قرقاول و زیبایی هایش

مقالات

قرقاول یکی از گونه های زیبا و منحصر به فردی در بین پرندگان زینتی بزرگ چثه می باشد که از قرقاول تنوع نژادی و رنگی زیادی برخوردار هست که بیش از 100 گونه قرقاول وجود دارد.

قرقاول چند سالی هست که زینتبخش باغ های تفریحی، مراکز نگهداری پرندگان زینتی ، باغ پرندگان و حیاط منازل شده هست و به مدد اینترنت و شبکه های اجتماعی افراد زیادی از نقاط مختلف کشور با قرقاول آشنا و اقدام به خرید می کنند،که از طریق اتوبوس و باربری ها به شهرهای دیگر انتقال داده می شود.
از نژادهای قرقاول که در ایران پرورش داده می شود و مورد علاقمندان قرقاول زینتی هست، می توان به نژادهای از جمله :
قرقاول بلژیکی یا طلایی
قرقاول لیمویی
قرقاول لیدی
قرقاول ریورز
قرقاول سیلور 

و چند نژاد وارداتی و کمیاب مانند:
قرقاول کالیج
قرقاول سوین هو
قرقاول الیوت
قرقاول سیامی
و غیره..

دیگر نژادهای که در ایران پرورش داده می شود و بازار خوبی دارد ،نژادهای گوشتی و معمولی هست مانند:
قرقاول آمریکایی
قرقاول هلندی 
پاکستانی یا سبز
که برای تولید گوشت پرورش داده می شود ،البته جنبه تزیینی هم دارد.

پرورش دهندگان در ایران از این گونه بیشتر پرورش می دهند که بخاطر قیمت ارزانتر نسبت به نژادهای تزیینی مشتری بیشتری هم برای تخم و جوجه دارد، تکثیر و پرورش و نگهداری آن راحت تر از تزیینی می باشد و هم از گوشت لذیذی و هم گران قیمتی برخوردار هست،که کیلویی تقریبأ 40هزار تومان هست.

مزایا پرورش و نگهداری قرقاول

یکی از مزایا پرورش و نگهداری قرقاول نسبت به ماکیان دیگر از جمله مرغ و خروس های زینتی در جیره بندی دان هست،،یعنی قرقاول فقط به اندازه نیاز روزانه دان مصرف می کند ،چون سیستم چینه دان قرقاول مثل مرغ و اردک توانایی انباشت غذا را نداردو قرقاول بیش از نیاز روزانه به هیچ عنوان نمی تواند غذا مصرف کند،هرقرقاول گوشتی مانند،آمریکایی،هلندی و پاکستانی در طول روز به طور میانگین 50 گرم غذا مصرف می کند،و نژادهای تزیینی به مراتب کمتر مصرف می کنند،به طور مثال اگر یک پرورش دهنده 100 عدد قرقاول داشته باشد،و در دانخوری ها 50 کیلو دان بگذارد،قرقاول ها تا 10 روز از این غذا استفاده می کنند،و تا این مدت، نیازی به سرکشی و حضور دائمی و رفتن به داخل قفسها محل پرورش نیست و این ویژگی مثبت پرورش قرقاول هست،که به پرورش دهنده این امکان را می دهد که شغل دیگری داشته باشد…
در ایران و جنگلهای شمالی هم گونه زیبای از قرقاول وجود دارد که بنام قرقاول خزری یا ایرانی گفته می شود،که شباهت با قرقاول آمریکایی قرمز دارد،که فقط فرقش،نداشتن طوق سفید دور گردن هست و رنگ پرها هم زیباتر و براق هست.

فواید گوشت قرقاول (گوشتی)و خواص درمانی:

گوشت قرقاول بسیار لطیف ،نرم و سریع الهضم است و منبع فسفر،مس،روی،آهن،و سرشار از ویتامینهایB12, B1 میباشد و وجود این عناصر معدنی و کمیاب برای بیماری چون آسم ،تشنج، فشار خون و سنگ کلیه بهترین دارو هست..
از آنجا که ایران از آب و هوای متنوعی برخوردار هست و قرقاول به هر نوع آب و هوا سازگاری دارد،می توان در همه جای ایران نگهداری و پرورش داد،
حداقل دما 12- درجه زیر صفر و حداکثر دما نهایت 50درجه بالای صفر برای قرقاول بالغ قابل تحمل هست.
جیره غذای قرقاول باید بالای حاوی 20 درصد پروتیئن و برای جوجه حاوی 24 درصد پروتئین باشد،جیره غذای قرقاول باید حتمأ حاوی کوکسیدواستات باشد.
قیمت قرقاول نسبت به نوع نژاد از 150 هزار تومان تا 2میلیون هست.
قفس مورد نیاز برای نگهداری یک جفت قرقاول 1/5 در 2متر با ارتفاع 1/5 لازم هست،که به ازای 1نر دو ماده می توان نگهداری کرد.
غیر از دان که باید بالای 20 درصد پروتیئن باشد و به صورت پلیت و شبیه دان مرغی هست،از سبزیجات و مولتی ویتامین و ویتامینه می توان استفاد کرد.
فصل جفت گیری و تخم گذاری قرقاول در بهار هست ، نژادهای گوشتی بین 40 تا 80 تخم می گذارند،و نژادهای تزیینی بین 15 تا 30 عدد تخم می گذارند.
پرورش قرقاول در سالهای اخیر در بسیاری از کشورهای جهان به خاطر استفاده از گوشت، رهاسازی در شکارگاهها و بهره برداری به صورت شکار به یک شاخه مهم از پرورش پرندگان تبدیل شده است. با آن که پرورش این پرنده در عمل به دلیل ریزه کاریهایش مشکلاتی را در بردارد اما در مقیاس کوچکتر با توجه به قابلیت استفاده از محیط زیست و نادر بودن نوع وحشی آن ، یکی از سودآورترین پرندگان نسبت به دیگرا پرندگان همطراز از خود است.
قرقاول از جمله پرندگان بومی و نادر در ایران است که در مراتع و بوته‌زارها زندگی می‌کند. این پرنده در زبان محلی تورنگ یا تیرنگ نامیده می‌شود. قرقاول یکی از زیباترین پرندگان ایران است و به نوعی جز مجموعه تنوع زیستی ایران محسوب می‌شود که با تغذیه از دانه‌های گیاهی و حشرات می‌تواند در حفظ محصولات کشاورزی مفید باشد.

gold-pheasant

نکات کلیدی در پرورش قرقاول

جوجه کشی
جوجه قرقاول یک روزه همانند سایر حیوانات تازه متولد شده به مراقبتهای ویژه و بخصوص دسترسی به غذاهای کافی نیاز دارد. همچنین سالن محل پرورش جوجه‌ها باید دراری فضای کافی باشد و در ضمن کاملا تمیز و ضدعفونی شده باشد. هر جوجه قرقاول نیاز به 0.5 فوت مربع فضا دارد. کف سالن باید با خاک اره پوشیده شده باشد و هرگز نباید از کاغذ و مواد نامناسب دیگر برای پوشش بستر استفاده کنیم چرا که جوجه قرقاول در ایستادن روی سطوح صاف ، همواره دچار مشکل می‌شود. هر مادر مصنوعی برای حداقل 200 الی 250 جوجه در نظر گرفته می‌شود.
از آنجایی که معمولا دسترسی به تخم مرغهای نطفه‌دار در اواخر بهار و اوایل تابستان امکان پذیر است به منابع حرارتی چندانی برای تولید گرما در سالن احتیاج نمی‌باشد. معمولا برای اعمال برنامه‌های نوری در سالن از لامپهای مادون قرمز استفاده می‌شود. این لامپها باید حاوی پرتوهای نور قرمز رنگ باشد چرا که نور سفید باعث ایجاد مشکلات دگرخواری و کانیبالیسم در سالن پرورش می‌شود.
دانخوریها معمولا بعد از هفته اول باید عموما در مکانهای از سالن تعبیه شوند که نور مادون قرمز مستقیما بر مواد خوراکی نتابد زیرا باعث تخریب ویتامینهای موجود در جیره بخصوص ریبوفلاوین می‌شود. دمای مادر مصنوعی در هفته اول باید 100 درجه فارنهایت باشد و 24 ساعت قبل از ورود جوجه‌های قرقاول به سالن باید دمای مناسب در داخل سالن تامین گردد. نظارت و بازرسی مستمر سالن بخصوص در روزهای اول و دوم ضروری می‌باشد و عملکرد لامپهای مادون قرمز سالن باید بررسی شود.
بعد از هفته اول دمای سالن به تدریج 5 درجه کاهش می‌یابد تا اینکه نهایتا در 85 درجه فارنهایت باقی می‌ماند. بعد از گذراندن 4 هفته پرورش از منابع حرارتی کمتری در سالن استفاده کرد ولی بهر حال توصیه می‌شود که در هر زمان برای پیشگیری از وقوع مسائلی مانند لرزیدن قرقاولها و دیگر مسائل پیش بینی شده، آماده راه اندازی سیستمهای حرارتی موجود در سالن بود. در دوره تخمگذاری قرقاولها دمای سالن در حدود 70 الی 80 درجه فارنهایت توصیه می‌شود
دسترسی به غذا برای جوجه‌های قرقاول از ضروریات انکارناپذیر پرورش می‌باشد. جیره‌های غذایی پرندگان زینتی و یا بوقلمون توسط چندین شرکت تجاری آمریکایی تولید می‌شود که قابل اطمینان و توصیه می‌باشد. جیره آغازین باید حاوی 28 الی 30 درصد پروتئین باشد که برای برآورد احتیاجات این پرنده برای رشد سریع و پردرآوری ضروری می‌باشد. جیره‌های که به شکل کرامبل و خمیری ارائه می‌شوند نتایج رضایت بخشی را موجب گردیده‌اند. اما باید توجه داشت که جوجه‌های قرقاول قادر به مصرف خوراک پلت شده تا سن سه هفتگی نیستند. جیره‌های غذایی قرقاول باید حتما حاوی کوکسیدواستات باشد تا از ابتلا به کوکسیدوز جلوگیری شود.
قرقاولهای پرورشی تمایل به کانیبالیسم و پرکنی یکدیگر را در دوره رشد دارند. این مسئله معمولا هنگام کمبودهای تغذیه‌ای و نبود آب و غذای کافی و دمای مناسب سالن اتفاق می‌افتد. ازدحام بیش از حد جوجه‌ها معمولا در مواقع استفاده از نور سفید در سالن مشاهده می‌شود. وقتی کانیبالیسم شروع می‌شود کنترل آن غیر ممکن است و معمولا تمام تلاشیهای مربوط را باید بر روی جنبه‌های پیشگیری قضیه باید معطوف کرد.
24ساعت قبل اینکه تخم را در دستگاه قرار دهید از یخچال یا جای خنک بیرون اورده و کنار دستگاه قرار دهید تا با دمای دستگاه یک هوا شود و سپس وارد دستگاه کنید.در ضمن کثیفی تخم ها را باید با دستمال یا سیم ظرفشویی نرم پاک کنید سپس در دستگاه قرار دهید گفته باشم که به هیچ وجه نباید تخم ها را بشویید ولی اگر بعد اینکه تخم ها را از یخچال بیرون اوردید و بدنه ی تخم ها کمی خیس شد و چگالی رخ داد ان را با دستمال کاغذی پاک کنید و بگذارید تخم ها با دمای بیرون دو هوا شوند به مدت 24 ساعت.
زمان جوجه شدن تخم 24 روز تا 26 روز است.جوجه قرقاول به محض خارج شدن از تخم بند ناف ان از تخم جدا شده و دارای افت فشار بوده باید با اب قند از ان پذیرایی کنیم جوجه ها را در کارتون قرار داده در اوایل روزهای اول و لامپی در ان قرار داده تا از گرمای ان استفاده کند و احساس سرما نکند.لامپ را طوری قرار دهید که جوجه ها زیاد احساس گرما نکنند تا همدیگر را نوک نزنند چون ژن وحشی گری در انان وجود دارد و با گرمای زیاد عصبی شده و نوک زنی میکنند.اگر شروع به نوک زدن کردن باید فاصله لامپ را از کارتون بالاتر برده.

گونه‌های قرقاول در ایران

قرقاولهای ایران همه از یک گونه‌اند ولی با توجه به پراکندگی جغرافیایی و تفاوتهای ظاهری برخی آنها را به 4 زیر گونه تقسیم می‌کنند:
قرقاولهای ارسباران و دشت مغان
قرقاولهای تالش از آستارا تا چالوس
قرقاولهای گلستان از بابل تا گلستان
قرقاولهای سرخس و حوالی رودخانه مرزی هریرود
نگهداری قرقاول در منزل و باغ
پرندگان زینتی از تنوع رنگ ،جثه و زیبای ظاهری خاصی برخوردارند که بعضی از گونه ها صدای دلنشینی هم دارند,علاقمندان زیادی که عاشق پرندگان زینتی و طبیعت هستند این پرندگان را در منزل یا باغ نگهداری می کنند.
نگهداری پرندگان جنبه روانشناسی هم دارد
افرادی که در منزل پرنده یا حیوانات اهلی دیگر نگهداری می کنند،از روحیه شاد و حس مسولیت پذیرتری برخوردارند و هر وقت که احساس افسردگی یا روزمرگی کنند در کنار حیوانات اهلی خود و با توجه کردن به آنها سریع تغییر روحیه می دهند و حس خوبی پیدا می کنند و این مربوط به انرژی و مغناطیس مثبت و آرامشبخش موجود در طبیعت و حیوانات هست،که پرندگان از انرژی مثبت بیشتری برخوردار هستند.
و صد البته پرندگان و حیوانات همگی آزاد آفریده شده اند و در طبیعت جلوه زیباتری دارند که باید از انقراض و نابودی آنها محافظت کرد تا نسل های بعد ما این فرصت رو داشته باشند، این موجودات زیبا را مشاهد کنند.پرندگان زینتی دو گونه کوچیک جثه مانند ،مرغ عشق،قناری،سهره ،طوطی سانان و غیره و بزرگ جثه مانند،قرقاول،طاووس و ماکیان زینتی دیگر هستند.
به هرحال از هر نوع که باشد،برای نگهداری در منزل و باغ ،نیاز به توجه دائم،تغذیه مناسب لانه و محیط مناسب،پیشگیری و درمان بیماری و موارد دیگر دارند.
برای نگهداری قرقاول ،طاووس و ماکیان زینتی در منزل یا باغ می توانید از قفس های با ابعاد 2*2 یا 6*4 یا حتی بزرگتر استفاده کرد که ارتفاع قفس ها هم از 2 تا 3متر می توان درست کرد،نوع دیگر قفس ها می توان دو طبقه درست کرد که طبقه پایین بزرگتر و طبقه بالا تفکیک شده و برای جفت زدن و تخم گذاری استفاده کرد،یا طبقه پایین پرندگان بزرگ جثه و طبقه بالا برای پرندگان کوچیک جثه در نظر گرفت.
در قفس می توان چند نژاد مختلف از قرقاول و ماکیان دیگر با هم در یکجا نگه داشت ،البته لازم به ذکر می باشد ،در فصل بهار و شروع جفت گیری قرقاول ها جفتی باید از هم جدا شوند وگرنه به همدیگر آسیب می رسانند ،مخصوصأ نژاد معمولی (آمریکایی) که خوه وحشی تر دارند و دو نر رو با هم یکجا نمی شودنگه داشت که ممکنه همدیگر رو بکشند و به پرندهای دیگر هم حمله کنند.
در کل برای نگهداری یک جفت قرقاول باید قفس 2*1/5 با ارتفاع 2درست کرد که به ازای یک نر می توان دوماده نگه داشت.
داخل قفس هم می توانید ازکنده خشک شده درختان، سنگ و حوضچه استفاده کرد که حالت طبیعی تری داشته باشد.کف بستر هم می توانید با ماسه یا کاه پوشاند.
موضوع بعدی تغذیه قرقاول و ماکیان زینتی هست،که از اهمیت زیادی در سلامتی و ظاهر پرنده دارد، باید توجه داشت ،گندم یا ذرت به تنهایی برای قرقاول و دیگر ماکیان کافی نیست چون گندم و ذرت فقط انرژی زا هستند و درصد پروتئین کمی دارند،
دان قرقاول باید از پروتئین بالای برخوردار باشه،که بهترین دان ،دان پارس با پروتئین 18% هست
دونه مخلوط،سبزیجات ،مولتی ویتامین در ماه دو یا سه بار به مدت سه روز در آب به پرنده داده شود.
محلول ویتامینه هر هفته می تونیددر آب به پرنده بدهید، سفیده تخم آبپز و سیب زمینی ،نان خشک و باقیمانده برنج پخته همه مکمل غذای هستند،و می تونید به پرنده بدهید.
نکته مهم دیگر بحث بیماری، درمان و پیشگیری قبل از بیماری در نگهداری قرقاول و ماکیان زینتی هست که دان مناسب،محیط بهداشتی و موارد دیگر از اهمیت زیادی برخوردار هست.
کسی که تصمیم به نگهداری پرندگان زینتی مانند قرقاول و طاووس رو در منزل یا باغ خود دارد،باید هم اطلاعات کافی از بیماری ها و داروها داشته باشد و هم پکیچ داروهای مورد نیاز را پیش خود داشته باشد.

Golden-Pheasant-06-I9A7559

پرورش قرقاول در منزل و باغ برای کسب درآمد

قبل از پرورش باید به موارد زیر توجه داشت.
تجربه و تحقیق در زمینه پرورش، نگهداری،بیماری و بازار فروش .
میزان سرمایه برای شروع ،رشد و مکان کسب و کار.
برای شروع در تعداد کم شروع کنید،مثلا 30 یا 50 قطعه (جوجه)
مشخص کردن تعداد مولد برای پرورش.
هزبنه دان ماهیانه و سالانه محاسبه شود.
اندازه سالن یا قفس ها ،اتاق جوجه کشی،قفس جوجه ها،محوطه آفتاب گیر برای پرورش تعیین شود.
نکات بهداشتی .
و موارد دیگر..
برای پرورش قرقاول گوشتی یا معمولی (آمریکایی،پاکستانی و هلندی ) می توانید یک قفس یا سالن 30متری به ازای هر نر 3ماده در نظر گرفت.
قفس بزرگ یا سالن ،مخصوصأ قفس جوجه های بالای 1ماه بایدبه محوطه آفتاب گیر متصل باشد، سقف توری و آفتاب گیر هست.
در تعداد کم می توانید قفس جدا گانه 2*1/5 با ارتفاع 2 برای هر 1نر با 3ماده درست کرد،مثلا 10 قفس برای 10 نر با مادهاش..
برای پرورش قرقاول تزیینی نیاز به سالن تقریبأ 20*6 یا 10*6 بستگی به تعداد مولد نیازه که سرپوشیده هست،با قفس های ردیف کنار هم که در ابعاد 2*1/5 در دو طرف سالن و راهرو وسط.
به ازای هر 1نر تزیئنی 2ماده ..
برای شروع بهتر از جوجه شروع کنید.
جوجه قرقاول نژاد معمولی و گوشتی اول فصل برای سال دیگه و فصل بهار آماده بهره برداری هست.
نژادهای آمریکایی-پاکستانی-هلندی همه گوشتی هستند،و با هم می توان پرورش داد.
برای محاسبه دان مصرفی:
برای یک قرقاول روزی 50 گرم دان در نظر بگیرید،
مثلا 50 عدد قرقاول مولد روزی 2/5کیلو مصرف دان دارد،که در یک ماه 75 کیلو و در سال
900 کیلو دان مصرف هست،
اگر قیمت دان حدود کیلوی 1700 در نظر بگیریم،
900×1700=1.500.000
تومان هزینه دان سالیانه 50 قطعه قرقاول از دوماه تا یکساله هست.
هزینه خوراک جوجه یک روز ،دارو و غیره هم مدنظر داشته باشید.
هزینه آب و برق و نیروی کارگر هم باید درنظر گرفت..
در کل اگر بخواهیم یک طرح توجیهی و اقتصادی برای پرورش قرقاول در محیط منزل یا باغ مان در نظر بگیریم به عبارت زیر هست.

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

15 − دوازده =