مزایای استفاده از ازن ژنراتور در پرورش طیور

مقالات

امروزه در حوزه صنایع غذایی استفاده از ازن بسیار متداول است. به عنوان نمونه به کاربرد ازن ژنراتور مرغداری در صنعت پرورش طیور می توان اشاره کرد. با تزریق دوز کمی از ازن در محیط مرغداری مشاهده می شود که از رشد باکتری ها جلوگیری شده و ترکیبات گازی مضر که توسط فضولات طیور در محیط ایجاد می شود به شدت کاهش می یابد. همچنین این باور وجود دارد که حیوانات با بهره گیری از خوراک بهتر، سالم تر بوده و کمتر احتمال دارد که دچار بیماری شوند. بنابراین دارو و واکسن کمتری در تولید مورد نیاز می باشد که این خود به معنی سلامتی بیشتر محصول برای مصرف کننده است. در صنعت طیور از ازن ژنراتور مرغداری برای تصفیه آب و هوای محیط انبارش، جوجه ریزی و پرورش پرندگان استفاده می شود. آب آشامیدنی یک نیاز مهم در رژیم غذایی پرندگان است چراکه در شرایط عادی پرندگان حدود دوبرابر وزن غذای خود آب مصرف می کنند. این موضوع لزوم توجه به سلامتی آب آشامیدنی در محیط مرغداری را دوچندان می کند.

 

ضد‌عفونی آب

بیشتر منابع آب دارای میکروارگانیسم‌های بیماری‌زا هستند که این امر موجب بیماری و کاهش رانـدمان تبدیل غذا به گوشت می‌شود. استفاده از اکسیـژن فعــال برای ضد‌عفونی آب آشـامیدنی، سبب از بین رفتن میکروبها و انگلهـای موجود در آب می‌شود و ایـن امـر سبب افـزایش رشد طیـور و کاهش بیماریهـای ناشی از آب و مرگ و میـر در مرغداریها می‌گردد.

پرورش-طیور-3

بوزدایی

اکسیژن فعـال تزریقی با جریان هـوای طبیعی محیط، ساختمان مولکولهای بو‌زا را نیز تخریب می کند و این امر سبب می‌شود تا کارگر‌ها از محیط کار بهتر و طیور نیز از شرایط زیستی مناسب‌تری برخوردار‌شوند که در نتیجه آن توان رشد افزایش می‌یابد و میانگین سود روزانه بیشتر می‌گردد. تزریق اکسیـژن فعـال برای بـوزدایی در هوا سبب 15تا 20 درصد تقلیـل نیاز به تهویه هوا و صرفه‌جویی در هزینه گرمایش تا 30 درصـد و همچنیـن سبب کاهش بو در محوطه اطراف مرغداری می‌شود. ضد‌عفونی خوراک دام با اکسیـژن فعـال خوراک‌ طیـور ضد‌عفونی می‌شود و از رشد کپـک‌ها جلـوگیری‌شده و اکسیـژن فعـال بر روی ویروسها، سموم قارچی نیز عمـل می‌کند از جمله افلاتوکسین موجود در خوراک را از بین می‌رود، در نتیجه میزان تغذیه طیور بیشتر و محصول ایمن‌تری تولید می‌شود.

 

کاهش بیماری‌های طیور

استفاده از اکسیـژن فعــال برای از بین بردن پاتـوژن‌ها در صنـایع طیور از جمله فرآیندهـای تخم گذاری، جوجه کشـی، پرورش اقلام گوشتـی و تخــم گذار و کشتارگاهـی آزمایش شده‌است. تحقیقات نشان می‌دهند که اکسیژن فعال، باکتریها، ویروسها، قارجها، کپکها و… محیط را از بین‌می‌برد. این امر سبب کاهش بیماری و مرگ و میر در جوجه‌های چند روزه و … می‌شود و حتی استفاده از آن در چندین سال پی در پی سبب کاهش بیماری های طیور و حتی حذف برخی از آنها شده‌است. ضد‌عفونی کنندگی اکسیژن فعال بسیار موثـر و کاملاً طبیعی است به‌گونه ای که بعد از ضد عفونی، اکسیـژن فعـال تبدیل به اکسیـژن معمولـی می‌شود و به همین علت می‌توان به‌صورت شبـانـه روزی از آن استفاده‌نمود و به همیـن خاطر آن را ضد عفونی کننده 24 ساعته می‌نامند. استفاده از اکسیـژن فعال سبب تولید طیور سالم‌تر، چاق تـر و کاهـش مرگ و میر در آن ها می‌گردد.

 

ضدعفونی تخم مرغ

با استفاده از اکسیـژن فعال، سالمـونلا بر روی پوسته تخم مرغ از بین می‌رود. کاهش سالمونلا بوسیله اکسیـژن فعـال در آزمایشات کنترل کیفی روزانه نشان داده شده‌است همچنین مقدار آمونیاک تا بالای 60% کاهش و نیز تولید تخم مرغ و کیفیت آن افزایش یافته‌است.

پرورش-طیور-1

مزایای استفاده از ازن ژنراتور در پرورش طیور:

 • افزایش تعداد و اندازه طیور و سلامت طیور با از بین بردن باکتری و جلوگیری از انتشار عفونت و ویروس در محیط
 • افزایش سرعت وزن گیری مرغ ها در سیکل رشد تا ۱۸% بیشتر از حالت عادی
 • افزایش اکسیژن محلول در آب و در نتیجه افزایش تحمل بدن مرغ در برابر حرارت
 • کاهش بیماری و مرگ و میر
 • کاهش هزینه های مربوط به واکسیناسیون و مصرف دارو
 • افزایش راندمان تبدیل غذا به گوشت
 • افزایش ایمنی در محصولات تولیدی نظیر تخم مرغ
 • کاهش هزینه‌های گرمایش
 • کاهش بوهای نامطلوب و نیاز به تهویه هوا و تخریب گاز آمونیاک، متان، دی اکسید کربن و سایر ترکیبات گازی مضر در مرغداری در نتیجه فراهم آوردن محیطی سالم برای مرغ ها و کارکنان
 • عدم نیاز به به دوره خواب در صورت استفاده از ازن برخلاف استفاده از فرمالین
 • تخریب سریع همه میکروارگانیسم‌های  بیماری زا

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

3 × 1 =