فروکش تب دام های زنجان

اخبار

بیماری دامی تب برفکی که از اواخر دی سال 94 از طریق دام های استانهای همجوار وارد زنجان شد و بیش از 485 راس دام سبک و سنگین را تلف کرد، با تلاش اداره کل دامپزشکی استان مهار شد.
بیماری دامی تب برفکی از تهدیدهای اصلی صنعت دامپروری درباره بهداشت، تولید دام و فرآورده های دامی به شمار می رود و یکی ازبیماری های ویروسی و به شدت واگیردار گاو، گوسفند، بز و سایر نشخوارکنندگان است.
این بیماری به وسیله هفت گونه و تعدادی ویروس تب برفکی ایجاد می شود که دام می تواند همزمان به وسیله یک یا چند ویروس آلوده شود.
تب برفکی می تواند با نقل و انتقال دام های سالم به مناطق دارای این بیماری و تماس دام های سالم با دام بیمار، بزاق، شیر، ادرار، ترشحات و مایعات حاصل از پاره شدن تاول های دام مبتلا، لباس، کفش و لوازم آلوده افرادی که به مکان های آلوده رفت و آمد کرده اند و همچنین هوا، آب، علوفه و اسپرم آلوده منتقل شده و جمعیت دام های حساس را مورد تهدید قرار دهد.
تب برفکی در زنجان مهار شد
مدیرکل دامپزشکی استان زنجان از مهار بیماری تب برفکی در کانون های شناسایی شده در این استان خبرداد و افزود: از ابتدای سالجاری تا پایان خرداد این بیماری در شهرستان های زنجان، خدابنده، ایجرود، ابهر، ماهنشان و سلطانیه در 35 کانون، 76 راس دام را تلف کرد.
محمدباقر حاج کاظمی ابراز کرد: با فعال شدن 29 اکیپ دامپزشکی از بخش خصوصی و دولتی برای واکسیناسیون، بیماری تب برفکی در بین دام های سبک و سنگین استان زنجان مهار شد.
وی خاطرنشان کرد: طی سه ماهه نخست امسال 690هزار راس دام سبک و سنگین در دامداری های سنتی، صنعتی و نیمه صنعتی توسط این اکیپ ها در استان علیه بیماری تب برفکی واکسینه شدند.
به گفته مدیرکل دامپزشکی استان زنجان، با توجه به اینکه بیماری تب برفکی در کشور ما مهمترین عامل تهدید کننده سرمایه دامی، تولیدات دامی و اولین بیماری دامی در جدول مبارزه با بیماری‌های دام قرار دارد، ریشه کنی و مهار آن از برنامه های اولویت دار این اداره کل است.
دامداران زنجانی از استان های همجوار دام زنده خریداری نکنند
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: دامداران این استان از خرید دام زنده از استان های همجوار خودداری کنند چراکه تبادل دام از راه‌های فرعی می تواند مهار بیماری تب برفکی را با مشکلاتی همراه کند.
منصور صمصامی تاکید کرد: خوشبختانه وضعیت استان زنجان به لحاظ سالم بودن دام های سبک و سنگین از بیماری تب برفکی نرمال است و دامداران نیز باید در این خصوص دامپزشکی را یاری کنند.
وی یادآوری کرد: سال 94 وضعیت استان به لحاظ این بیماری نگران کننده بود چرا که سویه جدیدی از تب برفکی وارد شده و شیوع پیدا کرده بود.
رئیس اداره بهداشت و مدیریت بیماری‌های دامی اداره کل دامپزشکی استان زنجان گفت: وضعیت این استان درباره مهار بیماری تب برفکی نسبت به استان های همجوار از جمله کردستان، آذربایجان غربی و همدان مطلوب است.
واکسیناسیون دام ها به موقع انجام می شود
یکی از دامداران زنجانی با بیان اینکه دامپزشکی به موقع اقدام به واکسیناسیون دام ها می کند، گفت: در حال حاضر گاوداری و منطقه ای که در آن فعال هستیم از بیماری تب برفکی پاک است.
جلال سراجیان یادآوری کرد: با اقدامات پیشگیرانه از سال 94 تاکنون از 150 راس دام سنگینی که دارم حتی یک راس دام مبتلا به تب برفکی نشده است.
 واکسن تب برفکی رایگان نبود
میکائیل احمدی نیز یکی دیگر از گاوداران زنجانی اضافه کرد: از سال 90 تاکنون هیچ مشکلی درباره ابتلای دام به تب برفکی نداشتیم.
وی یادآوری کرد: علاوه بر واکسیناسیون دامپزشکی، خود نیز اقدام به سمپاشی فضاهای نگهداری و ضد عفونی خودروهای حمل خوراک و شیر دامها و کنترل همه ترددها در گاوداری کردم.
احمدی اظهار داشت: بر اساس اعلام دامپزشکی که نوع بیماری تب برفکی متفاوت شده است اقدام به خرید واکسن وارداتی کرده و به صورت بهادار دام ها را واکسینه کرده ام.
این دامدار ادامه داد: نرخ هر واکسن 80 هزار ریال بود و برای 200 راس دام سنگین 16 میلیون ریال هزینه پرداخت کردم.
وی خاطرنشان کرد: قبل از این واکسینه کردن دام ها علیه بیماری تب برفکی از سوی اداره کل دامپزشکی به طور کامل رایگان بود.

جهت خرید تخم نطفه دار گونه های مختلف طیور یا دستگاه هنای جوجه کشی اینجارا کلیک کنید.

برچسب‌ها:, , ,

پاسخی بگذارید

12 + ده =