پرورش جوجه های یکروزه بوقلمون

مقالات

همه چیز درباره مراقبت و تغذیه جوجه بوقلمون های تازه هچ کرده:

جوجه بوقلمون های چند روزه مانند جوجه های سایر طیور به آب و غذای سالم و تمیز، گرما، بهداشت و مکانی مناسب برای رشد نیاز دارند.

دستگاه مرغ مادر مصنوعی:

گرم نگه داشتن پولت ها مستلزم وجود یک دستگاه مرغ مادر مصنوعی می باشد. دستگاه مرغ مادر مصنوعی باید امن، دارای بستری مناسب جهت جذب فضولات و رطوبت و یا یک توری سیمی برای اینکه فضولات بتوانند از آن عبور کنند و یک منبع گرما باشد. دستگاه مرغ مادر مصنوعی می تواند یک قوطی مقوایی ساده با بستری به عمق 2.5 الی 7.5 سانتیمتر از تراشه های چوب بوده و یا یک دستگاه مرغ مادر مصنوعی پیچیده فلزی باشد. در صورت کم بودن تعداد پولت ها استفاده از دستگاه مرغ مادر مصنوعی مقوایی به دلیل مزایایی چون کم هزینه بودن، یکبار مصرف بودن و بهداشت بهتر خواهد بود. اگر تعداد پولت ها زیاد باشد انواع چوبی و فلزی مناسب تر خواهند بود.

لازم است دستگاه مرغ مادر مصنوعی را بین دوره های پرورشی کاملاً تمیز و ضدعفونی نمایید. همچنین دستگاه باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا پولت ها بتوانند به هنگام احساس گرما براحتی از منبع حرارتی دور شوند. برای تعدا کم پولت ها در دو هفته اول،( 0.9 متر × 1.2  متر (سایز مناسبی بوده و می تواند مقدار فضای مورد نیاز را تأمین کند. پولت های بوقلمون به سرعت رشد می کنند و به همین دلیل پس از چند هفته به فضای بزرگتری نیاز خواهند داشت

جوجه های بوقلمون هرگز نباید بیش از حد ازدحام پیدا کنند. پولت ها در ابتدا نمی توانند غذا را از مواد بستر تشخیص دهند به همین دلیل در چند روز اول دوره پرورشی می توانید یک پارچه تمیز بر روی بستر بیاندازید تا جوجه های چند روزه اشتباهاً مواد بستر را قورت ندهند. همواره محوطه دستگاه را تمیز نگاه داشته و هفته ای یکبار نیز بستر را تعویض نمایید. با افزایش تعداد پولت ها تعداد دفعات تعویض بستر نیز افزایش می یابد. آلودگی و رطوبت موجود در بستر و نیز فضولات می توانند باعث بروز مشکلات تنفسی و عفونی در پولت ها شوند. هرگز از روزنامه بعنوان بستر استفاده نکنید. چرا که روزنامه ها سطح لغزنده ای داشته و می توانند باعث بروز مشکلات پا در پولت ها شوند.

منبع گرما:

اگر تعدا پولت ها کم باشد، یک لامپ 100-150 واتی جهت تأمین گرمای مورد نیاز کافی خواهد بود. برای تعداد بیشتر یک لامپ 250 وات مادون قرمز می تواند مورد استفاده قرار بگیرد. لامپ های مادون قرمز بسیار داغ می شوند و به همین دلیل لازم است حداقل 45 سانت دور از مواد قابل اشتعال مانند دیواره های چوبی یا مقوایی و نیز تراشه های چوب قرار بگیرند. سرپیچ مورد استفاده برای لامپ های مادون قرمز نیز باید چینی باشد چرا که سرپیچ های پلاستیکی به راحتی ذوب خواهند شد. فضای دستگاه مرغ مادر مصنوعی نباید بطور یکنواخت گرم شود. محیط دستگاه باید دارای نواحی خنک تری نیز باشد تا جوجه ها به هنگام احساس گرما بتوانند به آنجا پناه ببرند. دمای دستگاه در هفته اول باید در حدود 35 درجه سلسیوس حفظ شود. در صورتیکه دستگاه بسیار گرم و یا سرد باشد پولت ها علائمی را از خود نشان خواهند داد. اگر محیط دستگاه خیلی گرم باشد، پولت ها تا جائیکه می توانند از منبع گرما دور خواهند شد. در صورتی که هوا خیلی سرد باشد آنها در زیر منبع نور جمع شده و با صدای بلند جیک جیک خواهند کرد.

منبع گرما را مطابق با دمای محیط بالاتر و یا پایین تر ببرید. اگر این امکان فراهم نمی باشد، از لامپ های با مقدار وات متفاوت استفاده کنید. لازم است دما هر هفته به اندازه 3 درجه سلسیوس کاهش یابد تا زمانیکه پرهای جوجه ها (در حدود 5 الی 6 هفتگی) بطور کامل رشد کند. پس از 5 و یا 6 هفتگی در صورتی که پولت ها در معرض نوسانات دمایی قرار نگیرند، دیگر نیازی به وجود منبع گرما نخواهد بود.

آب:

آب تازه و تمیز همواره باید در دسترس پولت ها قرار داشته باشد. آب باید ولرم – نه خیلی گرم و نه خیلی سرد باشد. پرندگان برای خنک نمودن بدن خود آب می خورند و آب خوردن بیش از حد پولت ها می تواند نشانگر گرمازدگی آنها باشد که در اینصورت دمای دستگاه باید کاهش یابد. اندازه و تعداد آبخوری ها نسبت به سایز و تعدا پولت ها متغیر می باشد. هرگز آب را در ظروف باز قرار ندهید چرا که پولت ها غذاهای ریخته شده بر روی بستر و نیز فضولات را داخل آب ریخته و به این ترتیب زمینه جهت ورود انواع بیماری ها به بدنشان فراهم خواهد شد.

در روزهای آغازین دوره پرورشی می توانید آبخوری را بر روی پارچه روی بستر قرار دهید. پس از حذف پارچه لازم است آبخوری را بر روی یک سطح غیر لغزنده بالاتر از کف بستر قرار دهید تا پولت ها نتوانند مواد بستر و یا فضولاتشان را داخل آب آشامیدنی بریزند. همزمان با رشد جوجه ها ارتفاع آبخوریها را نیز افزایش دهید؛ برای این کار می توانید از چند تکه آجر و یا چیزی مانند آن استفاده کنید.

غذا:

پولت های چند روزه بوقلمون نیازمند جیره غذایی استارتر به صورت کرامبل و یا نرم شده می باشند. جیره غذایی استارتر (پیش دان) نباید دارای بیش از %28 پروتئین باشد، چرا که مقادیر زیاد پروتئین مشکلات بسیاری را بر سر راه رشد و نمو پولت ها ایجاد می کند. دانخوری های طیور در مدل های مختلف به بازار عرضه می شوند. دانخوریهای مورد استفاده باید طوری باشند که تا حد ممکن از هدر رفتن و ریختن غذا بر روی بستر و آلودگی آن با فضولات پرندگان جلوگیری شود. به همین دلیل پس از چند روز لازم است دانخوری ها را در سطح بالاتری نسبت به کف بستر قرار دهید.

بوقلمون ها دندان ندارند. آنها برای خورد کردن غذایشان به سنگریزه نیاز دارند. سنگریزه های مورد استفاده پولت ها باید بسیار ریز باشند. بیشتر سنگریزه هایی که در فروشگاه های منابع غذایی طیور به فروش می رسند حاوی پوسته صدف های خوراکی (سطوح بالای کلسیم) می باشند و این در حالی است که سنگریزه های مورد استفاده برای پولت ها نباید دارای هیچ فرمی از اشکال کلسیم باشند چرا که کلسیم مازاد برای جوجه ها بسیار زیان آور است. به همین دلیل شما می توانید سنگریزه مورد نیاز پولت هایتان را خود تهیه کنید. کافی است سنگ گرانیت تجزیه شده خریداری نموده سپس آنها را به دقت شسته و آبکشی نمایید. دانه های بزرگتر را برای طیور بالغ کنار گذاشته و مقداری از دانه های ریزتر را به جیره غذایی استارتر پولت ها اضافه کنید. اگر به غیر از جیره غذایی استارتر غذای دیگری به پولت ها نمی دهید آنها فعلاً نیازی به سنگریزه ندارند اما سنگریزه ها می توانند در برخی مواقع خاص مفید واقع شوند.

بوقلمون ها علفخوارهای خوبی هستند. پولت ها در هوای گرم می توانند پس از دو هفتگی به چراگاه برده شوند، البته اگر علوفه و سایر گیاهان حاوی مواد شیمیایی نبوده و سنگریزه نیز در جیره غذایی شان گنجانده شود. پولت ها فقط باید در مکان هایی چرا کنند که تمیز بوده و حداقل به مدت 6 الی 12 ماه قبل از آن طیور بالغ در آن مکان حضور نداشته باشند تا از سرایت انگل ها و باکتری ها به پولت ها جلوگیری شود.

همچنین اگر از تراشه های چوب برای پر کردن بستر استفاده می کنید؛ سنگریزه ها می توانند بسیار مفید واقع شوند چرا که در صورتیکه پولت ها به اشتباه تراشه های چوب را قورت بدهند وجود سنگریزه در جیره غذایی از انسداد چینه دان پرنده جلوگیری خواهد نمود.

اسهال و فضولاتی که به پشت جوجه ها می چسبند در پولت های جوان مشکل معمولی است که می تواند ناشی از عوامل متعددی مانند یک دستگاه مرغ مادر مصنوعی سرد باشد. در صورت مواجهه با چنین مشکلی فضولات را می توانید با آب ولرم شسته و از پشت جوجه ها جدا کنید تا دچار انسداد مخرج نشوند.

اگر این مشکل همچنان ادامه یابد دمای دستگاه مرغ مادر مصنوعی را افزایش داده و یا ترکیبی از سبوس جوی دوسر را با جیره غذایی استارتر پولت ها به نسبت 50 به 50 در یک مخلوط کن ترکیب نموده و در اختیار جوجه ها قرار دهید.

پولت ها باید تا سن 8 هفتگی با جیره غذایی استارتر (پیش دان با پروتئین %28) تغذیه شوند. پس از 8 هفته باید جیره غذایی رشد کرامبل (رشد دانه با پروتئین %26-%24) در اختیار پرنده ها قرار دهید تا زمانیکه تقریباً 6 ماهه شوند. از 6 ماهگی به بعد غذای بوقلمون های جوان ، به پلت ها، کرامبل ها و یا غذای نرم شده (با پروتئین %18-%16) تغییر می یابد.

برای بوقلمون های بالغ – علی الخصوص در بوقلمون هایی که به چرا برده می شوند – کلسیم مازاد از طریق پوسته صدف های خوراکی تأمین می گردد.

نکاتی درباره مدیریت گله های پرورشی بوقلمون:

پرورش بوقلمون مشکل تر از پرورش مرغ و یا اردک است. چرا که این پرندگان در مقابل شرایط محیطی و تغذیه ای ظریف تر و حساس تر می باشند. آنها باید از لحاظ بهداشت، پیشگیری از بیماریها، جیره غذایی متناسب با مراحل پرورشی و رشدشان کاملاً تأمین باشند. بوقلمون ها پرندگانی اجتماعی هستند و به همین دلیل هرگز نباید فقط 1 بوقلمون داشته باشید.

وجود بی اشتهایی، پرهای پژمرده و یا مدفوع خونی در پولت ها می تواند علامتی از ابتلا به بیماری کوکسیدیوز (اسهال خونی) باشد. مدیریت صحیح گله در حفظ نظافت بستر و خشک نگه داشتن آن (دفع نقاط مرطوب) و ممانعت از چرای پولت ها در نقاطی که پرندگان بالغ زندگی کرده و یا حضور داشته اند از بروز این بیماری پیشگیری می کند. آنتی بیوتیک ها در درمان بیماری کوکسیدیوز مؤثر نمی باشند؛ فقط داروهای سولفا مانند “سالمت” می توانند این بیماری را درمان کنند. پیشگیری از این بیماری مربوط به دوران نونهالی از طریق رعایت بهداشت، بهتر از درمان آن است. پولت ها همزمان با بلوغ، در برابر کوکسیدیوز یک ایمنی طبیعی به دست خواهند آورد.

پدیده پرکنی در پولت ها و بوقلمون های بالغ می تواند تبدیل به یک عادت رفتاری شود. چنین مشکلی می تواند ناشی از ازدحام جمعیت، گرمایش بیش از حد، نور بسیار زیاد، پروتئین ناکافی و … باشد. این عادت رفتاری باید در اسرع وقت متوقف گردد. در حالت کلی غلبه بر این پدیده می تواند مشکل و زمانبر باشد. قرار دادن سبزیجات برگ دار در اختیار پرنده ها، افزایش فضای پرورشی، کاهش میزان گرما، تغذیه مناسب و کاهش میزان نور محیط از طریق استفاده از لامپ های با وات پایین تر و یا تعویض لامپ های موجود با حباب های قرمز رنگ می تواند مفید واقع شود. معمولاً چرای آزاد بهترین معالجه برای مشکلات رفتاری است.

در شروع هفته چهارم می توانید نشیمن گاه ها را برای بوقلمون ها فراهم نموده و به این ترتیب همزمان با رشد پرندگان آنها را در سطحی بالاتر از کف بستر قرار دهید. برای بوقلمون هایی که سن 4 هفتگی را پست سر گذاشته اند، فضای لازم بین نشیمن گاه ها برابر 15 سانتیمتر و برای بوقلمون های بالغ این فاصله برابر 60 سانتیمتر می باشد. گونه های سینه پهن و یا سایر گونه های گوشتی نباید در نشیمن گاه قرار داده شوند چرا که این کار می تواند باعث کج شدن ستون فقرات و یا تاول سینه شود. باید یک فضای 8 الی 10 سانتیمتر به ازای هر بوقلمون سینه پهن در بستر فراهم باشد.

بوقلمون ها زمانی شاد خواهند بود که از فضای کافی برخوردار باشند. ران ها و قفس هایی که فضای کافی برای بوقلمون ها فراهم می کنند، پرندگان سالم تر و شادتری خواهند داشت. بوقلمون های ماده جهت تخمگذاری نیازمند بوقلمون نر نمی باشند. آنها بدون جفتگیری نیز تخمگذاری می کنند ولی این تخم ها نطفه دار نخواهند بود.

غذای بوقلمون ها به حالت کرامبل، پلت و یا غذای نرم به بازار عرضه می شود. بوقلمون ها می توانند مقادیر زیادی غذا را به هنگام خوردن زمین بریزند و این غذاها مرطوب، آغشته به گل و لای و سمی می شوند. پلت ها تنها فرم غذایی هستند که کمترین میزان اتلاف را دارند و پس از آن کرامبل ها و سپس غذای نرم شده قرار دارند. آویزان نمودن دانخوریها و یا قرار دادن آنها در مکانی هم ارتفاع با پشت بوقلمون ها، از اتلاف مواد غذایی تا حد زیادی جلوگیری خواهد نمود.

جعبه های لانه 60سانت × 60 سانت باید در حدود 5 ماهگی برای بوقلمون ها فراهم شود تا آرام آرام به آنها عادت کنند. هرچه جعبه های لانه را سریع تر برای بوقلمون ها فراهم کنید آنها زودتر شروع به تخمگذاری در این لانه ها بجای تخمگذاری در روی زمین خواهند نمود. بوقلمون ها در حدود 8 ماهگی شروع به تخمگذاری می کنند.

برچسب‌ها:, , , , , , ,

پاسخی بگذارید

17 − دو =