پرورش سنتی اردک ( پرورش بسته و پرورش نیمه باز )

مقالات

یکی از رایج ترین پرورش پرندگان در شمال کشور ، پرورش سنتی اردک می باشد. که در این مناطق بسیار از گوشت اردک در غذاهای محلی مازندران و گیلان استفاده می شود.

پرورش اردک

اردک نام مشترک برای تعداد زیادی از گونه ها در خانواده آناتیده می باشد که جز خانواده پرندگان آبزی است که همچنین شامل قوها و غاز ها می شود. اردک ها در میان چند زیر خانواده آناتیده تقسیم می شوند؛ آنها یک گروه مونوفیلتیک (گروهی از همه فرزندان یک گونه اجدادی مشترک) را نشان نمی دهند، بلکه از لحاظ فرم یک دست هستند. اردکها عمدتا پرندگان آبزی هستند که عمدتا کوچکتر از قوها و غازها هستند و ممکن است در آب شیرین و آب دریا یافت شود.

پرورش سنتی اردک

پرورش سنتی اردک به دو صورت در شمال کشور انجام می شود. ۱ . پرورش سنتی اردک در سالن ( بسته ) ۲ . پرورش سنتی اردک در مرتع ( نیمه باز )

پرورش سنتی اردک در سیستم بسته تمام مدیریت و تغذیه و نور و جفتگیری در اختیار پرورش دهنده می باشد. ولی در سیستم نیمه باز یا پرورش در مرتع بصورت آزاد می باشد.

دستگاه جوجه کشی اردک

پرورش نیمه باز که عمدتا در شمال کشور به دلیل مقرون به صرفه بودن تغذیه و کمبود فضا انجام می گیرد. اردک ها به شالیزارها و یا آبندان های ماهی هدایت می شوند ، تا از مواد اضافی شالیزارها تغذیه نمایند ( وجین کنند ) و کود اردک ها بعنوان بهترین کود حیوانی برای شالیزار استفاده می شود.

خواص گوشت اردک

گوشت اردک گرم ترین گوشت بین گوشت طیور اصلی است , ارزش تغذیه ای بالادارد؛
گوشت اردک باید قبل از خوردن کامل پخته شود. برای رفع بوی زهم اردک هم باید گوشت اردک را ۳ بار با آب جوشاند و آب آن را دور ریخت و سپس پیاز، سبزی و ادویه‌های مختلف را به آن اضافه کرد.
بال اردک برای افراد لاغر , چاق کننده است
تقویت کلیه و افزایش قوای جنسی را به دنبال دارد

خواص گوشت اردک
جگر , بال و بازوی اردک خون ساز است و در کاهش تنگی تنفس و تپش قلب موثر است. خوردن پیه اردک تاثیر خوبی دارد.
تخم اردک برای رفع لاغری و تنگی سینه یا برای خونریزی های داخلی استفاده میشود بد نیست تخم اردک را با پیه خود آن سرخ کرده و مصرف کنید
مصرف سبزی ها و میوه ها درکنار آن بسیار تاثیر خوبی خواهد داشت، و اردک را لذیذ خواهد کرد. برای از بین بردن عوارض و گاها بوی اردک آن را با روغن زیتون سرخ کنید و قبل از سرخ کردن در آب لیمو بغلتانید.

برچسب‌ها:, , , , , , ,

پاسخی بگذارید

سیزده + 1 =