کاسکو و نکاتی برای نگهداری آن

مقالات

کاسکو یا (طوطی خاکستری آفریقایی) گونه ای از طوطی سانان است که به دلیل داشتن هوش و توانایی بالا در صحبت کردن و تقلید صدا یکی از محبوبترین پرنده ها در کشورهای اروپایی و اکثر کشورهای جهان به شمار می رود، قدرت و توانایی این پرنده در تقلید صدا به قدری زیاد است که می توان آن را بهترین پرنده تقلید کننده صدا در دنیا دانست.در این مقاله با کاسکو و نکاتی برای نگهداری آن همراه شما خواهیم بود.

african-gray-parrot-e1507551667807

این پرنده به راحتی صدها واژه و کلمه را می تواند در حافظه خود بسپارد و تکرار کند، کاسکو در طبیعت بسیار ترسو و گوشه گیر است اما اگر در محیط خانه بزرگ شود و زندگی کند به حیوانی بسیار اجتماعی و پرحرف تبدیل خواهد شد.

طوطیان کاسکو از آن نوع گونه های پرندگان است که در طبیعت به صورت اجتماعی زندگی می کنند و به شکل گروهی یا جفت جفت به جستوجوی غذا مشغول می شوند، این طوطی ها در غارها، نقاط تاریک جنگل تخم گذاری می کنند و در بالای درختان بیشتر اوقات خود را سپری می کنند، کاسکو ها اگر چه مهارت و توانایی خاصی در پرواز دارند اما استقامت چندانی در پرواز ندارند و زود خسته می شوند، اما در خزیدن از مهارت و استقامات بالایی برخوردار هستند.

کاسکو مانند سایر طوطی سانان بدنی استوار و نرم دارد، به طوری که قادر است با منقار خود به تمام اعضای بدنش دسترسی داشته باشد همچنین می تواند تا ۱۸۰ درجه سر خود را بچرخاند، اندازه کاسکو بسته به نژادش متفاوت است به طوری که در گونه های کوچک طول آن ۱۲ سانتی متر و در گونه های بزرگ تا یک متر می رسد، پر و بال کاسکو به رنگ خاکستری است و در نژاد کنگو کاسکو رنگ دم سرخ می باشد اما در سایر نژادها دم و لبه بالها به رنگ سیاه و خاکستری تیره است. رنگ منقار سیاه و رنگ چشم ها زرد روشن می باشد و دو جنس نر و ماده شباهت زیادی با یکدیگر دارند، این پرنده در طول عمر خود چندین بار زادوولد می کند و بین ۵۰ تا ۶۰ سال عمر می کند.

نگهداری از کاسکو

نگهداری از کاسکو به عنوان حیوان دست آموز و اهلی به دوران باستان باز می گردد و از دیرباز در قصرهای پادشاهان و در خانه های طبقات بالای جامعه به عنوان حیوان خانگی از آن نگهداری می شده است، رومیان باستان اولین کسانی بودند که دست به تربیت و دست آموز کردن کاسکو زده اند.

برای نگهداری از این پرنده بهتر است کاسکو کم سن و سالی را برای نگهداری و تربیت انتخاب کنید چرا که هر چقدر کاسکو جوان تر باشد و سن کمتری داشته باشد با انسان راحت تر انس می گیرد، برای تشخیص کاسکو های جوان باید به چشمان آنها توجه کرد، کاسکوهایی که به طور کامل به بلوغ نرسیده اند و سن چندانی ندارند چشمانی سیاه رنگ دارند، اما با این حال بیشتر طوطی هایی که روانه بازار می شوند در حدود سن یک سال هستند، پرنده هایی که به صورت انفرادی بزرگ می شوند احتیاج به تماس با شخص خاصی را دارند اما به تدریج با دیگر اعضای خانواده نیز انس می گیرند.

kasko

کاسکو

نگهداری از کاسکو به صورت جفت امکان پذیر است اما باید توجه داشت که این پرنده در انتخاب جفت سخت گیر است و با هر پرنده ای به راحتی به عنوان جفت خود اخت نمی گیرد، در صورتی که به تربیت و آموختن کلمات به کاسکو تمایل دارید باید به صورت تکی از آن نگه داری کنید، کاسکو ها اگر در کنار یکدیگر باشند تربیت و تعلیم آنها سخت تر می شود چرا که دیگر نیازی به نزدیکی با انسان ندارند و علاقه آنها به حرف زدن با انسان کمتر خواهد شد.

در برخورد با کاسکوها باید مراقب رفتار خود باشید چرا که علی‌رغم اهلی بودن پرندگان محطاطی هستند و حافظه بسیار قوی ای دارند طوری که رفتار بد را تا سالها به خاطر می سپارند و نسبت به رفتار گذشته و حال انسان کاملا هوشیار هستند.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

سه + 6 =