وسایل و ادوات مورد نیاز در آشیانه

مقالات

1 -آبخوری

طیور در تمام اوقات به آب تازه و تمیز نیاز دارند. به طور معمول هر مرغ 2 برابر غذای خود، آب مصرف می کند به نحوی که در شرایط معمولی هر 4 مرغ در شبانه روز ، 1 لیتر آب مصرف می کنند. البته در شرایط آب و هوای گرم، طیور به آب بیشتری نیاز دارند و مرغان تخم گذار به آب بیشتری نسبت به مرغان غیر تخم گذار نیاز دارند. در روزهای سرد سال باید مراقب یخ زدن آبخوریها بود و در روزهای گرم برای خنک ماندن آب آبخوریها، آنها را باید در زیر سایه قرار داد. کمبود آب در مرغان تخم گذار ممکن است موجب بروز تخم خوری در آنها شود.

با توجه به سن و اندازه جثه طیور باید نسبت به انتخاب نوع آبخوری و قرار دادن آبخوری در ارتفاع مناسب از سطح زمین اقدام نمود. ارتفاع آبخوری از سطح زمین باید برابر با ارتفاع پشت جوجه ها و مرغها در هر سن باشد. به ازای هر 20 قطعه مرغ یک آبخوری کله قندی 5 لیتری نیاز است که در شبانه روز، یک مرتبه آب آن تعویض شود. استفاده از آبخوری مناسب که در ارتفاع مناسب قرار داده شده باشد، مانع از ورود پرندگان بداخل آب و یا آلوده شدن آن به فضولات می شود. ظروف آبخوری باید بطور روزانه با آب و پارچه تمیز شسته و تمیز شود.

2 -دانخوری

دانخوری باید در ارتفاع مناسب از سطح زمین قرار داده شود و دارای وزن و سنگینی مناسب باشد که به راحتی با کوچکترین تنه خوردن واژگون نشود. برای جلوگیری از ریخت و پاش دان توسط طیور که یک عادت غریزی در آنها است از پرکردن بیش از حد دانخوریها باید خودداری نمود و همچنین بر روی دانخوری شبکه فلزی با اندازه مناسب هر سن قرار داده شود. علاوه بر این از آسیاب کردن بیش از حد دان خودداری کنید زیرا این عمل نیز ریخت و پاش دان را افزایش می دهد. برای بیشتر سنین طیور بومی، اندازه دان در حد دونیم(بلغور) کافی و مناسب است. به ازای هر مرغ 10 الی 15 سانتیمتر فضای دانخوری ناودانی و یا 5 سانتیمتر دانخوری آویز نظیر دانخوری سطلی لازم است.

221

3 -چوب خواب

چون مرغها برحسب غریزه عادت دارند در مکانهای بلند استراحت کنند، نصب چوب خواب در آشیانه مفید بوده و باعث می شود مرغ ها از نشستن روی ظرف آبخوری و دانخوری خودداری کنند. بدین ترتیب این ظروف کمتر در معرض آلودگی به مدفوع قرار می گیرند. چوب خواب از چوبهای صاف به پهنای 4 و ضخامت 3 سانتیمتر ساخته می شود. طول آن برای هر مرغ 20 تا 25 سانتیمتر و ارتفاع مناسب چوب خواب از سطح زمین برای جوجه ها40 و برای مرغ ها، 90 سانتیمتر می باشد. همچنین در صورتی که از چند چوب خواب در کنار هم استفاده شود، فاصله مناسب چوب خوابها از همدیگر 30 الی 40 سانتیمتر و حداقل فاصله روی هر چوب خواب برای هر پرنده 15 سانتیمتر می باشد. علاوه بر حالت موازی، چوب خواب ها را به صورت پلکانی(نردبانی) نیز می توان تهیه نمود. باید توجه داشت اگر ارتفاع چوب خواب از زمین زیاد باشد، در زمان پریدن پرندگان از آنها بر روی زمین، موجب آسیب دیدگی آنها می شود. چوب خوابها هر چند هفته یک مرتبه باید از کود انباشته شده بر روی آنها تمیز گردند. در برخی مواقع در زیر این چوب ها، ظروف مسطحی نصب می گردد و بدین وسیله مقدار زیادی کود خالص جمع آوری می شود.

4 -جعبه یا لانه تخم گذاری

وجود محل تخم گذاری مشخص باعث افزایش تعداد و حفظ کیفیت تخم مرغ ها می شود. همچنین جمع آوری تخم مرغ ها راحت تر شده و میزان آلودگی و شکستگی آنها به حداقل می رسد. در صورتی که مرغها لانه تخم گذاری در اختیار نداشته باشند در گوشه و کنار آشیانه تخم گذاری خواهند کرد که این امر احتمال آلودگی به فضولات و یا شکستن آنها را افزایش و جمع آوری تخم ها نیز مشکل خواهد شد. بدین ترتیب لازم است در یک قسمت آشیانه، محلی برای تخم گذاری مرغ ها در نظر گرفته شود. جنس لانه تخم گذاری ١۵ می تواند فلزی یا چوبی بوده که بتوان آنرا براحتی شستشو و ضدعفونی نمود. سقف آن نیز بهتر است محکم و شیب دار ساخته شود تا از پریدن و نشستن مرغ ها بر روی آن ممانعت شود.

کف لانه تخم گذاری باید پوشال چوب یا کاه و کلش ریخته شود و طوری باشد که جمع آوری تخم ها به راحتی انجام شود. برای این منظور ممکن است لانه تخم گذاری را به نحوی طراحی نمود که دارای درب باز شوی یک طرفه باشد تا بتوان بدون وارد شدن به آشیانه، از همان بیرون آشیانه، تخم مرغ های تولیدی را جمع آوری نمود. پوشال چوب و یا کاه و کلش کف لانه تخم گذاری بایستی هر یک یا دو هفته با پوشال های خشک و تمیز تعویض شود. بطور معمول برای هر 4 تا 5 قطعه مرغ تخم گذار، یک لانه تخم گذاری در نظر گرفته می شود. برای هر لانه تخمگذاری، ابعاد 35 سانتیمتر طول، 35 سانتیمتر برای عرض و و ارتفاع آن 30 سانتیمتر پیشنهاد شده است. ارتفاع لانه تخم گذاری از زمین نیز بهتر است حدود 60 سانتیمتر باشد.

لازم به ذکر است در صورتی که لانه تخم گذاری مرغان بومی در محلی امن و آرام نبوده و در معرض رفت وآمد افراد و حیوانات باشد، بدلیل ترسیدن مرغها در حین تخمگذاری در برخی مواقع موجب سقوط تخم بداخل حفره شکمی شده و باعث ایجاد عفونت می شود. به همین دلیل بخش شکمی این مرغها متورم و راه رفتن آن همانند اردک شده و در نهایت تلف خواهند شد.

5 -لامپ روشنایی

مرغان بومی برای تخم گذاری به روشنایی طبیعی خورشید و یا نور مصنوعی نیاز دارند. همچنین مرغان بومی برای تولید تخم مرغهای دارای پوسته محکم به اشعه مستقیم آفتاب نیاز دارند. نگهداری مرغان بومی در مکان تاریک موجب کاهش تولید تخم مرغ در آنها می گردد. از این رو خارج کردن بموقع مرغها از لانه و تأمین روشنایی کافی در طول روز برای مرغها دارای اهمیت است. طیور عمدتاً به مدت روشنایی عکس العمل نشان می دهند تا اینکه شدت روشنایی برای آنها اهمیت داشته باشد. به عبارت دیگر به نور شدید احتیاج نداشته و یک لامپ روشنایی 20 الی 40 وات نیز بخوبی نیاز آنها برای تخم گذاری را برآورده می کند. مرغان تخم گذار روزانه به 15 الی 16 ساعت روشنایی نیاز دارند، لذا در فصول پاییز و زمستان که طول روزها کوتاه بوده و شبهای طولانی دارند در صورتی که پس از غروب آفتاب تا ساعت 8 الی 9 شب روشنایی اضافی برای مرغها فراهم ١٧ شود، بشرط تأمین غذای کافی و جایگاه مناسب از کاهش تولید تخم مرغ جلوگیری می شود. برای این منظور یک لامپ40 وات، روشنایی کافی برای یک جایگاه 3×5 متر مربعی را فراهم می کند.

خلاصه و جمع بندی 

وسایل و ادوات مورد نیاز در داخل آشیانه مرغان بومی شامل آبخوری، دانخوری، چوب خواب، لانه یا جعبه تخم گذاری و لامپ روشنایی می باشند. طیور در شرایط دمای معتدل، دو برابر غذای خود، آب مصرف می کنند و لذا تأمین آب کافی و تمیز برای سلامتی و تولید آنها دارای اهمیت زیادی است. نظافت و تعویض آب آبخوریها به طور روزانه و دانخوریها به طور هفتگی باید انجام شود. چوب خواب، چوبهای صاف و دارای پهنای مناسب سن طیور است که بالاتر از سطح زمین نصب می شود و پرندگان شب ها و یا در طی روز بر روی آنها استراحت می کنند و می خوابند. برای هر 4 الی 5 مرغ تخم گذار یک لانه تخم گذاری لازم است و پوشال یا کاه و کلش کف آن هر یک یا دو هفته باید تعویض شود. لامپ روشنایی به منظور تأمین نور اضافی برای فصول دارای روزهای کوتاه ضروری است.

v0tvvaxe_thumb3

برچسب‌ها:, , , , , , ,

پاسخی بگذارید

یک × 1 =