فاکتورهای مهم جوجه کشی

مقالات

فاکتورهای مهم جوجه کشی

فاکتورهای مهم جوجه کشی:

هنگام جوجه کشی از تخم هر پرنده ای لازم است فاکتورهایی چون دما، رطوبت، تهویه مطبوع و چرخش تخم ها کنترل شوند.

نتایج ضعیف هچ معمولاً ناشی از کنترل نادرست دما و / یا رطوبت می باشند. کنترل نادرست دما و رطوبت به این معنی است که دما و رطوبت در طی یک بازه زمانی نسبتاً طولانی بالاتر و یا پایین تر از حد مجاز بوده اند که این مطمئناً رشد و نمو جنین های داخل تخم را دچار اختلال می کند. نتایج ضعیف هچ، همچنین می توانند ناشی از تهویه نادرست، چرخش نادرست تخم ها و عدم رعایت بهداشت دستگاه و یا تخم های جوجه کشی باشند.

اگر از دستگاه جوجه کشی با جریان هوای اجباری (چرخشی) استفاده می کنید جهت دستیابی به بهترین نتایج، دمای هوای داخل دستگاه را در طول کل دوره جوجه کشی در 37.7 درجه سلسیوس حفظ نمایید. نوسانات دمایی جزئی (کمتر از 0.5 درجه) بیشتر و یا کمتر از 37.7 درجه سلسیوس قابل تحمل می باشند اما به هیچ وجه اجازه ندهید که دما بیش از 1 درجه از این مقدار نوسان کند. بازه های زمانی طولانی با دماهای بالا یا پایین موفقیت در هچ را تا حد زیادی تحت تأثیر قرار خواهند داد. در این میان علی الخصوص دماهای بالا تأثیرات جدی تری دارند. دماهای بالا در یک دستگاه جوجه کشی فن دار( جریان هوای چرخشی)، هچ های زود هنگام  را به دنبال خواهند داشت و این در حالی است که دماهای پایین دستگاه، هچ های دیررس را نتیجه خواهند داد و در هر دو مورد تعداد جوجه هایی که با موفقیت هچ می کنند کاهش خواهد یافت.

دمای هوای دستگاه جوجه کشی بدون فن را (جهت جبران اختلاف دما بین لایه های مختلف هوای داخل دستگاه) در 38.8 درجه سلسیوس حفظ نمایید. جهت قرائت صحیح دما، در صورتی که تخم ها بصورت افقی خوابانده شده اند حباب دماسنج را روی بالاترین نقطه تخم ها (بدون تماس) نگه دارید. اگر تخم ها به حالت عمودی قرار گرفته باشند، حباب دماسنج را در نقطه ای درست در زیر بالاترین نقطه تخم ها نگه دارید. دما در واقع در سطحی سنجیده می شود که جنین ها در حال رشد می باشند (در بالاترین نقطه تخم). اجازه ندهید که حباب دماسنج با تخم ها و یا دستگاه جوجه کشی تماس پیدا کند. قرائت نادرست دما اثرات منفی بر روی هچ تخم های نطفه دار خواهد گذاشت.

رطوبت نیز یکی از مهم ترین فاکتورهای جوجه کشی است که باید به دقت کنترل شود. سطح رطوبت نسبی دستگاه جوجه کشی از زمان شروع دوره تا 3 روز قبل از فرارسیدن زمان هچ را در محدوده %60-%58 یا دمای حباب مرطوب (30-28.8) درجه سلسیوس حفظ کنید. در طول بازه زمانی هچ (3روز آخر دوره جوجه کشی)، میزان رطوبت را به %65 درصد افزایش دهید.

اغلب اوقات چنین ابهامی پیش می آید که رطوبت اندازه گیری شده چگونه بیان می گردد. بیشتر افراد در صنعت جوجه کشی سطوح رطوبت را به حالت درجه سلسیوس (ویا فارنهایت) عنوان می کنند تا درصد رطوبت نسبی. هر دوی این واحدها قابل تبدیل به یکدیگر بوده و رطوبت واقعی وابسته به دمای اندازه گیری شده توسط یک دماسنج حباب خشک می باشد. تبدیل این دو واحد اندازه گیری از طریق یک جدول سایکرومتریک انجام می پذیرد.

در دستگاه های جوجه کشی بدون فن در صورتیکه تهویه مطبوع (از طریق دریچه های دستگاه) به خوبی انجام پذیرد، به ندرت اتفاق می افتد که سطح رطوبت بسیار بالا باشد. تأمین رطوبت دستگاه، توسط تغار آب موجود در داخل آن انجام می شود. تهویه مطبوع بیشتر در طول چند روز آخر دوره جوجه کشی و هج ممکن است شما را ناگزیر از اضافه نمودن یک تغار آب دیگر و یا یک اسفنج مرطوب نماید. افزایش رطوبت در واقع از طریق افزایش سطح منطقه در تماس با آب انجام می پذیرد.

یکی دیگر از فاکتورهای بسیار ضروری در طول دوره جوجه کشی تهویه صحیح هوای داخل دستگاه می باشد. در خلال رشد و نمو جنین؛ اکسیژن از طریق روزنه های پوسته وارد تخم شده و دی اکسید کربن نیز به همین طریق از آن خارج می گردد. همزمان با هچ، جوجه ها به مقادیر بیشتری از اکسیژن نیاز خواهند داشت بنابراین لازم است همزمان با رشد جنین های داخل تخم دریچه های دستگاه آرام آرام باز شوند تا نیاز جنین به اکسیژن تأمین گردد. در طول دوره هچ، دریچه ها بطور کامل باز می شوند و لذا احتمال افت رطوبت وجود دارد به همین دلیل باید دقت کافی در زمینه حفظ رطوبت در سطح مطلوب به کار رود.

در طول دوره جوجه کشی لازم است تخم ها روزی حداقل 3 بار چرخانده شوند. این کار تا 3 روز قبل از پایان دوره جوجه کشی ادامه می یابد. در طول این بازه زمانی 3 روزه، تخم ها به هیچ وجه نباید چرخانده شوند چرا که جوجه ها در حال حرکت به سمت وضعیت هچ بوده و لذا نباید چرخانده شوند. در طول هچ درب دستگاه باید کاملاً بسته باشد تا از نوسانات دمایی و اتلاف رطوبت جلوگیری شود.

تخم های جوجه کشی به نحوی در دستگاه قرار می گیرند که قسمت نوک تیزشان به سمت پایین باشد و یا به حالت افقی باید طوری بر روی پهلو قرار بگیرند که انتهای پهن ترشان به سمت بالا متمایل باشد. این کار جنین را قادر به تطبیق جهت خود با وضعیت هچ می کند.

اگر تخم ها را بصورت دستی می چرخانید، قبل از هرگونه تماس با آنها باید دستانتان کاملاً ضدعفونی و عاری از هرنوع مواد آلوده و چرب باشند. تخم هایی که آلوده به مواد روغنی و یا گرد و خاک شوند دارای قابلیت جوجه درآوری کمتری خواهند بود. در حین چرخش تخم ها در طول هفته اول بیشتر محتاط باشید. جنین های داخل تخم دارای رگ های بسیار ظریف و حساسی می باشند که اگر به شدت تکان داده شده و یا بلرزند، به راحتی تخریب شده و باعث مرگ جنین می گردند.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

شش + 2 =