نظافت و مراقبت از دستگاه جوجه کشی

مقالات

دستگاه جوجه کشی تمام اتومات

نظافت و مراقبت از دستگاه جوجه کشی:

 

محیط داخلی یک دستگاه جوجه کشی مکانی ایده آل جهت رشد و تکثیر انواع میکروارگانیسم ها(باکتری ها، میکروب ها) و … می باشد. شرایط موجود در داخل انکیباتور – یعنی گرما و رطوبت – آن را به محیطی ایده آل جهت رشد و توسعه انواع مختلفی از حشرات تبدیل می کند و در کنار آن، ضایعات ناشی از فرایند هچ (پوسته تخم ها، کرک جوجه های تازه هچ کرده و…) و ساس هایی که در زمان هچ به محیط دستگاه راه می یابند؛ ترکیب خوبی از انواع ارگانیسم هایی را تولید می کنند که می توانند مانع بزرگی بر سر راه موفقیت در دوره های جوجه کشی بعدی باشند.

بسیاری از فعالان در صنعت پرورشی طیور و علی الخصوص اشخاصی که از تجربه ی خاصی در این زمینه برخوردار نیستند، اغلب می خواهند بدانند که چگونه دستگاه های جوجه کشی را نظافت کرده و از چه ماده یا موادی استفاده کنند که بتوانند محیط داخل دستگاه را بطور کامل و مؤثر استریل نمایند.

قاعده ی کلی نظافت دستگاه های جوجه کشی از کوچکترین آنها تا بزرگترین انواع دستگاه ها با ظرفیت 100000 تخم یکسان است. تا سال های اخیر معمول ترین متد برای ضدعفونی یک دستگاه جوجه کشی استفاده از فرمالین و بلورهای “کاندیس” بود. این اجزاء در ظرفی داخل دستگاه جوجه کشی ترکیب شده و گازی تولید می کردند که محیط داخل دستگاه را بخاردهی و ضدعفونی می نمود.

این ترکیب بسیار ارزان و در عین حال بسیار سمی و به طور مؤثری دارای قابلیت کشندگی (شامل کاربران!) می باشد. تأثیرگذاری این محلول اغلب به دلیل عدم نظافت فیزیکی پس از مدتی از بین می رود و از طرفی ارزان قیمت بودن محصول نیز با در نظر گرفتن خاصیت بسیار سمی و خطرناک آن ارزش خود را از دست می دهد.

نظافت مؤثر دستگاه جوجه کشی شامل دو مرحله می باشد:

  • نظافت فیزیکی
  • استریل نمودن که پس از مرحله ی اول انجام می پذیرد

مرحله ی اول-  مرحله ی نظافت: هیچ جایگزینی برای (elbow grease) وجود ندارد. دستگاه جوجه کشی در صورتی که نظافت و تمیز نشود به ضدعفونی در مراحل بعد پاسخ نخواهد داد. نظافت فیزیکی در صورتی که در اسرع وقت پس از خروج جوجه های تازه هچ کرده انجام پذیرد بهترین نتیجه را خواهد داد. اگر اجازه دهید که ضایعات ناشی از پروسه داخل دستگاه باقی مانده و خشک شوند، حجم کار انجام گرفته جهت نظافت و تمیزکاری بسیار افزایش خواهد یافت.

همچنین دترجنت ها جهت تکمیل فرایند نظافت دستگاه بسیار مفید می باشند. کف و حباب های دترجنت ها ضدعفونی کننده و یا استریل کننده نمی باشند اما تمیز کننده هستند. دترجنت ها آلودگی ها را از روی سطوح جدا نموده و معمولاً حاوی مواد فعال در سطح می باشند که به چرک ها و لکه ها چسبیده و آنها را می شویند. همچنین بهتر است در ماشین های بزرگتر از یک چوب که اسفنجی به سر آن پیچیده شده و یا جارو و در ماشین های کوچک از یک اسفنج دستی برای انجام این کار استفاده کنید.

مرحله ی دوم – ضدعفونی و یا استریل نمودن: پس از نظافت فیزیکی سطوح، استفاده ازیک ماده ضدعفونی کننده جهت از بین بردن باکتری، ویروس و یا تخم های قارچی جهت ممانعت از سرایت آلودگی به دسته ی بعدی تخم های جوجه کشی ضروری است. محصولات بسیار متنوعی به این منظور تولید و به بازار عرضه شده اند.

فرمالدئید ماده ای مؤثر بوده ولی استفاده از آن مشکل و در عین حال بسیار خطرناک و نیازمند روش های کاربردی بسیار دقیق می باشد. کلراین یک ضدعفونی کننده بسیار معمول تر است که در بیشتر منازل به عنوان مایع سفیدکننده ی خانگی یافت می شود. رقت معمول موجود در بطری جهت اسپری در دستگاه جوجه کشی مناسب بوده و چند قطره از آن داخل آب بخوردهنده (ضدعفونی کننده) ایده آل می باشد.

مایع سفیدکننده در حضور مواد ارگانیک غیرفعال می گردد و به همین دلیل قبل از اعمال، باید سطح مورد نظر به خوبی تمیز شده باشد. ضدعفونی کننده های بسیاری در بازار موجود می باشند که هر یک جای خاص خود را دارد.

روش اعمال ماده ضدعفونی کننده نیز بسیار مهم است. در حالت کلی دو متد عمده به کار گرفته می شود. متد اول اسپری و یا پاشیدن ماده شیمیایی به داخل دستگاه جوجه کشی و بر سطح دستگاه با استفاده از یک پمپ کوچک می باشد. دستگاه جوجه کشی باید پس از اعمال ضدعفونی کننده روشن و گرم باشد. متد دوم استفاده از روش بخوردهی می باشد که در آن یک ماده ضدعفونی کننده تبخیر و به گاز تبدیل شده و بخور حاصل به تمامی گوشه ها و نقاط دستگاه می رسد. این متد برای دستگاه های جوجه کشی بزرگتر مناسب تر است.

مرحله ی سوم-  این مرحله زیاد مربوط به نظافت و ضدعفونی دستگاه نبوده و بیشتر در ارتباط با کارکرد آن در آبنده می باشد. یک مشکل بسیار معمول در تمامی دستگاه های جوجه کشی در تمام سایزها، از کوچکترین تا بزرگترین آنها فرسودگی و زنگ زدگی ناشی از رطوبت و مواد ضدعفونی کننده است. تمیز نمودن یک دستگاه جوجه کشی مستلزم مرطوب نمودن آن و سپس اسپری نمودن سطوح با استفاده از مواد ضدعفونی کننده است. بسیاری از ضدعفونی کننده ها خورنده بوده و باعث فرسایش اجزاء دستگاه جوجه کشی می شوند.

هرچند طبیعت خورنده بسیاری از این محصولات با خشک شدنشان تا حد زیادی کاهش می یابد. شستن دستگاه جوجه کشی و نگه داشتن آن در یک اتاق، انباری و … بدون خشک نمودن آن راهی بسیار آسان جهت تجربه یک شکست در شروع فصل بعدی جوجه کشی می باشد. پس لازم است پس از شستشو و ضدعفونی دستگاه اجازه دهید دستگاه به مدت 1 الی 2 روشن بوده و کاملاً خشک شود. در این صورت دیگر هیچ نگرانی از بابت پوسیدگی اجزاء دستگاه ناشی از رطوبت نخواهید داشت.

برچسب‌ها:, , ,

پاسخی بگذارید

1 × پنج =