فرایند جوجه کشی

مقالات

جوجه کشی

مقدمه ای بر فرایند جوجه کشی :

قبل از شروع بحث، لازم است به این نکته اشاره کنم که آوردن هر موجود زنده ای به دنیا تعهد بزرگی است. بنابراین قبل از استارت کار در زمینه جوجه کشی و خرید دستگاه ها و تجهیزات مورد نیاز خوب فکر کرده و تمام جوانب امر را در نظر بگیرید. جوجه هایی که هچ می کنند نیازمند رسیدگی، آب، غذا و دقت و مراقبت بسیار زیاد هستند. آنها همچنین به مکانی جهت رشد شامل دستگاه مرغ مادر مصنوعی، قفس و یک سالن یا آغل نیاز دارند. پس لازم است ابتدا آمادگی لازم را جهت رشد و پرورش جوجه ها کسب نموده و به فکر مکانی برای زندگی گونه های طیور مورد نظرتان باشید.

جوجه کشی مصنوعی تخم های نطفه دار می تواند تجربه ای آموزنده و پر از هیجان باشد. این صنعت بیشتر هنر است تا دانش. فقط با کمی حوصله و کسب اطلاعات لازم در این زمینه و نیز دقت در اجرای دستورالعمل ها و نکات ضروری درباره دستگاه جوجه کشی، تخم های نطفه دار و جوجه ها، می توانید با موفقیت از عهده این کار برآیید.

انکیباتور، دستگاهی است که دارای میزان رطوبت، حرارت و همچنین گردش هوای کنترل شده می باشد. دستگاه های جوجه کشی در انواع شکل ها و سایزها و با استفاه از مواد اولیه مختلف تولید و به بازار عرضه می شوند.

دستگاه های جوجه کشی در حالت کلی به دو دسته “دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای ثابت” و “دستگاه های جوجه کشی با جریان های تحت فشار (فن دار)” تقسیم می شوند که هر یک دارای یک سری دستورالعمل های منحصر به خود می باشند. قبل از راه اندازی دستگاه، دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه نمایید.

برخی از انواع این دستگاه ها می توانند مجهز به یک سیستم ترنر اتوماتیک باشند که تخم های نطفه دار را روزی چند بار چرخانده و به این ترتیب از دخالت دست در پروسه جلوگیری به عمل می آورد. وجود چنین سیستمی در دستگاه درصد موفقیت شما را تا حد زیادی افزایش خواهد داد.

همچنین انتخاب نوع و برند دستگاه جوجه کشی نیز یکی دیگر از فاکتورهای مهم و تعیین کننده در این زمینه می باشد که این انتخاب می تواند بر اساس ظرفیت دستگاه و نوع کارکرد آن (جریان هوای ثابت و یا فن دار) صورت پذیرد. البته اینجانب از هر دو نوع این دستگاه ها استفاده نموده و نتایج خوبی گرفته ام؛ اما نوع فن دار (گردش هوا) را ترجیح می دهم چرا که باعث ثابت ماندن دما در کل دستگاه می گردد. همچنین همانطور که قبلا نیز اشاره نمودم، وجود دستگاه ترنر در داخل انکیباتور، بسیار مفید و تعیین کننده می باشد.

پس از خرید دستگاه باید آن را بر اساس دفترچه راهنمای مربوطه تنظیم نموده و به مدت چند ساعت زیر نظر بگیرید تا اطمینان حاصل شود که دستگاه در محدوده دمایی ثابتی می ماند. اگر همه چیز درست و به جا بود، می توانید درباره گونه طیوری که می خواهید پرورش دهید، بیشتر و جزئی تر فکر کنید.

قدم بعدی در فرایند انکوباسیون به خرید تخم ها می رسد. تخم ها باید تازه و نطفه دار بوده و برای اطمینان از برقرار بودن این دو شرط، لازم است از از طریق مراکز معتبر اقدام به خرید نمایید که این کار را می توانید به دو روش حضوری و یا خرید اینترنتی انجام دهید.

در لیست زیر اطلاعات مختصری درباره دوره جوجه کشی تخم برخی از پرندگان ارائه می کنیم:

  • مرغ : 21 روز

  • بوقلمون : 28 روز

  • اردک : 28 روز

  • غاز : 29 الی 31 روز

  • مرغ گینه : 26 الی 31 روز

  • قرقال ‘ رینگ نک ‘ : 24 روز

  • بلدرچین ‘ باب وایت ‘ : 23 روز

تخم های نطفه دار داخل دستگاه جوجه کشی باید روزی حداقل 3 بار چرخانیده شوند. همچنین بهتر است در یک طرف تخم ها علامت × و در طرف دیگر همه آن ها علامت o قرار دهید. (این کار را با یک مداد کمرنگ انجام دهید). در اینصورت در هنگام چرخش سمت × تمامی تخم ها و یا طرف دیگرشان رو به بالا بوده و شما از چرخانده شدن تک تک تخم ها اطمینان حاصل خواهید نمود. هرچند می توانید عمل چرخش را بطور دستی انجام دهید اما بنده به شخصه فکر می کنم وجود یک ترنر اتومات داخل دستگاه ارزش هزینه اضافی آن را دارد. چرا که اولاً از تماس هر روزه دست ها با تخم ها و در نتیجه انتقال احتمالی باکتری های دست به آنها جلوگیری بعمل آورده و از طرفی مانع نوسانات دمایی داخل دستگاه (ناشی از باز و بسته نمودن درب آن) می گردد.

تشتک های آب داخل انکیباتور جهت تأمین رطوبت باید پر شوند. بهتر است جهت انجام این کار از آب معدنی استفاده شود. آب شهری می تواند دارای ناخالصی هایی باشد که به هنگام تبخیر در کل دستگاه پخش شده و در نتیجه باعث کاهش نرخ هچ می شود.

دما باید به طور منظم کنترل شود تا اطمینان حاصل کنید که ثابت می ماند.

خرید دستگاه جوجه کشی

جهت خرید دستگاه جوجه کشی می توانید با شماره هایی که در وب سایت قرار گرفته تماس گرفته و محصول خود را سفارش دهید .

برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخی بگذارید

20 + 13 =