5 نشانه ی جوجه های گرمازده

مقالات

علائم جوجه های گرمازده

5 نشانه ی جوجه های گرمازده:

از آنجائیکه جوجه های گرمازده زودتر از زمانیکه می بایست هچ می کنند، معمولاً کوچکتر، ضعیف تر و بیشتر مستعد انواع عفونت ها و همچنین میزبان خوبی برای سایر مشکلات مربوط به سلامت می باشند. جهت تشخیص اینکه آیا جوجه ها گرما زده شده اند و نیز کمک به آنها علائم زیر را در جوجه ها دنبال کنید:

رنگ و قدرت جسمی:

جوجه های سالم باید به رنگ زرد روشن باشند. جوجه های گرمازده به خوبی قادر به جذب کیسه زرده نبوده و لذا رنگدانه های مربوط به رنگ پرها، کمرنگ تر از حد نرمال می باشند. همچنین یک جوجه ی سالم باید فعال بوده و بتواند به خوبی سر پا بایستد. یک جوجه ی سالم اگر به پشت قرار بگیرد باید قادر باشد در عرض چند ثانیه چرخیده و روی پاهایش قرار بگیرد.

حجم بدن بدون زرده:

جوجه های گرمازده کوچکتر بوده و دارای ساک های زرده ی بزرگتر و جذب نشده می باشند. موارد حادتر عدم جذب کیسه ی زرده منتهی به زخم ناف بسته نشده می گردند. جوجه ها در ساعات اولیه پس از هچ از مواد غذایی موجود در کیسه ی زرده باقی مانده در بدنشان جهت تأمین مواد مغذی مورد نیاز خود استفاده می کنند. کیسه ی زرده باید به سرعت جذب و در هنگام انتقال جوجه ها به دستگاه مرغ مادر مصنوعی (منابع آب و غذا) ناپدید شده باشد.

اگر مقادیر زرده بسیار زیاد باشد (جوجه های گرمازده)، وزن خالص جوجه کم تر بوده و لذا جوجه ی ضعیف تری تولید خواهد شد.

طول ساق پای جوجه:

جوجه های گرمازده (همانطور که قبلاً نیز اشاره نمودیم) کوچکتر هستند چرا که آنها از پروتئین موجود به عنوان یک منبع انرژی در طول فرایند جوجه کشی استفاده نموده اند تا بعنوان سوخت جهت رشد ماهیچه ها. این امر هنگامی که طول ساق پای جوجه ها کمتر از حد استاندارد می باشد به وضوح قابل مشاهده است. (جدول زیر)

طول ساق پا (بسیار کوچک)

(سانتیمتر)

طول ساق پای نرمال

(سانتیمتر)

سن گونه (هفته)

17.5>

21-19

35-26

18>

21.5-19.5

45-36

18.5>

22-20

بالای 45

رشد و نمو پرها:

رشد و نمو خوب پرها، مترادف با رشد و نمو خوب جوجه در طول دوره ی جوجه کشی می باشد. جوجه ها باید چند ساعت پس از هچ، خشک و کرک دار شوند. البته رشد بیش از حد پرها نیز نشانگر هچ زود هنگام – و به احتمال زیاد گرمازدگی جوجه – به دلیل ماندن طولانی مدت در داخل سبدهای هچری می باشد.

کنترل بیماری:

یکی از نتایج حاصل از گرمازدگی جنین ها این است که آنها بیشتر مستعد بیماری “ای کولی” می باشند. پیشگیری از بروز این بیماری نیازمند رعایت بهداشت تخم های جوجه کشی و بهداشت هچری می باشد. ضایعات هچ آلوده و یا کرک های آلوده ی جوجه ها در هچری منابع اصلی عفونت باکتریایی می باشند. همچنین رعایت موازین بهداشتی در هنگام انهدام ضایعات جوجه کشی نیر ضروری می باشد. ضدعفونی اصولی و دقیق سینی های هچری باکتریها را از بین برده و از بروز بیماری “ای کولی” پیشگیری خواهد نمود.

 

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

19 − سیزده =