مدیریت تغذیه در قرقاول های گوشتی

مقالات

بیشتر پرنده های وحشی برای حفظ بقا در طبیعت نیازمند عکس العمل و فرار سریع از دست دشمنان خود هستند و لازمه فرار از دست دشمنان سبک بودن وزن بدن انهاست . و لازمه سبک بودن مصرف به اندارزه و پرخوری نکردن انها می باشد . قرقاول هم چون یک پرنده وحشی میباشد و بیشتر اوقات زندگی خود را در بوته زارها می گذراند و قدرت پرواز دائمی را ندارد برای سبک وزن بودن همیشه در حد رفع گرسنگی خود غذا مصرف می کند و از انباشت غذا در چینه دان خودداری می کند.
دسترسی به غذا برای جوجه‌های قرقاول از ضروریات انکارناپذیر پرورش می‌باشد. جیره‌های غذایی پرندگان زینتی تقریبا شبیه جیره بوقلمون می باشد. جیره آغازین باید حاوی ۲۸ الی ۳۰ درصد پروتئین باشد که برای برآورد احتیاجات این پرنده برای رشد سریع و پردرآوری ضروری می‌باشد. جیره‌های که به شکل کرامبل و خمیری ارائه می‌شوند نتایج رضایت بخشی را موجب گردیده‌اند. اما باید توجه داشت که جوجه‌های قرقاول قادر به مصرف خوراک پلت شده تا سن سه هفتگی نیستند. جیره‌های غذایی قرقاول باید حتما حاوی کوکسیدواستات باشد تا از ابتلا به کوکسیدیوز ( میکروارگانیسم های مولد بیماری در طیور وحیوانات میتواند منشا باکتریایی، ویروسی، انگلی یا پارازیتی وحتی قارچی داشته باشند. در این میان کوکسیدیوز جزو بیماری های انگلی تک یاخته ای میباشد و مبارزه با کوکسیدیوزاز مسائل مهم دامپروری ودامپزشکی است ، این بیماری با اسهال وتورم روده در طیور خود را نشان میدهد وبه جز کوکسیدیوز کلیوی غازها، کوکسیدیوز طیور اصولا روده ها را مبتلا میکند ) جلوگیری شود.
یکی از مشکلات پرورش دهنده های قرقاول در ایران سختی تهیه جیره 28% میباشد که در صورت نبود می توان از جیره 24% به مدت 2 ماه اول پرورش از ان استفاده کرد . اما باید توجه داش که استفاده از جیره 28% در ماه اول پرورش مدت پرورش قرقاول را به میزان قابل توجهی کاهش می دهد (حد اکثر در مدت 4 ماهه قرقاول به رشد کافی رسیده وقابل ازاد سازی یا قابل کشتار میباشد) . اما به دلیل مشکلاتی که در تهیه جیره 28% وجود دارد به ناچار می توان از جیره 24% به مدت 2 ماهه اول استفاده کرد ولی مدت پرورش ان حدود 1 یا 2 ماه بیشتر می شود.

 

دانخوری جوجه

دانخوریها معمولا بعد از هفته اول باید عموما در مکانهای از سالن تعبیه شوند که نور مادون قرمز مستقیما بر مواد خوراکی نتابد زیرا باعث تخریب ویتامینهای موجود د‌ر جیره بخصوص ریبوفلاوین می‌شود. ظروف آبخوری و دانخوری، حتی الامکان باید از جنس پلاستیک باشد زیرا در برابر خمیدگی یا شکستگی مقاوم بوده و به سهولت می توان آنرا تمییز نمود. ظروف دانخوری جوجه ها در چند روز اول باید پهن و سینی مانند باشد تا براحتی بتوانند به خوراک دسترسی داشته و همچنین پنجه های خود را با به هم زدن دان تقویت نمایند. اما با بالا رفتن سن جوجه ها باید از ظرف کشیده و دهن باریک جهت جلوگیری از ضایعات و هرز رفتن خوراک استفاده نمود. در کنار ظروف دانخوری، برای هر ۵۰ جوجه باید ۲ تا ۳ ظرف آبخوری را تعبیه نمود.

قرقاول

برچسب‌ها:, , , , , , ,

پاسخی بگذارید

1 × یک =