ورود بیماری های دامی از مرزهای شرقی به ایران

اخبار

مدیرکل دامپزشکی فارس گفت: تاریخ وقوع بیماری‌ها در حداقل 50 سال گذشته نشان داده است که عمده عوامل بیماری ‌زا برای نشخوارکنندگان از مرز‌های شرقی وارد کشور می‌شود.
یعقوب مهندس در حاشیه نمایشگاه دستاوردهای دولت در استان فارس با عنوان ‘جشنواره خدمت’ در شیراز ادامه داد: از کشور‌های پاکستان و افغانستان عوامل بیماری زا برای دام ها به ایران می‌ رسند و از این بابت همه ساله خسارات سنگینی را متحمل می‌شویم.
مدیرکل دامپزشکی فارس گفت: با شناختی که از وضعیت دامپزشکی برخی کشور‌ها داریم، کشور‌ما در حوزه کنترل بیماری همه ساله سرمایه هنگفتی را به کار می گیرد اما نتیجه دلخواده نمی‌گیریم زیرا نقل و انتقال بی رویه همچنان ادامه دارد.
مهندس با بیان اینکه بیماری‌های دامی همیشه از محل نقل و انتقال بی رویه دام صورت می‌گیرد، افزود: این بیماری‌ها تحت تاثیر عوامل محیطی قرار می گیرد و اگر دامی از منطقه آلوده جا به جا شود، می‌تواند بیماری را به سایر دام‌ها منتقل کند.
وی گفت: در حال حاضر در موضوع سلامت دام مشکلی وجود ندارد، دامپزشکی سالانه با بیماری های استراتژیک مبارزه می ‌کند که عامل آن ها ویروس یا باکتری است و از همین رو دولت اقدامات لازم را برای مقابله با این بیماری‌ها از طریق واکسیناسیون پیگیری می‌کند.
مدیرکل دامپزشکی فارس افزود: مبارزه با آن دسته از بیماری‌های دامی که قابل انتقال نیست ولی ممکن است در یک جمعیت دامی شیوع یابد بر عهده دامدار است و با هزینه او صورت می‌گیرد.
مهندس بیان کرد: در بخش‌هایی از نقاط استان که محل ورود دام به شمار می‌رود، پست های قرنطینه دایر شده است و در حال حاضر پست‌های قرنطینه ثابت در شهرستان‌های آباده، قطرویه نی‌ریز، رستاق داراب و چهار برکه لارستان برای کنترل تردد دام وجود دارد.
این مقام مسئول ابراز داشت: با توجه به تعدد راه‌های مواصلاتی به هیچ وجه نمی‌توان با برقراری پست قرنطیه صددرصد مانع ورود دام قاچاق شد درواقع قرنطینه نوعی اطلاع‌ رسانی است که افرادی که در این شغل اشتغال دارند متوجه باشند که اتفاقی رخ داده است و باید اصول بهداشتی را رعایت کنند.
مهندس افزود: صنعت دام و طیور تنها با نیرو‌های دست اندر کار این صنعت آلوده می‌شوند یعنی خود دامدار و کسانی که در این امر اشتغال دارند زیرا با وجود اخطار‌ها، همراهی کافی را با مسئولان نشان نمی‌دهند و بار در کامیون‌های غیرمجاز وارد استان می‌شود و بناچار باید پست‌های بازرسی در محور‌های مشکوک قرار داده شود تا جلوی این اتفاقات را بگیریم.
وی اضافه کرد: کوچکترین بی دقتی صنعت دام وطیور را با مشکلات عمده مواجه می‌کند.
دستاوردهای دولت تدبیر و امید در استان فارس در نمایشگاهی با عنوان جشنواره خدمت در محل بلوار چمران شیراز در معرض دید مردم قرار گرفته است.
در غرفه های این نمایشگاه که شامگاه شنبه سوم شهریورماه آغاز به کار کرد، عملکرد دولت در ابعاد عمرانی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان فارس در معرض دید مردم قرار گرفته است.
در این غرفه ها، مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی به صورت مستقیم عملکرد دولت را در قالب فیلم، تیزر، کلیپ، بروشور کتابچه و … معرفی می کنند.
این نمایشگاه که به مناسبت هفته دولت برپا شده است، هر روز از ساعت 16 تا 22 و تا روز چهارشنبه هفتم شهریورماه پذیرای بازدیدکنندگان است.

 جهت خرید تخم نطفه دار گونه های مختلف طیور یا دستگاه های جوجه کشی اینجارا کلیک کنید.

برچسب‌ها:,

پاسخی بگذارید

14 − 13 =