راهنمای کامل نظافت و ضدعفونی سالن مرغداری

مقالات

ضدعفونی سالن مرغداری

راهنمای کامل نظافت و ضدعفونی سالن مرغداری:

همزمان با نزدیک شدن بهار تقریباً وقت آن فرا می رسد که سالن مرغداری و تجهیزات موجود در آن را پس از یک زمستان طولانی نظافت و ضدعفونی کنید. گندزدایی سالن مرغداری جهت پیشگیری از بروز بیماری مایکوپلاسما، بیماری “مارک” (نوعی بیماری عفونی در طیور که به سیستم عصبی حمله می کند و باعث فلج شدن و یا شروع رشد گسترده ی تومور می گردد)، ویروس های تنفسی، “ای.کولی”، کرم های پنیری و سایر مشکلات سلامتی طیور ضروری می باشد و حتی مهم تر از آن کنترل نوعی از سالمونلا با نام (Salmonella Enteritidis:SE) علی الخصوص در مرغ های تخمگذار می باشد. این بیماری، مجاری روده ای مرغ را مورد حمله قرار می دهد بدون اینکه لزوماً بیماری آشکاری در خود مرغ تولید کند که این می تواند منجر به تهاجم ارگانیسم (بیماریزا) به سایر بافت های بدن و در نهایت راه یابی آن به مجاری تولید مثلی و تخمدان و آلوده سازی تخم ها گردد.

جهت کاهش احتمال بروز (SE) و سایر معضلات و مشکلات مربوط به سلامت طیور، خشکشویی، شست و شو و ضدعفونی کامل سالن پس ار خروج هر گله ضروری است. نظافت کامل و موفق سالن مرغداری کار مشکلی بوده و نیازمند اجرای سیستمیک چندگام متوالی می باشد. انجام ندادن یک مرحله و یا عملکرد ناقص در هر مرحله انجام مرحله ی بعدی را مشکل ساخته و منجر به شکست می گردد.

خشکشویی:

گرد و غبار و سایر آلودگی های موجود را از سقف، دیوارها، قفس ها، جعبه های لانه، دریچه های ورودی هوا، زمین و … را جارو کنید. غذاها را بطور کامل از دانخوریها خارج نموده فضولات، گرد و غبار و آلودگی های تجمع یافته در نشیمن گاه ها و لانه ها را بخوبی بسابید. بستر را بطور کامل از زمین بزدایید.

شستشو:

قبل از استفاده از آب برق ساختمان را قطع کنید. شستشو در سه مرحله انجام می پذیرد: خیساندن، شستن و آبکشی. بهتر است از آب گرم و یا داغ برای این کار استفاده کنید چرا که در مقایسه با آب سرد بهتر در مواد ارگانیک (طبیعی) نفوذ می کند. می توانید از یک دترجنت خنثی ارزان قیمت مانند مایع ظرفشویی استفاده کنید.

خیساندن:

تمامی نواحی را که به شدت جرم گرفته اند (نشیمن گاه ها، لانه های مرغی، کف زمین و …) را بطور کامل بخیسانید. از یک پمپ کم فشار برای خیساندن تمامی سطوح استفاده کنید. این کار را تا حدی ادامه دهید که چرک ها و فضولات نرم شده و بتوانند براحتی از سطح جدا شوند.

شست و شو:

تمامی سطوح داخل ساختمان را که امکان تجمع گرد و غبار و چرک و فضولات در آنها وجود دارد بشویید. محلول شستشو می تواند یک دترجنت خنثی (PH بین 6 الی 8) یا یک دترجنت آلکالین (قلیایی با PH  بالای 8) باشد. مواد آلکالین از لحاظ قدرت اثرگذاری با یکدیگر متفاومت می باشند بطوری که قوی ترین آنها در صورتی که اشتباهاً بلعیده شوند می توانند باعث ایجاد سوختگی ها و جراحات داخلی شوند. یک آلکالین ملایم جوش شیرین خوراکی (سدیم بی کربنات) می باشد و یک آلکالین موسط شامل آمونیاک خانگی، بوراکس و تری سدیم فسفات می باشد. آلکالین قوی نیز شامل جوش شیرین شستشو (سدیم کربنات) و قلیاب صابون پزی (جوش شیرین تند) می باشد. ماده مورد نظر را با آب داغ ترکیب کنید.

جهت انجام این کار یک پمپ فشار بالا مناسب می باشد اما سابیدن دستی سطوح با استفاده از یک برس نسبتاً زبر یکی از بهترین روش ها جهت کسب اطمینان از نظافت کامل ساختمان است. پس از این مرحله تمامی سطوح را کنترل نمایید تا اطمینان حاصل کنید که سطوح کاملاً عاری از چرک و فضولات شده اند.

در مورد سطوح فلزی که دارای لایه ای از آب سخت جرم بسته بر روی خود هستند، لازم است از یک دترجنت اسیدی جهت از بین بردن جرم ها استفاده کنید. همانطور که از نامش نیز پیداست جزء اصلی در ساختار یک دترجنت اسیدی، اسید می باشد که جهت حل نمودن رسوب های مینرال (منیزیم و کلسیم) از سطح تجهیزات به کار می رود. دو گروه اصلی از اسیدهای دترجنت عبارتند از: دترجنت های غیر آلی (HCL و H2SO4) و دترجنت های آلی (سرکه و سیتریک اسید)

آبکشی نهایی را بلافاصله پس از مرحله ی شستشو جهت دفع هر نوع پسمانده ی مضر و لکه، انجام دهید. همچنین لازم است آب جمع شده در چاله ها را با استفاده از یک کهنه ی تمیر خشک کنید چرا که این چاله ها به سرعت می توانند تبدیل به زمینه ای برای تولید سالمونلا شوند.

خشک کردن:

اگر انجام ضدعفونی بلافاصله پس از مرحله ی آبکشی امکان پذیر نمی باشد، ساختمان را بطور کامل در معرض هوا قرار دهید تا خشک شود. تمامی پنجره ها و دریچه های تهویه را باز کنید. در صورت امکان از یک فن و یا دمنده ی هوا استفاده کنید. انجام نظافت در یک روز آفتابی و خشک به این پروسه کمک می کند.

تعمیرات:

هر نوع تعمیرات در داخل ساختمان را قبل از مرحله ی ضدعفونی انجام دهید. هر نوع سوراخ و روزنه در داخل و خارج ساختمان را که می تواند راهی برای ورود جوندگان به داخل ساختمان باشد را درزگیری نمایید.

 ضدعفونی:

این مرحله یک گام ضروری در زمینه پاکسازی کامل سالن مرغداری از میکروارگانیسم های بیماریزا است. مواد ضدعفونی کننده فقط می توانند زمانی اعمال شوند که تمامی ساختمان و تجهیزات بطور کامل ضدعفونی و عاری از هر نوع چرک باشند. در حالت ایده آل بهتر است عمل ضدعفونی را بلافاصله پس از مرحله ی شستشو انجام دهید. ضدعفونی کننده ها می توانند از طریق اسپری ها، آئروسل ها و یا بخوردهی اعمال شوند. در سالن های کوچک استفاده از یک سم پاش معمولی (مورد استفاده در باغات) آسان ترین روش می باشد. ضدعفونی کننده های معمول مورد استفاده در سالن های مرغداری عبارتند از: ترکیبات فنولیک، ید یا یودوفرها، ترکیبات کلرین (کلروکس، مایع سفید کننده ی معمولی)، ترکیبات چهارگانه آمونیوم (روکال دی پلاس) و ترکیبات اکسیدی (ویرکون اس و اکسی – پست 333)

جهت اطلاع از نحوه ی ترکیب و رقت این ضدعفونی کننده ها از راهنمای موجود بر  روی برچسب محصول استفاده کنید. پس از ایجاد محصول مورد نظر جهت کسب نتایج مطلوب هر 3.8 لیتر از محلول را به 14 الی 18 مترمربع از ناحیه ی سطح اعمال نمایید. همچنین جهت ضدعفونی کامل تر، آبخوریها و دانخوریها را در محلول کلراین 200 “پی پی ام” (1 قاشق چایخوری سفیدکننده کلراین در 3.8 لیتر آب) غوطه ور کنید.

برچسب‌ها, , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

20 + دو =