با رفتار متداول طیور آشنا شوید

مقالات

رفتارهای متداول در طیور

رفتار طیور

بخش دوم: آرایش پرها

عادات مربوط به آرایش و نظافت پرها در طیور اصطلاحاً “پرینینگ” نامیده می شود.

پرهای طیور مرکب از تعداد زیادی ساختار بلند و نازک هستند که در اصطلاح “بارب” نامیده می شوند. این “بارب ها” نیز خود توسط ساختارهای کوچکتری به نام “باربل” در کنار یکدیگر نگه داشته شده اند. گاهی اوقات این ساختارها از یکدیگر جدا می شوند که این پدیده خاصیت عایق بودن و ضد آبی پرها را بی اثر می کند. در این حالت طیور با استفاده از منقار خود، شروع به آراستن پرها می کنند. آنها در واقع با این کار “باربل” ها را دوباره به طرف یکدیگر فشار داده و به این ترتیب به پرها اجازه می دهند که هدف اصلی خود یعنی ضدآب و عایق بودن را تأمین کنند.

تصویر فوق، “بارب” هایی را که از محور اصلی پر منشعب شده اند، نشان می دهد. بر روی هر “بارب” هزاران “باربل” ریز وجود دارد که در این تصویر قابل رؤیت نمی باشند.

طیور همچنین باید پرهایشان را چرب نگه دارند تا از شکننده بودنشان جلوگیری بعمل آمده و همچنین به خاصیت ضد آب بودنشان کمک شود.

غده “پرین”

یک مرغ چربی مورد نیاز جهت آراستن پرهایش را از غده ای که در قسمت بِیس (ته) پرهای دمش قرار گرفته، می گیرد. این غده، غده “اوروپیگیال” و یا غده “پرین” نامیده می شود. غده “پرین” یک ماده روغنی – مومی در خود دارد که طیور آن را با استفاده از نوک خود در تمام پرهایشان پخش می کنند. اگر طیور را در حال آراستن پرهایشان ببینید، مشاهده خواهید نمود که هر چند وقت یکبار، نوک خود را به ناحیه ای در ته پرهای دمشان می مالند تا روغن بیشتری از غده “پرین” دریافت کنند.

پدیده آرایش پرها، می تواند به صورت گروهی نیز انجام شود. البته در این فعالیت اجتماعی هر یک از پرندگان، پرهای خو را می آرایند اما به نظر می رسد که آنها دوست دارند این کار را به عنوان بخشی از یک گروه و در کنار یکدیگر انجام دهند.

بخش سوم: حمام خاک

وقتی مردم برای اولین بار حمام خاک طیور را می بینند، فکر می کنند که آنها در واقع بخاطر یک بیماری مهلک در حال تلف شدن هستند! این پدیده کاملاً عجیب و غریب به نظر می رسد. زمانیکه طیور حمام خاک می گیرند، بر روی گرد و خاک دراز کشیده آن را به پشت خود می مالند، بر روی آن می غلتند، نوک خود را به آن می مالند و آن را در زیر پرهایشان پخش می کنند. این عمل سوراخ هایی بر روی زمین به جای می گذارد که به مانند سایز کوچکی از حفره های موجود بر روی کره ی ماه به نظر می رسند!

طیور معمولاً یک نقطه را جهت حمام خاک انتخاب نموده و به همین دلیل پس از یکبار، دوباره و دوباره بدان جا باز خواهند گشت.

حمام خاک بر خلاف آنچه که به نظر می رسد، یک روش طبیعی دفاع طیور در برابر کرم های ریز است. این آفات معمولاً در شکاف های موجود در بِیس پرهای طیور زندگی می کنند. زمانی که این پرندگان حمام خاک می گیرند، این شکاف ها پر از کثیفی می شوند، در نتیجه کرم ها خفه شده و می میرند.

 

برچسب‌ها, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

16 − 4 =