باید ها و نباید های پرورش مرغ تخم گذار

مقالات

مُرغ خانگی (Gallus gallus, Gallus gallus domesticus) یکی از ماکیان‌سانان است. مرغ خانگی نر خروس نامیده می‌شود.

مرغ یا ماکیان پرنده ای است از خانوادهٔ قرقاولان (Phasianidae)یا سیخک داران، زیرردهٔ نومرغان، از راستهٔ ماکیان‌سانان ‎(Galliformes).

گفته می‌شود که همه نژادهای ماکیان از چهار نوع وحشی زیر پدید آمده‌اند.

  • گالوس-گالوس

مثل مرغ جنگلی قرمز

  • گالوس – لافایتی

مثل مرغ جنگلی سیلان

  • گالوس سونراتی

مثل مرغ جنگلی خاکستری

  • گالوس – واریوس

مثل مرغ جنگلی آبی و سبز

یافته‌های اخیر نشان می‌دهد که اهلی کردن مرغ خانگی، بیش از ۱۰٬۰۰۰ سال پیش در ویتنام صورت گرفته‌است. تا پیش از این باور عمومی بر این بود که این کار در هند انجام شده‌است. سپس مرغ اهلی راه خود را از هند به سوی ایران پیدا کرد. پس از آن از قلمرو لیدیه که توسط ایرانیان فتح شده بود، در قرن پنجم پیش از میلاد به یونان راه یافت. مرغ از دوران سلسله هجدهم فراعنه در مصر شناخته شده بوده‌است؛ طبق گزارش سالانهٔ توتموس سوم، پرنده‌ای که هر روز تخم می‌گذارد، به عنوان خراج از سرزمین مابین صحرای سینا و سوریه، یعنی بابل، به مصر آورده شده‌است. اما در عهد عتیقهیچ نشانه‌ای از مرغ دیده نمی‌شود.

پرورش مرغ تخمگذار امروز یکی از پربازده ترین و پر درآمدترین طرح های کسب و کار می باشد. جوری که گفته می شود پرورش و نگهداری از مرغ های تخم گذار سودی بیشتر از پرورش مرغ های گوشتی دارد. یکی از دلایل این حرف ما این است که با داشتن مرغداری تخمی، شما هر روز به پول می رسید و سود می کنید ولی در مرغداری گوشتی شما نزدیک به 60 روز فقط باید خرج کنید تا به پول برسید. تخم مرغ یکی از وعده های غذایی است که کمتر کسی دوست ندارد از آن استفاده کند. انواع غذاهایی که با آن می توان درست کرد و قیمت به صرفه تخم مرغ به اضافه مقوی بودن این ماده غذایی روزانه خریداران زیادی را به سمت خود می کشد. برای تولید تخم مرغ، باید از مرغ هایی که فقط برای تخم گذاری هستند استفاده کنید، و مثلاً از مرغی که از آن به عنوان مرغ گوشتی استفاده می شود نمی توان برای تولید تخم مرغ استفاده کرد.

مرغ تخم گذار

تیپ ظاهری مرغ تخم گذار

مرغ های تیپ تخمگذار عموماً دارای جثه ای کوچک و ریز و سبک تر از نژادهای گوشتی هستند. بلوغ جنسی در آن ها زودتر بروز می کند. قابلیت و استعداد بیشتر برای تولید تخم مرغ دارند به طوری که برخی از نژادها تا 300 عد تخم در سال می گذارند.

از دیگر خصوصیات مرغان تخمگذار، این است که دیر کرچ می شوند و دوره ی پر ریزی (تو لک رفتن) آن ها کوتاه است و به علت داشتن جثه ای ریز مصرف غذای آن ها کم است که خود از نظر اقتصادی برای تولید تخم مرغ مورد توجه است.

نژادهای لگهورن، مینورکا، آنکونا و هودان، بهترین نژادهای این تیپ هستند.

پرورش و نگهداری مرغ تخمگذار

منظور از نگهداری و پرورش مرغ های تخم گذار استفاده مستقیم از تولیدات آن ها یعنی تخم مرغ در تغذیه انسان می باشد، در حالی که نگهداری و پرورش گله های مادر به منظور استفاده از تخم های تولیدی آن ها در جوجه کشی و تولید جوجه تخم گذار می باشد.

حال اگر گله مادر از نژادهای تخمگذار باشد جوجه های تولید شده از تخم مرغ های آن جزو نژادهای تخم گذار می باشد.

مرغ تخم گذار2

نگهداری و پرورش مرغ تخمگذار

یکی از تفاوت های گله های مادر، اجداد، و لاین با گله مرغ های گوشتی و تخمگذار در این است که در گله مرغ مادر، اجداد و لاین باید با توجه به تعداد مرغ تعدادی خروس نیز وجود داشته باشد زیرا منظور از پرورش این گله ها تولید تخم مرغ نطفه دار می باشد ولی در گله های تخم گذار به وجود خروس نیاز نیست زیرا تولید آن (تخم مرغ) در تغذیه انسان مصرف می شود.

یکی دیگر از تفاوت های مهم نگهداری مرغ های تخمگذار با گله های مادر، اجداد و لاین هدف از پرورش آن ها می باشد. در پرورش مرغ های تخم گذار هدف تولید تخم مرغ مصرفی می باشد در حالی که هدف از پرورش گله های مادر به ویژه اجداد و لاین اصلاح نژاد نسل های بعد با استفاده از قوانین ژنتیک است.

مشاهدات نشان داده است که طیور پر تولید، اغلب جوجه هایی به وجود می آورند که تولیدشان خوب است. از این رو می توان گفت که ضمن مؤثر بودن عوامل محیطی، صفت تخمگذاری زیاد موروثی نیز هست و تعداد زیادی ژن در آن دخالت دارند. طبق نظر دانشمندان چند عامل اساسی در تولید تخم مرغ مؤثراند که توجه به این عوامل، از نظر اصلاح نژاد، ضرورت دارد.

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

دوازده − نه =