نحوه جوجه کشی و پرورش بلدرچین

مقالات

جوجه کشی و پرورش بلدرچین

باید ها و نبایدهای جوجه کشی از تخم های نطفه دار بلدرچین و پرورش جوجه های بلدرچین:

اینجانب به عنوان یک پرورش دهنده و فروشنده تخم های نطفه دار بلدرچین ، که سالیان طولانی در این زمینه فعالیت داشته ام، قصد دارم در این مقاله بخشی از تجارب خود را که مشتمل بر مهم ترین توصیه ها و نکات درباره هچ تخم های نطفه دار بلدرچین و مراقبت از جوجه های چند روزه می باشد، در اختیار خوانندگان گرامی قرار دهم.

قبل از شروع پروسه جوجه کشی، دستگاه را کاملاً تمیز و ضدعفونی نمایید. همچنین بهتر است دستگاه را روشن نموده و دما و رطوبت داخل آن را تثبیت نمایید. ترنر اتومات را نیز (در صورت وجود) چک نموده و از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. تک تک اجزاء باید به درستی کار کنند.

بلدرچین های “باب وایت” بسیار مستعد انواع بیماری ها و باکتری های باقیمانده در دستگاه جوجه کشی هستند. این آلودگی ها می توانند باعث کاهش شدید قابلیت هچ شوند. همچنین لازم است دستگاه مرغ مادر مصنوعی و تمامی تجهیزات شامل آبخوریها و دانخوریها را استریل نمایید.

دستگاه جوجه کشی باید حداقل 24 ساعت قبل از قراردهی تخم ها، روشن و آماده باشد. بعد از رسیدن تخم ها آنها را به دقت حمل نمائید. تک تک تخم ها را از لحاظ هر نوع آسیب، ترک، سوراخ، آلودگی بیش از حد و غیره کنترل نموده و به هیچ وجه تخم هایی را که کوچکترین عیب و نقصی دارند در دستگاه قرارندهید. این موضوع علی الخصوص زمانی اهمیت پیدا می کند که از دستگاه های جوجه کشی بزرگ و با ظرفیت جوجه کشی بالا استفاده می کنید، چرا که انفجار و یا نشت هر یک از تخم های معیوب می تواند قابلیت هچ تمامی تخم های داخل دستگاه را از بین برده و یا به شدت کاهش دهد. بعلاوه مجبور خواهید بود قبل از قرار دادن تخم های جدید در داخل انکیباتور، کل دستگاه را استریل و ضدعفونی نمایید.

اجازه دهید که تخم های نطفه دار قبل از قرار گرفتن در داخل دستگاه به مدت 12 الی 24 ساعت در دمای اتاق استراحت کنند.

تخم ها و نیز دستگاه جوجه کشی را در معرض تابش مستقیم نور آفتاب قرار ندهید. (بعنوان مثال نباید دستگاه در زمستان در یک انباری بسیار سرد و یا به هنگام تابستان در یک اتاق خیلی گرم نگه داشته شود.)

در طول ذخیره تخم های جوجه کشی، بهتر است یک کتاب با ضخامت متوسط را در زیر یک انتهای کفه هایی که تخم ها را بر روی آن قرار داده اید، بگذارید و در طول روز چندین بار محل کتاب را از یک انتها به انتهای دیگر کفه ها تغییر دهید تا عمل چرخش تخم ها را شبیه سازی کرده باشید. پس از استراحت تخم ها آنها را در داخل دستگاه قرار دهید.

در حین انتقال تخم های نطفه دار به داخل دستگاه جوجه کشی تا جائیکه ممکن است سریع و دقیق کار کنید. به محض قراردهی تمامی تخم ها داخل دستگاه درب آن را ببندید.

بهتر است یک تقویم داشته باشید و در آن تاریخ مربوط به روز قرارگیری تخم ها در داخل دستگاه، زمان توقف چرخش تخم ها و نیز زمان هچ جوجه ها را ثبت نمایید.

رطوبت %50 الی %60 برای اغلب گونه های بلدرچین مناسب می باشد، البته لازم است که میزان رطوبت را زمانیکه چرخش تخم ها را متوقف می کنید، کمی افزایش دهید تا از چسبیدن جوجه ها به پوسته جلوگیری شده و قابلیت هچ افزایش یابد. طول دوره جوجه کشی بلدرچین “باب وایت” 23 الی 24 روز می باشد، پس لازم است چرخش تخم ها را در روز 20 ام متوقف نمایید؛ گونه های “کاتورنیکس” شامل بلدرچین های “دکمه ای” بعد از 18 روز هچ می کنند و لذا چرخش تخم ها باید در روز 14 ام متوقف شود…

هنگام تأمین رطوبت داخل دستگاه، از ریختن آب سرد در داخل تغارهای آب به شدت خودداری نمایید. از آبی استفاده کنید که در دمای اتاق نگهداری شده است. به هیچ وجه اجازه ندهید آب بر روی تخم ها پاشیده شود.

قبل از به دنیا آمدن جوجه ها باید به فکر مکانی امن جهت پرورش آنها باشید. محلی که دارای فضای کافی و به دور از نوسانات دمایی، دسترس کودکان، حیوانات خانگی و حیوانات وحشی بوده و تمیز و راحت باشد. می توانید از دستگاه های مرغ مادر مصنوعی دست ساز نیز استفاده کنید. سقف و کف این دستگاه ها را از ورقه فلزی به مساحت 3.23 سانتیمتر مربع و دیواره های آن را از ورقه فلزی به مساحت 1.61 سانتیمتر مربع بسازید و بستر آن را با استفاده از رزین بپوشانید. در صورت آلودگی و یا مرطوب شدن بیش از حد این کفه ها، آنها را تعویض نمایید.

جهت حفظ دمای محیط در محدوده مطلوب یعنی 35 الی 37.7 درجه سلسیوس (در هفته اول) می توانید از یک یا چند لامپ حرارتی استفاده نمایید. با تغییر ارتفاع لامپ؛ هر هفته دما را 5 درجه کاهش دهید این کار را تا زمانی ادامه دهید که به دمای اتاق دست یابید.

جهت تأمین آب مورد نیاز جوجه ها، لازم است از ظروف آبخوری کم عمق که هر یک بر روی سه سنگ مرمر قرار گرفته اند استفاده کنید. این کار از افتادن جوجه ها داخل آب و غرق شدنشان جلوگیری بعمل می آورد.

غذا نیز باید در چند روز اول در ظروف کم عمق ریخته شده و در کل محوطه پخش شود. پس از آن که جوجه ها به اندازه کافی بزرگ شدند می توانید از دانخوری های تجاری استفاده کنید.

هر لحظه از فراهم بودن آب و غذای کافی برای جوجه ها اطمینان حاصل نمایید. در صورت آلوده بودن دانخوری ها آنها را ضدعفونی نموده و کف آبخوری ها و همچنین سنگ های مرمر را با هر بار پر نمودن آبخوریها ضدعفونی و تمیز نمایید. سنگ های مرمرین را می توانید پس از یک هفته حذف کنید.

بهترین غذا برای بلدرچین های چند روزه، جیره غذایی استارتر کرامبل با سطح پروتئین بالا می باشد. دقت کنید که غذای جوجه ها کهنه، حشره دار و یا فاسد نباشد.

اگر بلدرچین “دکمه ای” پرورش می دهید بهتر است در یک هفته اول و یا کمی بیشتر؛ غذا را با استفاده از یک خرد کن و یا آسیاب خرد نموده و در اختیار جوجه ها قرار دهید. این کار را می توانید برای سایر گونه های بلدرچین نیز در روزهای اول انجام داده و سپس آرام آرام کرامبل های استارتر بزرگتر را در اختیار آنان قرار دهید.

بهتر است غذا را در مقادیری خریداری نمایید که نهایتاً ظرف مدت 2 هفته به مصرف برسد.

همه چیز را تا حد ممکن تمیز نگه دارید. پرندگان را از فضولاتشان دور نگاه داشته و مرتباً فضولات را دفع و یا بستر را تعویض نمایید. این کار علی الخصوص در مورد گونه های کاتورنیکس که فضولات مرطوب تری دارند بیشتر اهمیت پیدا می کند.

به یاد داشته باشید که تراشه های چوب سرو، برای جوجه ها و طیور سمی بوده و به هیچ عنوان نباید مورد استفاده قرار بگیرند.

برخلاف آنچه که بسیاری توصیه می کنند روزنامه ها نیز جهت استفاده در بستر مناسب نمی باشند چرا که اولاً دارای اصطکاک کافی نبوده و جوجه ها نمی توانند به راحتی بر روی آن راه بروند و ثانیاً جوهر موجود بر روی آن می تواند سمی باشد. پس هرگز از این مواد جهت پوشاندن بستر استفاده ننمایید.

اگر از دستگاه های مرغ مادر مصنوعی مقوایی استفاده می کنید، پس از 1 بار استفاده آن را بیرون بیاندازید.

امیدوارم نکات و توصیه های ذکر شده مفید و تا حدی راهگشای مشکلات مربوط به پرورش جوجه های بلدرچین واقع شود.

موفق باشید

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

سه + یک =