نژاد طوطی ها

مقالات

 

طوطی ها انواع و اقسام مختلفی دارند و در سرتاسر جهان یافت می شوند. به خاطر زیبایی و هوش بالای طوطی ها، آن ها را به عنوان حیوان خانگی، خرید و فروش میکنند.

طوطی ها یا psittacines از نظر  جانور شناسی در رده Psittaciformes طبقه بندی میشوند.  ۳۳۰  گونه طوطی در نقاط مختلف جهان،  که اغلب در نواحی استوایی و نیمه استوایی است یافت می شود اما آنها را میتوان تقریبا در همه جای دنیا مشاهده کرد.

طوطی ها را میتوان به سادگی از روی منقار کج و رو به پایین و رنگ پر و بال آنها که معمولا براق است تشخیص داد. با این حساب، مرغ عشق معمولی ( باجگریگار ) و عروس هلندی ( کوکاتیل) هم جزو طوطی ها هستند.

بعضی از نژادهای طوطی در خطر انقراض قرار د. تجارت طوطی، گستردگی خاصی در هر دو مقیاس جهانی و محلی دارد. فقط در فاصله سال های ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۰، در مجموع تعداد یک میلیون  طوطی در سرتاسر جهان خرید و فروش شدند. امروزه سالیانه حدودا ۱۷ هزار طوطی به آمریکا وارد میشوند که تقریبا ۳۶۰۰ عدد از آنها از طبیعت اسیر شده اند. دیگر وارد کنندگان اصلی طوطی ها در جهان را کشورهای ژاپن، هلند و آلمان تشکیل میدهند.  اندونزی، فیلیپین و تعدادی از کشوارندرهای آفریقایی شامل سنگال، کامرون، تانزانیا و جمهوری کنگو نیز اصلی ترین صادر کنندگان طوطی محسوب میشوند.

http://www.parrots.org/flyfree/images/mediaphotos/ArgTrap5H.jpg

با توجه به اینکه گونه های بزرگ طوطی مانند ماکائوها و کاکادوها معمولا  جوجه زیادی تولید نمیکنند، تجارت انواع وحشی آنها، خسارت زیادی به جمعیت حیات وحش این گونه ها میزند. امروزه، طوطی های اسیر شده از طبیعت به ندرت وارد آمریکا میشوند بنابراین تعداد زیادی از پرندگانی که در ایالات متحده خرید و فروش میشوند در اسارت تکثیر شده اند. البته تجارت غیر قانونی طوطی های وحشی در این کشور هم همچنان ادامه دارد.

برای افرادی که تمایل به نگهداری از طوطی ها دارند طوطی های تکثیر شده در اسارت بهترین گزینه از نظر سلامتی و دست آموز تر بودن نسبت به نمونه های مشابه اسیر شده از طبیعت هستند که عمدتا به صورت قاچاق وارد کشور ما شده اند.

http://trainedparrot.com/photos/africa/wild_senegal_parrots_roadsi.jpg

از بین نژادهایی که در ایران یافت می شوند میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

طوطی خاکستری افریقایی (کاسکو)- African Gray
طوطی افریقایی سنگال – ( senegal  )

http://www.birdsgallery.net/gallery/senegal-parrot/poicephalus_senegalus_2.jpg

پاراکیتهای هندی (طوطی های سبز – ملنگو – شاه طوطی یا طوطی اسکندر) – (parakeets)
کاکادو ها(طوطی های تاج دار) – ملوکان – (cockatoos)
عروس هلندی – (cockatiel)
طوطی کوتوله برزیلی – (Love bird)
مرغ عشق-( budgerigar)
طوطی های اکلکتوس- ( Eclectus)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/a1/Eclectus_Parrot.jpg

طوطی های آرا (ماکائو) – (macaws)
طوطی های آمازون – (amazons)
کانور ها (خورشیدیها) – (conures)
طوطی های رزیلا – (rosellas)

لوریکیت ها – (lorikeets)

 

نژاد طوطی ها

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

1 + سه =