کنجاله سویا 70 درصد گران شد

اخبار

در ماه های اخیر انحصار واردات دو محصول تراریخته ذرت و سویا با واکنش‌های متعدد نمایندگان مجلس روبه‌رو شد، چرا که واردات تراریخته این دو محصول توسط 2 نفر زمینه را برای برخی فسادها و رانت ها فراهم کرده است.
در ماه‌های اخیر انحصار واردات دو محصول تراریخته ذرت و سویا با واکنش‌های متعدد نمایندگان مجلس روبه‌رو شد چرا که واردات تراریخته این دو محصول توسط 2 نفر، زمینه را برای برخی فسادها و رانت‌ها فراهم کرده است.
اگرچه بسیاری از کشورها برای رسیدن به یک نتیجه مطلوب، واردات و کشت محصولات تراریخته را ممنوع اعلام کردند اما در هفته‌های اخیر برخی مسئولان ذی‌ربط واردات محصولات ذرت و سویای تراریخته را تأیید کردند و معتقدند با توجه به آنکه آرژانتین، برزیل و آمریکا بزرگترین تولیدکنندگان سویا در دنیا به شمار می روند؛ بنابراین با رعایت مسائل زیستی ذرت و سویای مورد نیاز از این کشورها وارد می شود.
البته ماجرا تنها به این جا ختم نمی شود چرا که واردات انحصاری دو محصول ذرت و سویا جدا از تراریخته بودن  آن  بسیار بحث برانگیز است و حال جای این سوال مطرح است که چرا در سایه غفلت مسئولان ذی ربط باید برخی افراد با در دست گرفتن بازار و گران فروشی سودهای هنگفتی را از آن خود کنند.
باشگاه خبرنگاران جوان، در اوایل تیرماه موضوع انحصار واردات ذرت و سویا توسط 2 نفر را از برخی کارشناسان جویا شد که هم اکنون برای آخرین وضعیت مقابله با واردات سودجویانه و منفعت گرایانه ذرت و سویای تراریخته به سراغ مسئولان ذی ربط می رویم تا از صحت و سقم ماجرا با خبر شویم
عباس پاپی زاده عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی درباره آخرین اقدامات برای مقابله با انحصار واردات دو محصول ذرت و سویای تراریخته اظهار کرد: با انحصارگری بازار ذرت و سویای تراریخته، قیمت این محصولات دستخوش تغییر و تحولات  برخی مسائل اقتصادی نظیر نوسان نرخ ارز قرار می‌گیرد چرا که این افراد با هماهنگی یکدیگر اقدام به افزایش قیمت در بازار می‌کنند.
  • عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: دولت به جای اخذ مجوز ثبت سفارش واردات در حجم بالا به برخی افراد، باید سهمیه ای به تشکل‌های مربوط اختصاص دهد تا بازار در انحصار این افراد معدود قرار نگیرد
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس شورای اسلامی با اظهار تأسف از افزایش 70 درصدی قیمت کنجاله سویا و خوراک دام افزود: با توجه به نوسان شدید قیمت ذرت و کنجاله سویا در بازار، جلسه ای فوری با وزیر جهاد کشاورزی و صنعت و معدن در راستای کنترل قیمت و دلیل انحصار در واردات خوراک دام برگزار کردیم.
پاپی‌زاده ادامه داد: تأمین ذخایر استراتژیک توسط پشتیبانی امور دام و بازرگانی دولتی از وظایف جدی وزارت جهاد کشاورزی است تا در صورت بحران با توزیع مناسب این محصولات از سوی شرکت های ذی ربط، بازار  از حالت انحصاری خارج شود که متاسفانه این دو شرکت در سال های اخیر آن طور که باید و شاید به دلیل عدم تامین مالی دولت نتوانستند به وظایف خود عمل کنند تا  با افزایش شدید قیمت این دو محصول در بازار روبه‌رو نشویم.
به گفته وی با توجه به آنکه در جلسه فوری که با وزرای دو وزارت خانه در کمیسیون کشاورزی مجلس برگزار شد، راجع به پیرامون مسائلی از قبیل انحصار در واردات و عدم تأمین ذخایر کافی زیر مجموعه‌های وزارت جهاد بحث شد و بدین منظور قرار است که گنجایش ذخایر استراتژیک در انبارهای دولتی افزایش یابد تا در مواقع ضروری بتوان اقدام به توزیع این نهاده‌ها در بازار کرد.
عضو کمیسیون کشاورزی مجلس ادامه داد: دولت به جای اخذ مجوز ثبت سفارش واردات در حجم بالا به برخی افراد، باید سهمیه ای به تشکل‌های مربوط اختصاص دهد تا بازار در انحصار این افراد معدود قرار نگیرد چرا که این امر می تواند تبعات منفی به دنبال داشته باشد در حالیکه تقویت تشکل‌های بخش کشاورزی می تواند مرهمی برای درد تولیدکنندگان باشد.
وی تصریح کرد: اگرچه برخی مسئولان دولتی معتقدند که انحصاری در واردات نهاده‌های دامی در کار نیست، اما باید گفت که این امر صحت ندارد چرا که در مواقعی که 70درصد بازار در دست افراد معدود است و به سهولت این افراد امکان می‌توانند قیمت ها را افزایش و یا کاهش دهند و در نهایت رقابت نابرابر که معنایی جز انحصار ندارد در اقتصاد ایجاد کنند.
واردات نهاده های دامی توسط دو یا چند نفر به معنای انحصار نیست
مهدی مسعودی قائم مقام اتحادیه تعاونی های خوراک دام در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، گفت: اگرچه برخی نمایندگان مجلس خبر از انحصار واردات ذرت وسویا توسط برخی افراد خاص می دهند، اما این امر صحت ندارد چرا که اگر عمده واردات نهاده‌های دامی توسط دو یا چند نفر انجام می‌شود این امر به معنای انحصار نیست بلکه بیانگر قدرت، تخصص، لجستیک قوی و ارتباط این افراد با تجار دیگر کشورهاست.
وی افزود: هم اکنون تمامی تجار می توانند اقدام به واردات نهاده های دامی کنند اما برخی تجار به سبب دارا بودن امکانات، لجستیک و دسترسی به بازار بورس جهانی واردات در تناژ بالا انجام می دهند که به همین علت واردات برای آنها نسبت به افرادی که در تناژ پایین مبادرت به این امر می ورزند، ارزانتر تمام می شود و این درحالی است که برخی افراد به اشتباه گمان می‌کنند که موضوع انحصار در واردات مطرح است.
مسعودی تصریح کرد: فرآیند بازرگانی، لوجستیک و امکان خرید در بازارهای مختلف جهانی موجب شده که برخی افراد به اشتباه گمان کنند که موضوع انحصار در میان است.

نمودار کنجاله سویا  

از تاریخ 1397/03/01 تا تاریخ 1397/05/01 به صورت «روزانه»

 

Untitled
جای هیچ گونه شک و تردیدی در سو استفاده  واردات محصولات تراریخته نیست
آزاد عمرانی عضو هیات رئیسه انجمن ارگانیک در گفت‌وگو با خبرنگار گروه اقتصادی باشگاه خبرنگاران جوان، با بیان اینکه نمی‌توان موضوع انحصار در واردات ذرت و کنجاله سویا تأیید و یا رد کرد، اظهار کرد: البته جای هیچ گونه شک و تردیدی در سوءاستفاده، رانت  و فساد  واردات محصولات تراریخته وجود ندارد.
به گفته وی مسئولان ذی ربط و مراجع ذی صلاح باید پاسخگو باشند که واردات دو محصول ذرت و سویا تراریخته توسط چند نفر و چه اشخاصی نیز وارد می شود.
عمرانی ادامه داد: زمانی که یک نماینده مجلس موضوع  انحصاری بودن واردات محصولات ذرت و سویا تراریخته را مطرح  می کند، انتظار می‌رود که سازمان بازرسی کل کشور ورود کند.
این مقام مسئول ادامه داد: دستگاه های ذی صلاح باید شفاف سازی کامل نسبت به ارز تخصیصی به واردات  را داشته باشند و درصورت رانت و فساد با خاطیان برخورد کنند چرا که تا زمانیکه با خاطیان برخورد نشود، مطرح کردن چنین موضوعاتی تنها شفافیت نظام اقتصادی را زیر سوال می برد.
وی با بیان اینکه 70 درصد ذرت و سویا تولیدی در دنیا غیر تراریخته است، افزود: حال جای این سوال مطرح است که چرا با این وجود محصولات تراریخته وارد کشور می شود.
به گفته عمرانی با توجه به اظهارنظر نمایندگان مجلس پیرامون انحصاری بودن واردات دو محصول ذرت و سویا تراریخته انتظار می‌رود، نهادهای نظارتی موضوع را پیگیری کنند و اطلاع رسانی لازم را به افراد انجام دهند.
وی در پایان تصریح کرد: واقعیت امر ان است که شفافیت لازم در تخصیص اعتباراتی دولتی و یارانه ای وجود ندارد و در نهایت این امر زمینه را برای سوءاستفاده برخی افراد به وجود می آورد که این موضوع برای نظام اقتصادی کشور امری مخرب به شمار می‌رود

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

هفت − یک =