آشنایی با کبک و نکاتی در رابطه با جوجه کشی کبک

مقالات

 کبک (نام علمی: Perdicinae) پرندگانی از تیره قرقاولان هستند. کبک‌ها اغلب پرندگان کوچ کننده  با جثه‌ای متوسط هستند. کبک‌ها بومی اروپا، آسیا، آفریقا و خاورمیانه هستند.

کبک ها پرنده های زیبا و هستند که طبیعتی آرام و وحشی دارند.

کبک ها معمولا دشت ها، کوهپایه ها و دامنه ها ی کوه را برای زندگی خود انتخاب می کنند

اندازه ی این پرنده از قرقاول کوچکتر و از بلدرچین بزرگتر است.

کبک ها در چمنزار ها و بر روی زمین لانه ی خود را می سازند.

به استناد بعضی اسناد و روایت ها این پرنده در گذشته پرواز می کرده که به خاطر تغییرات محیطی و ژنتیکی این قابلیت در او از بین رفته.

کبک (1)

شرایط محیط ستر

تهویه ستر

یکی از عوامل موثر در جوجه کشی که متاسفانه در اکثر مجموعه های پرورش کبک به آن توجه نمی شود تامین اکسیژن کافی برای رشد جنین است. متابولیسم جوجه در دوران جوجه کشی بسیار زیاد بوده بنابراین به اکسیژن خیلی زیادی نیاز دارد. علاوه بر تهویه مناسب در داخل دستگاه ستر، بایستی به تهویه کل اتاق ستر نیز توجه کرد چرا که باید دائماً مقدار کافی اکسیژن بتواند وارد دستگاه جوجه کشی شده و در داخل  دستگاه نیز به صورت یکنواخت پخش شود.

دمای ستر

دمای دستگاه ستر برای جوجه کشی کبک ۵/۳۷ درجه سانتی گراد یا ۵/۹۹ فارنهایت باید باشد.هرچه نوسان دما در دستگاه کم تر بوده و دما یکنواخت باشد درصد جوجه درآوری بیشتر خواهد بود. نوسان دما تا ۳/۰ درجه سانتی گراد در دستگاه ستری معمولاً مشکلی ایجاد نمی کند. کالیبر کردن سیستم تنظیم دمای دستگاه به صورت دوره ای از ضروریات دستگاه ستری است.

رطوبت دستگاه ستر

رطوبت دستگاه ستر نیز در حد ۶۰ درصد مناسب است. رطوبت کم تر باعث کاهش آب تخم و تلفات جنین و یا کاهش وزن و تلفات بعد از تولد جوجه می شود. رطوبت زیاد هم سبب خیس شدن تخم و ورود آلودگی به داخل تخم و خفگی جوجه و یا آلوده شدن آن می شود.

چرخش تخم در دستگاه ستر

چرخش تخم هر ۴-۱ ساعت یک بار باید انجام شود در غیر این صورت سبب جابجایی موقعیت زرده از وسط تخم و در نتیجه تلفات جنین می شود.

تخم هایی که نباید در شانه ای ستر قرار گیرند عبارت اند از

تخم های خیلی بزرگ، تخم های خیلی ریز، تخم های پوسته نازک یا لمبه، تخم هایی بدون رنگ دانه، تخم های آلوده به کود، تخم های سوراخ دار، تخم های ترک دار، تخم های بد شکل و تخم های رو زرده.

چه عواملی موجب افزایش و کاهش دوره جوجه کشی می شوند؟

عواملی که باعث افزایش طول دوره جوجه کشی می شوند:

۱-      بزرگ بودن اندازه تخم از حد معمول

۲-      پایین بودن دمای دستگاه ستر و هچر

۳-      طولانی شدن زمان نگهداری تخم ها در سرد خانه

۴-      بالا بودن سن گله مولد

عواملی که باعث کاهش دوره جوجه کشی می شوند:

۱-      کوچک بودن اندازه تخم از حد معمول

۲-      بالا بودن دمای دستگاه جوجه کشی

۳-      جوان بودن گله مولد

۴-      قرار دادن تخم در دستگاه بلافاصله پس از تولید

انتقال تخم از ستر به هچر

در اواخر دوره جوجه کشی که برای کبک روز بیستم است لازم است تخم ها از دستگاه ستر خارج شده و به دستگاه هچر شوند (برای دستگاه های خانگی و با ظرفیت کم، بخش ستری و هچری در یک دستگاه می باشد.)

در انتقال تخم ها از ستر به هچر باید توجه داشت که دما و رطوبت محیط تا حد دمای دستگاه ها افزایش داده شود. دمای مناسب محیط برای انتقال تخم ها از دستگاه ستری به هچری ۳۵ درجه سانتی گراد است.

برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخی بگذارید

5 × 2 =