مقابله با استرس گرمایی طیور

مقالات

مقابله با استرس گرمایی در طیور

استرس گرمایی و روش های خنک نگه داشتن پرندگان در طول فصول گرم سال:

فروشگاه دستگاه جوجه کشی – کلیک کنید

زمستان رفته رفته رو به پایان است و هوای گرم آرام آرام از راه می رسد. پس وقت آن است که روشهای مراقبت از طیور در فصل گرما را یاد بگیریم. دانستن روشهای پیشگیری و درمان استرس گرمایی طیور و خستگی و فرسودگی ناشی از آن در طول ماه های داغ تابستان از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

استرس گرمایی و خستگی ناشی از آن یکی از عمده ترین دلایل مرگ و میر طیور است. به همین دلیل آگاهی از علائم آن و اینکه چگونه پرندگانتان را خنک و هیدراته (مرطوب) نگه دارید – بخصوص برای کسانی که به تازگی پا به عرصه پرورش پرندگان نهاده اند، بسیار حائز اهمیت است. حفظ سلامت جوجه ها در گرو توجه و دقت مضاعف پرورش دهندگان می باشد. در مورد یک گله تخمگذار نیز اطلاع از روشهای پیشگیری و درمان استرس گرمایی و عوارض آن هم در جهت حفظ سلامت گله و هم تخم های تولیدی ضروری می باشد.

وقتی جوجه هایتان به اندازه کافی جهت گردش در فضای آزاد (در مقابل تابش نور آفتاب) بزرگ شدند، نسبت به علائم گرمازدگی آنان هشیار و آگاه باشید؛ علی الخصوص از اواسط تا اواخر تابستان. استرس گرمایی به سرعت بروز کرده و گله را تحت تأثیر قرار می دهد و به همین دلیل لازم است که از نزدیک مراقب جوجه ها باشید. در ماه های داغ تابستان این کار حتی شامل پرندگان بالغ نیز می شود.

علائم استرس گرمایی:

جوجه ها و پرندگان بالغ جهت خنک نمودن بدن هایشان نفس نفس می زنند – اولین علامتی که نشان می دهد آنها نیازمند آب و سایه هستند. پرندگانی که دچار استرس گرمایی هستند، در حالیکه بالهایشان را پخش کرده و روی زمین چمپاتمه زده اند، با دهان باز نفس نفس می زنند. آنها در واقع با تنظیم وضعیت بالهایشان سعی در دفع گرمای بدنشان دارند.

علائم استرس گرمایی در طیور تخمگذار و گوشتی:

 1. نفس کشیدن با دهان باز و نفس نفس زدن – که وسیله ای برای خنک سازی تبخیری از سطح شش ها است (%80 گرمای بدن به این ترتیب دفع می گردد.)
 2. پخش نمودن بال ها
 3. سست، کند و پژمرده بودن پرندگان
 4. غبغبک و منقار به شدت رنگ پریده و پوست زبر
 5. چشمان بسته
 6. گیج بودن و تلو تلو خوردن پرندگان
 7. دراز کشیدن
 8. کاهش تولید تخم
 9. افزایش عطش
 10. کاهش اشتها
 11. کاهش وزن بدن
 12. کاهش سایز و وزن تخم و کیفیت پوسته تخم ها
 13. افزایش کانیبالیسم
 14. افزایش دفع ادرار – دفع بیشتر الکترولیت ها
 15. افزایش مرگ و میر
 16. کاهش میزان و سرعت رشد پرندگان
 17. رشد غیر یکنواخت پرندگان
 18. افزایش میزان فضولات مرطوب
 19. کاهش نطفه داری تخم های تولیدی به دلیل کاهش جفتگیری، ضعف در کیفیت نطفه و ناباروری ماده.

.

.

.

پرندگان تخمگذار مستعد خستگی ناشی از استرس گرمایی هستند. آب بیشتر محتوای یک تخم را تشکیل می دهد. عمل تخمگذاری نیازمند دریافت مقادیر زیادی مایعات می باشد و به همین دلیل هیدراته و راحت نگه داشتن مرغ های تخمگذارتان فاکتوری مهم در حفظ سلامت آنان است. مرغ های تخمگذار همچنین به مقادیر زیادی کلسیم جهت اجتناب از تخم هایی با پوسته نرم نیاز دارند. آنها در روزهای داغ کمتر غذا می خورند و لذا مقادیر کمتری کلسیم دریافت می کنند. سعی کنید هر هفته 2 الی 3 بار مقادیر کمی سرکه آب سیب به آب آشامیدنی طیور اضافه کنید. این کار به تراز شدن PH خون و در نتیجه جذب راحت تر کلسیم کمک می کند.

هشدار! هرگز به پرندگانی که دچار استرس گرمایی هستند سرکه سیب ندهید.

وقتی بدن طیور دچار استرس گرمایی می شود میزان مصرف آب در آنان افزایش و میزان تغذیه کاهش می یابد. تغذیه به ازای هر 1 درجه افزایش دما (در دماهای بالاتر از 20 درجه سلسیوس) %1.5 کاهش می یابد.

روشهایی جهت خنک نگه داشتن پرندگان:

دسترسی به آب تازه و تمیز – پیشنهاد اینجانب این است که از آبخوریهای نیپل بعنوان تنها منبع آب چه در تابستان و چه در زمستان استفاده نکنید. طیور دارای یک “سلسله مراتب” طبیعی در بین خود می باشند به نحوی که پرندگانی که در رتبه های بالاتری قرار دارند با بستن راه بقیه مانع از دسترسی آنان به آب می شوند. همواره منابع آب فراوانی در دسترس پرندگان قرار دهید. از آبخوری های اتومات و یا از تغارهای آب سر باز استفاده نمایید. بهتر است در صورت امکان آبخوریها را کمی بالاتر از سطح زمین آویزان کنید تا آلودگی ها و فضولات نتوانند آب را کثیف کنند.

آب را خنک کنید – برای این کار می توانید چند تکه و یا قالب یخ داخل آب اشامیدنی طیور بریزید. این کار آب را چندساعتی خنک نگه داشته و به کاهش دمای بدن آنان کمک می کند.

هندوانه! – طیور اغلب عاشق هندوانه هستند. در طول روزهای داغ تابستان می توانید هفته ای 1 بار هندوانه در اختیار پرندگان قرار دهید. بخش بزرگی از هندوانه از آب تشکیل شده و به همین دلیل می تواند به مدت طولانی بدن طیور را هیدراته و مرطوب نگه دارید.

غذا – مانند انسانها، طیور نیز در طول ماه های گرم تابستان نیازمند یک رژیم غذایی سبک هستند تا بتوانند دمای بدنشان را پایین تر نگه دارید. هرگز در روزهای گرم تابستان دانه جات را در اختیار پرندگان قرار دهید. چرا که عمل هضم دانه ها دمای بدن را افزایش می دهد. جیره غذایی طیور باید شامل سبزه تازه، میوه جات و سبزیجات باشد.

در صورتی که پرندگان دچار استرس گرمایی شده اند، آب به تنهایی برای رفع مشکل کافی نمی باشد. آب (به تنهایی) با تحریک کاهش میزان الکترولیت های بدن طیور، در واقع مشکل را تشدید می کند. پرندگان (دچار استرس گرمایی) مقادیر فراوانی آب می نوشند که در نتیجه آن میزان فضولات مرطوبشان افزایش و لذا دفع الکترولیت ها از بدن بیشتر شده و دهیدراته شدن نیز تسریع می یابد. جهت جلوگیری از این پدیده باید محلول متعادلی از آب و الکترولیت در اختیار پرندگان قرار دهید.

طرز تهیه محلول الکترولیت: نصف قاشق چایخوری نمک خوراکی با سطوح سدیم پایین ، 1 قاشق چایخوری جوش شیرین خوراکی، 1 قاشق چایخوری نمک خوراکی، 1 قاشق چایخوری شکر و 4 لیتر آب

محلول الکترولیت را به مدت 1 هفته، روزانه به مدت 4 الی 6 ساعت در اختیار پرندگان قرار دهید. این محلول را به طیوری که علائمی از استرس گرمایی ندارند ندهید.

اگر در منطقه ای با آب و هوای گرم زندگی می کنید، گونه هایی از طیور را که دارای مقاومت بیشتری در برابر آب و هوای گرم هستند خریداری نمایید.

برخی از این گونه ها عبارتند از:

آندِلوسیِن (Andalusian)، اصیل، برهما، دل اِوِیر (Delaware)، لگهورن، مینورکا، رود آیلند رد و سوماترا

تخم نطفه دار مرغ محلی

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

بیست − 1 =