عوامل ژنتیکی و بیماری های دخیل در مرگ و میر زودهنگام جوجه ها

مقالات

مرگ و میر زود هنگام جوجه گوشتی

عوامل ژنتیکی و بیماری های دخیل در مرگ و میر زودهنگام جوجه ها:

بخش اول: ژنتیک

عامل ژنتیکی عاملی بسیار مهم در مرگ و میر زودهنگام جوجه ها است چرا که 21 جهش کشنده در ماکیان وجود دارد. جهش کشنده بیشتر در جنین های واجد صفات پدر و مادر علی الخصوص در طول هفته ی سوم دوره ی جوجه کشی بروز می کند. هرچه ناهنجاری ایجاد شده توسط ژن کشنده بیشتر و بزرگتر باشد مرگ و میر در سنین پایین تری اتفاق می افتد.

بیشتر “کریپرها” در روز 3 ام الی 4 ام دوره ی جوجه کشی و بیشتر جنین های “تالپید” در روز 8 ام الی 10 ام می میرند. جنین های چسبنده در طول 4 روز آخر از دوره ی جوجه کشی می میرند و تقریباً نصف جوجه ها در طول 2 الی 3 روز قبل از زمان هچ می میرند، مسمومیت مادرزادی در یک هفته ی اول پس از هچ کشنده بوده و و رعشه های مادرزادی نیز %90 از جوجه های تحت تأثیر این عارضه را در یک ماه از پای در می آورد.

بخش دوم: بیماریهای دخیل در مرگ و میر زودهنگام جوجه ها:

اگر تدابیر امنیت زیستی به خوبی اجرا نشوند احتمال بروز و شیوع بیماریها بسیار بالا خواهد بود چرا که جوجه های کوچک دارای سیستم ایمنی بالغ و کامل شده ای نمی باشند.

الف – اومفالیتیس یا عفونت کیسه ی زرده:

این بیماری باکتریایی جوجه ها را در طول هچ و پس از آن تحت تأثیر قرار می دهد. این بیماری باعث انتشار عفونت ناف (که مشخصه ی آن یک پوسته ی ملتهب در اطراف ناف می باشد)، شکم های نرم، شل و متورم، انسداد مخرج، بوی نامطبوع در هنگام کالبدشکافی لاشه به دلیل کیسه ی زرده ی جذب نشده می گردد.

ب – پولروم:

این بیماری، یک بیماری عفونی حاد و باکتریایی کشنده در جوجه ها می باشد که مشخصه آن پرهای ژولیده، اسهال سفید، تنفس سخت، جیک جیک کردن و در نهایت مرگ می باشد.

پ – سالمونلا:

گروهی از بیماریهای حاد با سرعت شیوع بالا که تمامی سنین را تحت تأثیر قرار می دهد که مشخصه ی آن افزایش دمای بدن، عفونت خونی، اومفالیتیس، هپاتیت، بزرگ شدن طحال، ورم مفاصل و مرگ می باشد.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

9 − دو =