همه چیز درباره مرغ و ضرورت توسعه مرغ

مقالات

مُرغ خانگی (Gallus gallus, Gallus gallus domesticus) یکی از ماکیان‌سانان است. مرغ خانگی نر خروس نامیده می‌شود.

مرغ یا ماکیان پرنده ای است از خانوادهٔ قرقاولان (Phasianidae)یا سیخک داران، زیرردهٔ نومرغان، از راستهٔ ماکیان‌سانان ‎(Galliformes).

گفته می‌شود که همه نژادهای ماکیان از چهار نوع وحشی زیر پدید آمده‌اند.

  • گالوس-گالوس

مثل مرغ جنگلی قرمز

  • گالوس – لافایتی

مثل مرغ جنگلی سیلان

  • گالوس سونراتی

مثل مرغ جنگلی خاکستری

  • گالوس – واریوس

مثل مرغ جنگلی آبی و سبز

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که اهلی کردن مرغ خانگی، بیش از ۱۰٬۰۰۰ سال پیش در ویتنام صورت گرفته‌است. تا پیش از این باور عمومی بر این بود که این کار در هند انجام شده‌است. سپس مرغ اهلی راه خود را از هند به سوی ایران پیدا کرد. پس از آن از قلمرو لیدیه که توسط ایرانیان فتح شده بود، در قرن پنجم پیش از میلاد به یونان راه یافت. مرغ از دوران سلسله هجدهم فراعنه در مصر شناخته شده بوده‌است؛ طبق گزارش سالانهٔ توتموس سوم، پرنده‌ای که هر روز تخم می‌گذارد، به عنوان خراج از سرزمین مابین صحرای سینا و سوریه، یعنی بابل، به مصر آورده شده‌است. اما در عهد عتیقهیچ نشانه‌ای از مرغ دیده نمی‌شود.

بومی-در-روستا

حمایت از مرغ‌ها

در دنیا کمترین حمایت از مرغ‌ها اعمال می‌شود ولی با این وجود مرغ‌ها غذای روزانه ی بسیاری از افراد سرتاسر جهان می‌باشد. تخم آن‌ها شدیداً غنی و حاوی مواد پروتئینی و قویا عضله ساز است. “محققان ژاپنی نیز جهت پیش‌بینی از زلزله توسط مرغ‌ها به نتایجی درخشان نائل آمدند” در آینده نه چندان دور شاهد اهمیت فوق العاده وجودی مرغ‌ها روی کره ی زمین خواهیم بود، اهمیتی باور نکردنی اما واقعی

مرغ ها پرندگان خانگی یا مزرعه هستند. طول عمر مرغ حدود 10 تا 15 سال است، مرد بزرگتر و روشن تر از زن است البته این ویژگی مشترک در پرندگان است. مرغ های نر (خروس) پرهای رنگارنگ خود را برای جذب زنان نشان می دهند.

یک مرغ دارای یک شانه بر روی سر و دو بطری زیر گردن است. در مقایسه با زن، مرد دارای یک شانه بزرگتر میباشد که به وظوح قابل مشاهده است. مرغ های نر را خروس مینامند. مرغ ماده را نیز جوجه یا همان مرغ می نامند. وقتی که مرغ شش ماهه است معمولا آماده اند اولین تخمشان را بگذارند.

مرغ ها چه می خورند؟

جوجه ها کرم ها، حشرات، دانه ها، غلات، حلزون ها، رنده ها، میوه ها، سبزیجات و بسیاری از غذاهای دیگر را می خورند. گیج زرد که بخشی از معده است حاوی سنگهای کوچک است که می تواند مواد غذایی را خرد کند.

دشمنان مرغ چه کسانی هستند؟

حیوانات مثل خرگوش ها، بروک ها، مار ها، اسکون ها، جغدها، راکون ها، روباه ها و … دشمنان مرغ ها هستند.

مرغ

نژاد مرغ

175 گونه از مرغ ها وجود دارد. آنها به 12 کلاس تقسیم می شوند و بر اساس مناطق جغرافیایی حدود 60 نژاد هستند:
آسیایی، آمریکایی، قاره ای، انگلیسی، مدیترانه ای

برخی دیگر از نژادهای مرغ:

بنتام اینها نژادهای مرغ مینیاتوری هستند.

پلیموت راک نوعی از مرغ ها در ایالات متحده

ماران نژادهای کوچکی از مرغ ها که لذیذترین گوشت ها را دارند.

Leghorns محبوب ترین نژاد مرغ ها میباشد که معمولا سفید رنگ است.

مرغ سرخ شده رود آیلند. این یک نژاد بسیار محبوب مرغ است.

معمولا برای گوشت و تخم مرغ و گاهی اوقات به عنوان پرندگان نشان داده می شود.

چرخه زندگی یک مرغ

مرغ ها نیاز به یک خروس برای تخم گذاری ندارند، که در این صورت فقط میتوانیم بگوییم تخم ها نطفه دار نخواهند بود یا به نوعی بارور نمی شوند. تخم مرغ در رنگ های مختلف مانند سفید، قهوه ای، آبی یا مایل به رنگ سبز و صورتی می آیند. تخم مرغ های آبی منحصر به فرد از نژاد آراکانا از آمریکای جنوبی می باشد.

سایر اطلاعات مرغ

یک مرغ به طور متوسط 300 تخم مرغ را در سال تولید مینماید. مرغ روی تخم های خود نشسته و آنها را گرم نگه می دارد تا به جوجه تبدیل شوند. یک تخم مرغ نطفه دار از زمانی مراحل تبدیل به جوجه شدن را شروع می کند که دمای آن به 86 درجه فارنهایت می رسد. مرغ 21 روز طول می کشد تا بیرون برود.

تخمگذاری_مرغ_ها

۲-۳ ضرورت توسعه مرغداری

طیور دارای یک فاصله نسلی کوتاه و میزان بالای تولید هستند. همچنین می­توان آنها را به راحتی به مناطق مختلف منتقل کرد و نسبتاً ارزان قیمت هستند. مصرف آن­ها در مقایسه با دیگر حیوانات مزرعه مانند گاو و نشخوارکنندگان کوچک راحت­تر می­باشد و نیازی به یخچال برای نگهداری اضافه­ی گوشت آن نیست (فارل، ۲۰۱۳).

۲-۳-۱ افزایش جمعیت

از اوایل قرن بیستم جمعیت جهان روندی رو به افزایش داشته و تامین نیازهای خوراکی بخصوص پروتئین حیوانی از چالش­های اساسی در کشورهای در حال توسعه می­باشد (محمدی پسته بیگ، ۱۳۹۰). امروزه یکی از بزرگترین دغدغه­ها از لحاظ سیاستگذران و برنامه ریزان، تامین نیازهای جامعه است تا سطح رفاه نسبی افراد جامعه را افزایش دهند(پشمی و مرادی، ۱۳۹۲). طبق گزارش بخش مطالعات جمعیت در فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در طی ۱۳ سال آینده با روند فعلی به­طور خوشبینانه رقمی در حدود ۴ ۲میلیون نفر افزایش جمعیت خواهیم داشت که باید علاوه بر تامین غذا و پروتئین حیوانی برای جمعیت فعلی برای ۲۴ میلیون نفر جمعیت اضافی نیز غذا تولید شود  (زهری، ۱۳۸۸).

۲-۳-۲ پایین بودن مصرف سرانه پروتئین حیوانی و تولیدات طیور

مواذ غذایی پروتئینی در تغذیه انسان از اهمیت زیادی برخوردار است و در این میان صنعت مرغداری به عنوان فراهم کننده مواد غذایی پروتئینی از شرایط و جایگاه ممتازی برخوردار می­باشد. بالا رفتن درآمد سرانه، قدرت خرید مردم به­ خصوص مواد غذایی را افزایش داده و در نتیجه مصرف مواد پروتئینی نیز افزایش یافته است(پشمی و مرادی، ۱۳۹۲). به همین دلایل کمبود و کاهش انواع پروتئین حیوانی در آینده پیش بینی می­شود. از طرفی مصرف سرانه گوشت مرغ و تخم ­مرغ در ایران کمتر از مصرف سرانه بسیاری از کشورهای دیگر است (زهری، ۱۳۸۸).

۲-۳-۳ کاهش تولید و مصرف گوشت قرمز

تولید گوشت قرمز در ایران و کشورهای جهان سوم بر اساس مراتع طبیعی بنیان گذاشته شده است. در حال حاضر ۱۲۳ میلیون واحد دامی در کشور وجود دارد که ۸۳ میلیون واحد دامی از مراتع کشور تعلیف می­شوند، در حالی که ظرفیت مراتع کشور در حدود ۳۷ میلیون راس دام است. این امر سبب شده که به سرعت مراتع بیشتری به صورت مخروبه در آمده و غیر قابل چرا و استفاده شود و در مصرف و تولید گوشت قرمز تاثیر گذارد، به طوری که سالیان دراز کشور متکی به واردات عظیم گوشت قرمز گشته است. مصرف سرانه گوشت قرمز در ایران به علل کمبود، گرانی و کاهش قدرت خرید مردم به نحو چشمگیری کاهش یافته است (زهری، ۱۳۸۸).

۲-۳-۴ سهولت تهیه تولیدات طیور و ارزش بالای آن از نظر تغذیه انسان

دو مزیت سبب شده است که تولیدات طیور با ارزش­تر از سایر منابع پروتئینی باشد.

۲-۳-۴-۱ مزایای تغذیه­ای و بهداشتی

گوشت مرغ از نظر میزان پروتئین و همچنین کم بودن چربی، ضریب هضم بالا، پایین بودن کلسترول و اسیدهای چرب اشباع شده، کم بودن افت کشتار دارای ارزش بیشتری نسبت به گوشت قرمز و حتی ماهی می­باشد. تخم ­مرغ ازنظر انرژی و پروتئین و داشتن ویتامین­های ضروری برای انسان یک غذای کاملاً مطلوب به شمار می­رود.

۲-۳-۴-۲ مزایای اقتصادی

رشد سریع جوجه­ های گوشتی، تولید تعداد زیاد تخم­ مرغ در نژادهای تخم گذار، ضریب تبدیل غذایی پایین در تولید گوشت و تخم­ مرغ، سهولت تغذیه از منابع اولیه غیر قابل مصرف برای انسان ، برگشت سریع سرمایه، ارزان تمام شدن چشمگیر تولیدات طیور نسبت به سایر منابع پروتئینی، سرعت و سهولت و تنوع در آماده کردن و پخت گوشت مرغ از مزایای اقتصادی آن می­باشد (زهری، ۱۳۸۸).

برچسب‌ها:, , ,

پاسخی بگذارید

چهار − یک =