نکاتی در رابطه با تغذیه شترمرغ و تخم شترمرغ

مقالات

تغذیه جوجه شترمرغ ها مسئله ای بسیار مهم جهت آغاز و تداوم رشدی خوب و موثر است که در دراز مدت می تواند بر روی آینده تولیدی پرندگان نیز بسیار موثر باشد. در طی سه ماه اول، پرورش، جوجه ها بسیار حساس بوده و درصد تلفات آنان بیشتر از سنین دیگر می باشند. برای به حداقل رساندن تلفات رعایت کامل بهداشت و تغذیه مناسب و دقیق امری ضروری است. برای دستیابی به بازده بیشینه در امر خوراک دهی پرندگان می توان از راه کارهائی ساده استفاده نمود که در ادامه مقاله به برخی از آنها اشاره می گردد:

استفاده از سنگریزه در خوراک

به منظور خرد شدن غذا در سنگدان، شترمرغ نیاز به تکه های کوچک سنگریزه دارد. تا زمانی که جوجه ها از طریق گردش و چرا به چنین منابعی دست نیافته اند بایستی به غذای آنان سنگریزه اضافه گردد. سنگریزه ها بایستی نصف اندازه ناخن انگشت پرنده باشند. برای جوجه های تازه متولد شده این اندازه در حد یک دانه برنج است.

بعضی از پرورش دهندگان، سنگریزه یا ماسه زبر و خشن را به طور آزاد در اختیار جوجه ها قرار می دهند (شن و ماسه باید کاملاً خشک باشد) و بعضی دیگر به دلیل ترس از انباشتگی معده یا روده حیوان قویاً این روش را رد می نمایند. آنها اضافه نمودن این مواد را به جیره ترجیح می دهند. 2 تا 3 سنگریزه کوچک برای هر جوجه در روز کافی به نظر می رسد. البته برخی منابع نیز سنگریزه را فقط بعد از سه هفتگی پیشنهاد می کنند. توجه داشته باشید که سنگ های صنعتی به دلیل امکان بروز یبوست نبایستی مورد استفاده قرار گیرند.

ویتامین ها

اضافه نمودن ویتامین های محلول به آب آشامیدنی براساس دستورالعمل مصرفی کارخانه در دو تا سه هفته اول پرورش جوجه برای افزایش مقاومت در مقابل بیماری ها، توصیه می گردد. بسیاری از ویتامینها تاثیرات مستقیم یا غیر مستقیم در رشد و بازده پرندگان دارند. به طور مثال در هنگام بروز استرسهای گوناگون از قبیل استرسهای گرمائی استفاده از ویتامین C می تواند تاثیرات بسیار خوبی در کاهش اینگونه تنشها داشته باشد.

تغذیه-شترمرغ

خوراندن کود

فلورمیکروبی لازم جهت هضم میکروبی در روده کور و بزرگ جوجه در اولین روزهای زندگی شکل می گیرد. در حیات وحش این فرآیند با بلعیدن مدفوع والدین به عنوان اولین غذا صورت می پذیرد. کود حاوی جمعیت باکتری های مورد نیاز پرنده است. به این منظور بعضی از پرورش دهندگان کود تازه پرندگان بالغ را برای جوجه ها توصیه می نمایند. البته خطر انتقال انگل های روده ای و عوامل بیماری زا به جوجه ها وجود دارد (در برخی کشورها خوراندن کود ممنوع است) . حداقل برای جلوگیری از انتقال انگل ها و عوامل بیماری زای خاص شترمرغ، بعضی از پرورش دهندگان، کود تازه گاو را پیشنهاد می نمایند. این روش مورد بحث بسیار بوده و توسط بعضی از پرورش دهندگان رد شده است. در طی روزهای اول زندگی، جوجه ها مدفوع خود را می خورند که این امر باعث بروز مشکلات بهداشتی فوق الاشاره می شود. برای جلوگیری از این خطرات، مدفوع بایستی مرتباً جمع آوری گردد. در بعضی از مزارع آمریکا جوجه ها ابتدا روی توری های فلزی پرورش می یابند تا مدفوع از دسترس آنها خارج گردد.

آب آشامیدنی

به همراه اولین وعده غذا در دو یا سه روزگی، بایستی آب نیز در اختیار جوجه ها قرار گیرد. پرندگان بایستی همانند غذا خوردن چگونگی آشامیدن آب را نیز یاد بگیرند. رنگی نمودن آب توسط رنگ های خوراکی و یا چسباندن یک عکس رنگی در داخل آبخوری باعث جذب پرندگان می گردد. آبخوری ها نبایستی در ارتفاع بلند قرار گرفته و باید توسط یک شیء سنگین (مثل یک سنگ) مهار شوند. به ازاء هر سه دانخوری، یک آبخوری در نظر گرفته می شود. جوجه ها چه در پناهگاه نگهداری شوند و چه در محوطه باز، آب مصرفی و مدفوع و ادرار آنها بایستی کاملاً کنترل گردد. ادرار طبیعی به رنگ سفید است. انتظار می رود جوجه های ضعیف آب بیشتری خورده و در نتیجه دچار اسهال شوند. در این صورت پیشنهاد می شود 2 تا 3 بار در روز و به مدت محدود آب در اختیار جوجه ها قرار گیرد. به عنوان یک قاعده کلی میزان آب بایستی 5/1 تا 2 برابر مقدار غذای کنسانتره باشد.

آبخوری ها بایستی به طور روزانه تمیز و با آب تازه پر شوند. جوجه ها و پرندگان در حال رشد هرگز نباید آب مانده و گرم استفاده نمایند. اگرچه هیچ گونه مدرک علمی در این رابطه وجود ندارد، ولی این مسئله موجب بیماری و تلفات می شود. بنابراین نبایستی آبخوری ها در معرض نور مستقیم خورشید قرار گیرند.

شترمرغ : آیا تا به حال شتر مرغ را دیده اید؟ آیا می دانید که شترمرغ بزرگترین پرنده در جهان است؟

بله، شتر مرغ ها پرنده هستند اما توانایی خود را برای پرواز از دست داده اند.

شتر مرغ دارای گردن طولانی ، پا طولانی و البته جثه ای غول پیکر میباشند.

من شرط می بندم که شما نمی دانید که شترمرغ ها می توانند

تا 40 مایل در ساعت بدوند و بیش از 50 سال زندگی کنند.

برای بسیاری از دلایل مختلف شتر مرغ در سراسر جهان پرورش داده می شود.

اولین دلیل و برجسته ترین آن این است که شتر مرغ گوشت بسیار سالم دارد.

گوشت شتر مرغ کم چرب، کلسترول کم و حتی کم کالری است.

گوشت شتر مرغ انتخابی سالمتر از گوشت گاو یا مرغ است.

به همین دلیل است که بسیاری از مردم برای کنترل رژیم غذایی شترمرغ خود را انتخاب می کنند.

پرهای شترمرغ بسیار زیبا هستند.

nafismehr_co_P1080096

چرم شترمرغ حتی در بین مردم بیشتر مورد توجه میباشد چراکه این نوع چرم فقط از شترمرغ تولید میشود.

چرم شترمرغ نرم اما قوی و البته بسیار مشهور است.

بخش عمده ای از سود پرورش شتر مرغ حاصل از فروش چرم شتر مرغ میباشد.

پرورش شترمرغ بسیار سودآور است زیرا پرهای شتر مرغ و روغن شترمرغ محصولات بسیار مطلوبی در پرورش این پرنده هستند.

اما این در حالی است که برای تولید این محصولات تعداد شتر مرغ های بسیار زیادی مورد نیاز میباشد

به همین دلیل است که اغلب پرورش شتر مرغ بر تولید بر روی روغن تمرکز نمی کند.

پرورش شتر مرغ کسب درآمد بیشتر نسبت به پرورش گاو را به ارمغان می آورد.

شترمرغ بسیار فعال و البته بارور هستند آنها می توانند بیش از 40 حیوان جوان در هر سال تولید کنند.

  1. تخم شترمرغ ۱۶۰۰ گرم وزن داشته و معادل ٢ دو جین تخم مرغ است۔
  2. طول مدت جوجه کشی تخم ۴۲ روز است.
  3. ماده ها در طول روز و نرها شبها روی تخم می خوابند. جوجه کشی به دو روش طبیعی و مصنوعی صورت می گیرد.
  4. در جوجه کشی طبیعی، شترمرغ تخم هایش را در یک گودال کم عمق گذاشته و روی ۱۵ – ۱۲ تخم می نشیند.
  5. در جوجه کشی مصنوعی، تخم ها باید روزی دوبار جمع آوری شده و در ۷۰- ۶۰ درجه فارنهایت خنک شوند و در عرضس ۴-۲ روز در دستگاه جوجه کشی قرار گیرند.
  6.  ۳ روش برای پرورش شترمرغ متداول است: روش باز ، روش بسته ، روش نیمه باز

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

4 × 3 =