موردی از ابتلا به آنفلوانزای پرندگان در سلماس مشاهده نشده است

اخبار

معاون سیاسی،امنیتی و اجتماعی فرمانداری سلماس گفت: تاکنون هیچ مورد مشکوکی از انفلوانزای فوق حاد پرندگان در شهرستان سلماس مشاهده و یا گزارش نشده است.
به گزارش ایسنا، عباس محمدزاده گلعذانی در جلسه مقابله با آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که در محل جهاد کشاورزی شهرستان سلماس برگزار شد افزود: مقابله با با بیماری های دام به ویژه بیماری های مشترک دام و انسان تنها وظیفه شبکه دامپزشکی نیست بلکه تمامی دستگاه های مرتبط موظفند به دلیل آن که این امر با سلامت عمومی جامعه مرتبط است وارد میدان شده و سهم خود را ایفا کنند .
وی افزود : شیوع بیماری آنفلوآنزای فوق حاد پرندگان مساله مهم و استراتژیکی است که لازم است تا با تعامل و همکاری همه جانبه مسئولان ، بسترهای لازم برای پیشگیری از آن فراهم شود چرا که این بیماری علاوه بر آن که خسارات اقتصادی بسیاری به همراه دارد ، سلامت عمومی جامعه را نیز با خطر جدی مواجه می کند.
محمدزاده خاطرنشان کرد: شبکه دامپزشکی با همکاری اداره محیط زیست گشت های مشترکی را اجرا کرده و نسبت به بررسی موارد مشکوک در مرغداری ها و دریاچه های پشت سدهای زولا و دریک به عنوان محل زمستان گذرانی پرندگان آبزی اقدام کرده اند که تاکنون هیچ مورد مشکوکی مشاهده و یا گزارش نشده است.
معاون فرماندار سلماس مهم ترین اصل در مقابله با این بیماری را اطلاع رسانی اعلام کرد و افزود: لازم است تا به منظور آگاهی جامعه به ویژه فعالان و تولید کنندگان طیور از خطرات و شیوه های مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق حاد از ظرفیت شوراهای اسلامی، دهیاران و بخشداران استفاده شود .
وی با تأکید بر سرعت بخشیدن به اقدامات پیشگیرانه در کنترل این بیماری گفت: صنعت تولید طیور علاوه بر آن که فعالیتی اقتصادی برای امرار معاش افراد جامعه به حساب می آید ، به دلیل آن که با سلامت جامعه و امنیت غذایی ارتباط مستقیم دارد ، از اهمیت بیشتری برخوردار است و باید به آن توجه بیشتری صورت گیرد.
محمدزاده تصریح کرد: برای مقابله با بحران های ناشی از شیوع آنفلوآنزای پرندگان باید نگاه فرابخشی و فرامنطقه ای به موضوع داشت و در این زمینه باید هماهنگی و همکاری  شهرستان های مجاور مد نظر قرار گیرد .
وی بیان کرد: در راستای اطلاع رسانی ؛ آموزش و پیشگیری از شیوع آنفلوآنزای پرندگان لازم است تا اقلام فرهنگی و اطلاعات دقیق از شیوه های شیوع این بیماری تهیه و با استفاده از ظرفیت سازمان های مردم نهاد ، این اقلام در مناطق مخلتف توزیع شود .
معاون سیاسی،وامنیتی و اجتماعی فرمانداری سلماس از واکسیناسیون رایگان طیور و پرندگان ،الزام واحدهای پرورش طیور برای رعایت استانداردهای لازم، نظارت بر محل عرضه و فروش پرندگان زینتی و مراکز عرضه تخم مرغ  به عنوان اقدامات پیشگیرانه در مقابله با بیماری آنفلوانزای فوق پرندگان خبر داد.

جهت خرید تخم نطفه دار گونه های مختلف طیور یا دستگاه های جوجه کشی اینجارا کلیک کنید.

برچسب‌ها:,

پاسخی بگذارید

2 × 1 =