عوامل مؤثر بر کیفیت پوسته تخم

مقالات

عوامل مؤثر بر کیفیت پوسته تخم

چگونه تخم هایی با پوسته با کیفیت تولید کنیم؟

فروشگاه دستگاه جوجه کشی – کلیک کنید

تخم مرغ ها یک منبع غذایی بسیار خوب و حائز اهمیت می باشند که مستقیماً از کانال صنعت جوجه کشی به زنجیره ی غذایی ما راه می یابند. پوسته تخم و غشای زیر آن محتوای تخم را نگه داشته، تخم را از آسیب حفظ نموده و مانع ورود باکتری ها به داخل آن می شوند. دور نگه داشتن باکتری ها جهت حفظ سلامت مصرف کنندگان و نیز جوجه های در حال رشد بسیار حائز اهمیت می باشد.

حدوداً 20 ساعت زمان لازم است تا پوسته ی تخم تشکیل شود. پوسته ی تخم متشکل از یک ساختار پروتئینی ترکیب شده با بلورهای کلسیم کربنات که روی هم رفته تقریباً %96 از پوسته را تشکیل می دهند، می باشد.

پوسته ی تخم و رنگدانه ی آن در ناحیه ای از لوله رحمی پرنده به نام “اوی داکت” تشکیل می شوند. سلول های تشکیل دهنده “اوی داکت” بسیار شبیه به سلول های تشکیل دهنده ی نای (لوله ی هوایی) و کلیه می باشند. این به این معنی است که بیماریهای تنفسی مانند برونشیت عفونی که مجاری تنفسی را مورد تهاجم قرار می دهند، می توانند به “اوی داکت” موجود در لوله ی رحمی نیز آسیب رسانده و در نتیجه منتهی به کیفیت ضعیف پوسته و کمبود در رنگدانه (پوسته تخم) شوند. به این معنی که مرغی که در حالت عادی تخم های قهوه ای می گذارد؛ تخم هایی با پوسته کمرنگ/سفید خواهد گذاشت.

چندین عامل مؤثر بر تولید تخم هایی با پوسته ضعیف / بی رنگ و یا کمرنگ وجود دارد:

بیماریهای تنفسی مانند (برونشیت عفونی، بیماری نیوکاسل، ویروس “رینو ترا چِیتیتز مرغی”، مایکوپلاسما) که می توانند به “اوی داکت” آسیب زده و باعث کیفیت ضعیف پوسته ی تخم شوند. این عامل، شایع ترین عامل در تولید تخم های (با پوسته ی) کمرنگ و پوسته های ضعیف می باشد. اگر مرغ هایتان تخم هایی با پوسته ی غیر عادی و بی کیفیت می گذارند آنها را به دقت از لحاظ علائم مربوط به بیماریهای تنفسی چک کنید. این بیماریها اغلب ویروسی بوده و آنتی بیوتیک ها فقط می توانند اثر محدودی بر روی مشکل داشته باشند. ممکن است مرغ های تخمگذار مبتلا به این نوع بیماریها بهبود یابند اما تضمینی برای بازگشت به وضع سابقشان (کیفیت تخم های تولیدی و …) وجود ندارد.

جهت تشخیص اینکه کدام بیماری باعث بروز مشکل شده است (علی الخصوص در گله های با تعداد زیاد) می توانید از روش آزمایش خون استفاده کنید. همچنین در مورد گله های بزرگ لازم است که طیور واکسینه شوند تا از بروز و شیوع چنین بیماریهایی در گله پیشگیری شود.

نور مستقیم و درخشان آفتاب در طول تابستان می تواند باعث تولید تخم هایی با پوسته رنگ پریده گردد، هرچند دلیل واقعی این پدیده هنوز ناشناخته باقی مانده است. نگه داشتن پرندگان در محیط های بسته به مدت چند روز می تواند تا حد زیادی به رفع مشکل کمک کند.

سیکل های تخمگذاری – مرغ هایی که به تازگی وارد دوره ی تخمگذاری و یا از آن خارج شده اند به چند روز زمان نیاز خواهند داشت تا لوله ی رحمی شان مجدداً شروع به کار کند و به همین دلیل در طول این مدت تخم هایی با کیفیت ضعیف و پوسته های غیر عادی و نازک خواهند گذاشت. بعلاوه همزمان با پیشروی مرغ در سیکل تخمگذاری لوله رحمی او رفته رفته حالت طبیعی خود را از دست می دهد که این عامل نیز در نهایت منجر به تولید تخم هایی با اشکال عجیب و غریب می گردد!

کمبود کلسیم و یا ویتامین” دی 3″ می تواند باعث کیفیت پایین پوسته گردد ولی این پدیده به ندرت اتفاق می افتد. اگر پرندگان دارای رژیم غذایی مناسبی شامل خرده های پوسته صدف خوراکی باشند با مشکلات پوسته تخم مرتبط با رژیم غذایی مواجه نخواهند گشت.

اگر پرنده تحت استرس باشد (بعنوان مثال در اثر حمله یک شکارچی) عبور تخم از لوله رحمی با وقفه مواجه گشته و ممکن است پوسته ی اضافی بر روی تخم تشکیل شده و منجر به ضایعات برجسته ای بر روی تخم گردد.

ژنتیک – ژنتیک می تواند باعث تولید انواع مختلفی از تخم ها از تخم های با پوسته سبزرنگ (مرغ نژاد لگ بار) تا تخم های با پوسته ی قهوه ای (مرغ نژاد ماران خال دار) و تخم های با پوسته ی سفید (مرغ نژاد لگهورن) شود.

برچسب‌ها, , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

هشت − 3 =