قرقاول گردن حلقه ای Ring-necked pheasant

مقالات

خصوصیات قرقاول گردن حلقه ای

قرقاول‌های گردن حلقه ای بومی چین و شرق آسیا هستند، اما با موفقیت به دیگر قسمت‌های دنیا از جمله شمال آمریکا نیز وارد شده اند.نوع نر دارای سری به رنگ‌ آبی و سبز، صورتی به رنگ قرمز و حلقه‌ای مشخص به رنگ سفید در دور گردن است. ماده‌ها تقریباً به رنگ قهوه‌ای براق هستند، اما هر دو جنس دارای دم بزرگ و نوک تیز هستند. این پرندگان در طبیعت بسیار پرطرفدار بوده و به طور زیادی توسط بسیاری از شکارچیان ورزشی تحت شکار قرار می‌گیرند. هزاران عدد از آن‌ها هرساله شکار می‌شوند اما با مدیریت و برنامه‌ریزی دوباره ، جمعیت آنها مجدداً افزایش می یابد.

نوع نر حرمسرایی از ماده‌ها برای خودش درست کرده و تا 12 پرنده ماده را در آن نگهداری می کند. هر سال بهار نرها مرز حرمسرای خود را مشخص کرده و از آن در برابر رقبای پرخاشجو محافظت می‌کند. بعضی از این رویارویی‌ها ممکن است باعث برخوردهای شدید شود.

 

مکان زندگی قرقاول گردن حلقه ای

این پرندگان مراتع پر گیاه را ترجیح می‌دهند، ولی در جنگل‌های درختان کوتاه و مناطق مرطوب نیز ساکن می‌شوند. ماده‌ها در مراتع یا مناطق حاشیه ای لانه سازی کرده و روی تخم‌ها می‌خوابند (12 عدد یا بیشتر) . آن‌ها این کار را بدون هیچ کمکی از نرها انجام می‌دهند. قرقاول‌های کوچک به سرعت رشد کرده و بعد از دو هفته می‌توانند پرواز کنند. آن‌ها برای 6 یا 7 هفته با مادرشان می‌مانند. بسیاری از تخم‌ها توسط درندگان و یا انسان‌ها نابود می‌شوند (به خصوص در مزارع کشاورزی) و پرنده‌های جوان نیز آمار زیادی از مرگ‌ومیر دارند.

 

نحوه زندگی قرقاول گردن حلقه ای

در پاییز، این پرندگان گروه‌هایی را تشکیل می‌دهند که تا بهار بعد در آن زندگی می‌کنند.قرقاول‌ها روی زمین ، جایی که برای دانه، علف، توت، حشرات و گه گاه حیوانات کوچک جستجو می‌کنند، راحت تر هستند. آن‌ها می‌توانند با صدای زیاد، پرشی ناگهانی در هوا داشته باشند، ولی معمولاً با دویدن از خطر فرار می کنند. پرواز این پرنده‌ها صرفاً به فاصله کوتاه بوده و برای فرار انجام می شود.

1386076642

برچسب‌ها:, ,

پاسخی بگذارید

3 × 3 =