پرورش شتر مرغ

مقالات

مزیت های نسبی ایران برای پرورش شترمرغ

الف: ایران از معدود کشورهائی است که دارای آب و هوای متنوع و بطور متوسط اختلاف درجه حرارت در یک روز در دو منطقه متفاوت این سرزمین حدود 40 درجه سانتی گراد است. بعبارت دیگر تنوع آب و هوا در این سرزمین پهناور بحدی است که به آسانی میتوان مکان هائی حتی با شرایط ایده آل برای پرورش شترمرغ جستجو کرد.

ب: پرندگان بالغ و جوان احتیاج مبرمی به تحرک، جابجا شدن و هوای آفتابی دارند تا رشد عادی خود را ادامه دهند که در اکثر نقاط ایران چنین امکاناتی فراهم است.

ج: در تمام سیستم‌های پرورش شترمرغ، ترجیح داده می‌شود تا پرنده مقداری از جیره غذائی روزانه خود را در علفزارها کسب نماید. خوشمزه ترین علفها (مخصوصا یونجه) برای حیوان به راحتی در بیشتر نقاط ایران قابل کشت و برداشت است که حتی اگر قادر به چرانیدن این پرندهنباشیم میتوان این علفها را جلوی آنها ریخت.

د: نسبت تبدیل غذا به گوشت درجوجه‌های جوان شترمرغ 4/2 به یک است یعنی این که به ازاء هر4/2 کیلوگرم مواد غذائی یک کیلوگرم به گوشت پرنده اضافه‌ می‌شود.(برای مقایسه، لازم به یادآوری است که این نسبت در گاو معادل 6 به یک می‌باشد.) دو عامل اصلی، تعداد تولیدمثل بالای در سال و نیز ضریب پائین تبدیل غذا به گوشت در این حیوان دلایل مستدل توسعه صنایع پرورش شترمرغ برای تأمین نیازهای پروتئینی مردم است.لذا با توجه به این واقعیت که نسبت تبدیل غذا به گوشت و نیز تعداد تولیدمثل شترمرغ در سال بالا است، بدون هیچگونه شک وتردیدی می‌توان قبول کرد که احتیاج به توسعه صنعت پرورش شترمرغ در کشور بسیار زیاد است.

ح : بر اساس اطلاعات کسب شده هنوز صنعت پرورش شترمرغ در بیشتر کشورهای همجوار ایران بطور گسترده آغاز نشده است، از این رو پرورش شترمرغ در ایران، می‌تواند امکانات ارزی قابل توجهی را در ازاء صادرات حیوان زنده، تخم بارور شترمرغ و تکنولوژی مربوطه، به کشورهای مسلمان اطراف دراختیار جمهوری اسلامی ایران قرار دهد.

و : در مزارع پرورش شترمرغ معمولاً از هر مرغ بالغ در سال 20-40 جوجه 3 ماهه تولید می‌شود.جوجه‌ها به سرعت رشد ونمو نموده ، و در سن 14-9 ماهگی که زمان ذبح پرنده می‌باشد, به وزن حدود 110 کیلوگرم می‌رسند که هر جوجه ذبح شده حدود 30 کیلوگرم گوشت بدون استخوان و چربی تولید‌ می‌نماید.

این پرنده تا حدود۴0 سالگی قابلیت تخمگذاری و تولیدمثل را دارد و متوسط طول عمر آن حدود ۷۰سال است. گوشت شترمرغ ازنوع گوشت قرمز ولی باخواص گوشت سفید می‌باشد. به عبارت دیگر چربی گوشت پرنده حدود 5/2 درصد بوده و مزه آن همانند گوشت فیله گوسالهاست. براساس مطالب فوق و یک محاسبه ساده ملاحظه می‌شود که ایجاد مزارع پرورش شترمرغ در ایران می‌تواند منبع بسیار مناسبی برای تأمین نیازهای پروتئینی داخل و صادرات گوشت و پوست به کشورهای همجوار باشد.

برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخی بگذارید

1 × 3 =