پرورش شتر مرغ : (سود یا زیان )

مقالات

 

توجه انسان به بزرگترین پرنده ی روی کره ی زمین یعنی شتر مرغ و محصولات آن تقریباً به 7500 سال پیش بر می گردد . که بعضی کشورها پرهای آن را سمبل عدالت دانسته یا به عنوان بادبزن استفاده می کردند . همین طور که تخم هایش جهت مصارف دارویی ، یا به دلیل اعتقاد به این که چربی شترمرغ دارای نیروی ویژه ای می باشد ، به قیمت گزافی به فروش می رفت . و از آنجایی که چرم شتر مرغ اهمیت زیادی پیدا کرد و گوشتی که تمام ویژگی های کیفی مورد علاقه مشتریان خوش سلیقه را داشت باعث جلوگیری از انقزاض شتر مرغها گردید .

شتر مرغ همه چیز خوار بوده و با چشمان تیز بین و گردن بلند ، قادر به یافتن بی مهرگان کوچکی هستند که جیره ی غذایی شان را تکمیل می نماید . ولی در مزارعی که کاملاً با جیره های آماده تغذیه می شوند، درصد کمتری از وقتشان را صرف جستجو و خوردن وآشامیدن می نمایند . مانند سایر دامها هزینه های غذا ، یکی از عمده ترین مخارج شتر مرغ را تشکیل می دهد . با استفاده از قابلیت شتر مرغ در مصرف غذای فقیر و متنوع می توان تا حد زیادی از هزینه های پرورش کاست .

شترمرغ پرندگانی هستند که کاربرد های زیادی دارند . ازجمله چرم ، پوست ، گوشت ، تخم و پرها . چرم آنها به عنوان با ارزش ترین محصول این حیوان است که قابل قیاس با چرم تمساح و فیل می باشد . چرم آن نرم و با دوام بوده و نسبت به چرم تمساح از مقاومت بیشتری در برابر آب برخوردار می باشد . و به دلیل اهلی بودن این پرنده از نظر قوانین بین المللی ، منع قانونی ندارد . ارزش چرم بستگی به نوع قرار گرفتن فولیکول های پر موجود در پشت و سینه ی آن است. هر قدر این فولیکول ها واضح تر و فشرده تر باشند ، پوست از ارزش بیشتری برخوردار می گردد . چرم بدلی با واقعی به راحتی قابل تشخیص است (تست خراش) .

گوشت شتر مرغ ترد بوده و به سهولت از هم جدا می شود . یکی از کم چربی ترین نوع گوشت قرمز می باشد . پایین بودن کلسترول و بالا بودن پروتئین وواکنش مطلوب نسبت به ادویه جات از خصوصیات گوشت این پرنده است .

پر این پرنده جهت تزئین لباسها ، دکوراسیون یا گرد گیر (به علت خواص الکتراستاتیک ) مورد استفاده قرار می گیرد .

تخم شترمرغ هم درصورت نطفه دار بودن از ارزش بالای اقتصادی برخوردار است حتی تخم های بدون نطفه جهت مصارف خانگی به کار می رود . از پوست تخم برای نقاشی یا حکاکی یا به عنوان چراغهای مد روز ، جامها و اشیای شبیه به این استفاده کرد .

پرورش شتر مرغ از جنبه های اقتصادی اهمیت زیادی دارد که آنهم بستگی به عملکرد گله ، هزینه های مصرفی ، موقعیت بازار و بهای محصولاتی مانند گوشت ، پوست و غیره دارد . یکشتر مرغ ساده در سال ، حدود 100 – 30 عدد تخم گذاشته که نزدیک بخ 90 – 30 درصد آن بارور بوده و از تخم های نطفه دار جوجه گیری می شود و میزان بقایای جوجه ها (سه ماهگی ) تا 90 درصد می رسد .

علاقه روبه رشد کشاورزان و همین طور شناخت ارزش گوشت ، روغن ، پر ، چرم و … بین مصرف کنندگان و عادت پذیر بودن آن باعث افزایش نرخ مولد شده است . شتر مرغ تحت شرایط متغیر بیابانی با روش های مختلف ، درجه حرارت بدن خود را حفظ می کند به طوری که در هوای سرد را نهای خود را با بال ها یش می پوشاند و در هوای گرم با بهم زدن بالها ایجاد نسیم ملایمی می کند . به این ترتیب تشر مرغ قادر است تا 56 درجه ی سانتی گراد را بدون استرس تحمل کند . اساساً شتر مرغ ها مناطق نیمه خشک همراه با علف زارهای کوتاه را نسبت به مناطق مرطوب و بارانی با علف زارهای متراکم ترجیح می دهند . و این نیز دلیل باعث روند رو به رشد پرورش این یرنده شده است.

سرمایه مورد نیاز اولیه که بستگی به وجود ساختمان ، تعداد پرنده و نوع مدیریت (متمرکز یا نیمه متمرکز) دارد نسبتاً بالا بوده اما فایده آن این است که این پرنده سریعاً به تولید و سوددهی می رسد . تازه واردین که قصد پرورش شتر مرغ را دارند نبایستی در هنگام مواجه شدن با قیمت های گزاف پرندگان دچار تزلزل گردند. موفقیت های دراز مدت در این رشته بستگی به بهره برداری صحیح از پتانسیل بازار شتر مرغ دارد . هرچند نگه داری این پرنده ها به صرفه می باشد اما افرادی که قصد پرورش شتر مرغ دارند بایستی قبل از اقدام به این کار ، آگاهی کامل داشته وفرض را بر آن گذارند که این وضعیت فروش مداوم با قیمت های حاضر در مورد پرندگان مولد ( به عنوان تنها درآمد قابل برگشت سرمایه در میان مدت تا طولانی مدت ) صرفاً یک امر نظری است . باید در نظر داشت می توان شتر مرغ را به عنوان یک کار جنبی و پاره وقت انجام داد و باید توجه کامل پرورش دهنده را داشته باشد . به نظر می رسد درآینده به تدریج گوشت شتر مرغ جایگزین انواع گوشتهای سنتی شود . از آن جا که هیچ محدودیتی مذهبی یا قانونی خاص برای مصرف آن وجود ندارد و با توجه به درصد پایین چربی و کلسترول ، ترد بودن و بالا بودن میزان پروتئین ، میتوان به صورت فرآورده های گوشتی متعدد مصرف گردد .

اما نکات فنی پرورش شتر مرغ هنوز کاملاً حل نشده و احمتمال شکست هایی هم وجود دارد . پرورش شتر مرغ صنعت جدیدی است برای بسیاری از نوآوران صنعت پرورش دام و طیور گام نهادن در این حرفه می تواند با تنوع و خطرات خاص توام باشد . اطلاعات کافی از احتیاجات این پرنده و بازار یابی محصول آن بسیار مهم می باشد . با نگاهی به گذشته در می یابیم که هجوم بدون برنامه ریزی کلان در بخشی از صنعت ، نه تنها سودی برای سرمایه گذاران واقتصادکشور نداشته بلکه سرمایه گذاران و دستگاههای اجرایی را نیز بعد از مدتی دچار مشکل کرده در واقع مشکلی بر مشکلات قبلی افزوده است . ورود بیماریهای ناشناخته و خطرناک ، آشنا نبودن با بیماریهای شتر مرغ ، انجام نشدن مطالعات و بررسی درست از مدیریت شتر مرغ ، نداشتن کشتارگاه و کارخانه های چرم سازی استاندارد ، نبودن تجربه لازم در عمل آوری چرم ، فاصله داشتن از بازار داخلی و رعایت استانداردهای جهانی همگی دلیل بر احتیاط لازم جهت پرورش این پرنده می باشد .

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

سه × 4 =