آموزش کندلینگ تخم های جوجه کشی

مقالات

آموزش کامل کندلینگ

آموزش کامل نحوه ی کندلینگ تخم های جوجه کشی – اهمیت کندلینگ

 

عمل کندلینگ یا نطفه سنجی تخم های جوجه کشی به منظور بررسی نطفه داری تخم (و در نتیجه قابلیت استفاده از آن در فرایند جوجه کشی) و در طول دوره ی انکوباسیون نیز جهت واکاوی و بررسی سلامت جنین داخل تخم و روند رشد و نمو آن صورت می پذیرد. عمل کندلینگ یا نطفه سنجی بوسیله ی پرتوافکنی و روشن ساختن قسمت داخلی یک تخم به منظور مشاهده آنچه که داخل آن می گذرد، انجام می پذیرد. در این مقاله مراحل و روش صحیح کندلینگ را به شما آموزش خواهیم داد.

درک فرایند کندلینگ یا نطفه سنجی:

در مرحله ی اول باید بدانید که دلیل اهمیت فرایند کندلینگ چیست؟! در جوجه کشی مصنوعی از تخم پرندگان لازم است که اولاً از نطفه داری تخم ها اطمینان حاصل نموده و ثانیاً روند رشد و نمو تخم های نطفه دار داخل دستگاه را دنبال کنید و انجام این کار بدون نطفه سنجی تقریباً غیرممکن است. در عمل کندلینگ نور براق حاصل از یک چراغ به داخل تخم تابانده شده و به شما این امکان را می دهد که محتوای داخل تخم را مشاهده نموده و بدانید که آیا جنین به خوبی رشد می کند یا نه!

تخم های بدون نطفه در اصطلاح “یوکرها” و جنین های حاصل از تخم های نطفه دار که در مرحله ای از جوجه کشی به هر دلیلی رشدشان متوقف گردیده است “کوئیترز” به معنی توقف کننده ها نامیده می شوند. شناخت و حذف یوکرها و کوئیترزها به ترتیب قبل از آغاز دوره ی جوجه کشی و در ضمن آن عملی بسیار ضروری می باشد چرا که در غیر اینصورت این تخم ها فاسد و در داخل دستگاه منفجر گشته و سایر تخم ها را نیز آلوده به باکتری نموده و بوی بسیار بدی تولید خواهند نمود.

از ابزار صحیح برای کندلینگ استفاده نمایید. لزومی ندارد که این ابزار خاص یا گران قیمت باشند. در حقیقت در زمان های گذشته این کار توسط مشعل یک شمع (کندل در انگلیسی) انجام می پذیرفت و به همین دلیل این عمل “کندلینگ” نام گرفته است. نیازهای اساسی در نطفه سنجی عبارتند از: یک چراغ با نور براق و روزنه ای با قطری کوچکتر از قطرتخم هایی که می خواهید کندلینگ کنید می باشند. عمل کندلینگ را باید در اتاقی تاریک انجام دهید تا قادر به مشاهده قسمت داخلی تخم ها باشید.

می توانید ابزار مخصوص کندلینگ را از فروشگاه های وسایل مرغداری خریداری نمایید. این ابزار شبیه چراغ قوه های کوچک می باشند که نیروی مورد نیازشان از طریق باتری و یا جریان برق تأمین می گردد.

شما می توانید دستگاه کندلینگ مورد نیازتان را براحتی در منزل نیز تهیه کنید. برای انجام این کار یک لامپ 60 واتی را داخل یک قوطی قهوه و یا چیزی شبیه به آن که سوراخی به قطر 2.5 سانت در سر آن ایجاد شده قرار دهید.

یک روش بسیار پیشرفته و گران قیمت برای کندلینگ تخم ها روشی است که با نام “اوا اسکوپ” شناخته می شود. این وسیله دارای پایه ی چرخانی است که تخم را رروی آن قرار می دهید. سپس تخم بوسیله ی یک کلاهک پوشانده می شود. این کلاهک راه هر نوع روشنایی خارجی را مسدود می کند. سپس می توانید تخم را از طریق یک عدسی چشمی مشاهده کنید. این عدسی تخم را کمی بزرگتر نشان می دهد تا عمل بررسی داخل تخم راحت تر انجام پذیرد.

همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم کندلینگ اولیه تخم های جوجه کشی قبل از انتقال آنها به داخل دستگاه صورت می پذیرد. بهتر است تخم ها را از لحاظ وجود ترک های ریز روی پوسته شان که با چشم قابل رؤیت نمی باشند بررسی کنید. تخم هایی که پوسته شان ترک خورده بیشتر مستعد راه یابی باکتری ها به فضای داخلی شان و در نتیجه مختل شدن فرایند رشد و نمو جنین می باشند. در صورت مشاهده چنین چیزی لازم نیست تخم را فوراً دور بیاندازید! فقط بهتر است با علامتگذاری (یا هر روش دیگر) تخم های ترک دار را بخاطر بسپارید تا بعدها روند پیشروی نطفه داخل تخم را بررسی کنید. پس از شروع فرایند جوجه کشی بهتر است تا روز هفتم برای انجام کندلینگ صبر کنید. دو دلیل برای این کار وجود دارد:

اولاً اینکه تخم ها نسبت به نوسانات دمایی حساس بوده و این حساسیت علی الخصوص در روزهای اول بیشتر است و به همین دلیل خارج نمودن تخم ها از دستگاه، کندلینگ آنها و برگرداندن مجدد آنها به دستگاه تأثیر منفی بر رشد و نمو جنین های داخل تخم می گذارد. دوم اینکه قبل از روز هفتم جنین ها زیاد رشد نکرده و لذا تشخیص تخم های خوب و بد کار مشکلی خواهد بود.

پس از کندلینگ تخم ها در روز 7 ام باید تا روز 14 ام انکوباسیون صبر کنید. در روز 14 ام دوباره تخم ها را نطفه سنجی نموده و تخم هایی را که در مرحله ی اول قبل به آنها مشکوک بودید را در صورت عدم مشاهده هیچ نوع علائمی از رشد و نمو جنینی از پروسه حذف نمایید.

پس از روزهای 16 ام یا 17 ام جوجه کشی، دیگر کندلینگ نکنید چرا که در روزهای آخر دوره ی جوجه کشی که در نهایت منتهی به زمان هچ جوجه ها می شوند تخم ها به هیچ وجه نباید تکان خورده و یا چرخانده شوند. بعلاوه این که در این مرحله جنین ها بخوبی رشد نموده و فضای داخل تخم را اشغال نموده اند بطوریکه شما فقط به مقدار بسیار جزئی قادر به مشاهده داخل تخم خواهید بود.

روش کندلینگ تخم های جوجه کشی:

تجهیزات کندلینگ را در اتاقی کاملاً تاریک در مجاورت دستگاه جوجه کشی قرار دهید. یک تخم را از داخل دستگاه برداشته و آن را در بالای منبع نور نگه دارید. انتهای پهن تر تخم (محل کیسه هوایی) را درست در مقابل منبع نور قرار دهید. تخم را از قسمت نوک تیز آن و بین انگشتان شست و سبابه نگه دارید. تخم را کمی به یک طرف متمایل نموده و بچرخانید تا زمانی که به بهترین زاویه دست یابید.

همزمان با فرایند کندلینگ لازم است تخم ها را یکی یکی شماره گذاری نموده و یافته های مربوط به هر یک را یادداشت کنید. با این روش قادر خواهید بود یافته ها و نتایج مربوط به اولین و دومین کندلینگ (در دوهی جوجه کشی) را با یکدیگر مقایسه کنید.

سعی کنید به سرعت کار کنید اما نه آنقدر سریع که تخم ها زمین بیفتند و بشکنند. اگر تخم ها در عرض 20 الی 30 دقیقه به داخل دستگاه بازگردند عمل کندلینگ خطر و اثر منفی بر رشد جنین ها نخواهد داشت. در طبیعت نیز یک مرغ مادر تخم های خود را روزی چندبار به مدت کوتاه جهت (خوردن، آشامیدن و …) ترک می کند.

کندلینگ تخم های خالدار و یا قهوه ای رنگ سخت تر از کندلینگ تخم های با پوسته ی سفید می باشد چرا که پوسته های تیره رنگ به اندازه پوسته های روشن در زیر نور شفاف و نمایان نمی گردند.

علائم تخمی که جنین با موفقیت داخل آن در حال رشد و نمو می باشد عبارتند از:

شبکه ای واضح از رگ های خونی که از مرکز تخم به سمت بیرون اشاعه یافته اند.

اگر از یک “کندلر” ضعیف استفاده کنید فقط قادر به تشخیص نیمه ی شفاف موجود در ته تخم (محل کیسه ی هوایی) و نیمه ی تاریک تر موجود در سر تخم (محل رشد و نمو جنین) خواهید بود.

با یک نطفه سنج (کندلر) خوب می توانید قادر به دیدن ناحیه ی تیره رنگ (مربوط به) جنین واقع در مرکز رگ های خونی باشید. همچنین به احتمال قوی قادر به دیدن چشمان جنین نیز خواهید بود که تیره ترین نقاط در داخل تخم هستند.

اگر خوش شانس باشید ممکن است حرکت جنین را نیز مشاهده نمایید.

علائم مربوط به تخم های “کوئیتر”:

تخم کوئیتر یعنی تخمی که جنین داخل آن در مرحله ای از جوجه کشی بنا به دلایلی رشد را متوقف نموده است. به عنوان مثال برخی از جنین ها به دلیل دماها و رطوبت های ناصحیح، برخی به دلیل آلودگی باکتریایی و برخی فقط به دلیل داشتن ژن بد، رشد را متوقف می کنند.

اصلی ترین علامت یک تخم کوئیتر، تشکیل یک حلقه ی خونی داخل تخم است. حلقه ی خونی شبیه به یک دایره قرمز رنگ می باشد که به وضوح در  داخل تخم قابل مشاهده است. این حلقه ی خونی زمانی تشکیل می گردد که جنین می میرد و رگ های خونی که آن را نگه می داشتند از هم پاشیده و در مقابل قسمت زیرین پوسته ساکن می گردند.

سایر علائمی که نشان می دهد یک تخم کوئیتر است عبارتند از: تشکیل لکه های خونی یا رگه های خونی داخل تخم. هرچند این لکه های تیره در مرحله ی اولیه کندلینگ (روز 7 ام) به سختی قابل تشخیص از یک جنین سالم هستند.

اگر صد درصد اطمینان دارید که یک تخم کوئیتر است (پیدایش حلقه ی خونی داخل تخم یک علامت صریح و قطعی می باشد) باید تخم را فوراً دور بیاندازید.

علائم یک تخم “یوکر”:

یک تخم یوکر تخمی است که از همان ابتدا نطفه دار نبوده و لذا هیچ امکانی برای رشد یک جنین داخل آن وجود ندارد. شما زمانی می توانید از یوکر بودن یک تخم اطمینان حاصل نمایید که:

تخم دقیقاً همانطوری به نظر می رسد که در اولین کندلینگ و قبل از قرار دادن تخم ها داخل دستگاه بود.

داخل تخم نسبتاً شفاف و بدون هیچ لکه ی تیره واضح، رگ های خونی و یا حلقه ی خونی می باشد.

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

نوزده − 9 =