عفونت کیسه زرده در طیور

مقالات

عفونت کیسه زرده در طیور معمولا پس از ۱ تا ۳ روزگی رخ می دهد که باکتری های مختلفی همانند اکولای ، پروتئوس ، سودوموناس و استافیلوکوکوس در آن نقش دارند. شیوع عفونت کیسه زرده در جوجه ممکن است ۱ تا ۱۰ درصد باشد.

عوامل موثر در عفونت کیسه زرده شامل بهداشت ضعیف تخم مرغ ، جمع آوری اشتباه تخم مرغ ، بهداشت ضعیف دستگاه جوجه کشی ، شرایط نامناسب هچر و سبد های هچر ی و همچنین تجهیزات ستر ی همانند شانه جوجه کشی می باشد.

راه های انتقال آلودگی در عفونت کیسه زرده

از راه های انتقال عفونت کیسه زرده در طیور می توان از  راه تخمدان ، انتقال از راه عفونت اویداکت ، انتقال از راه آلودگی پوسته تخم اشاره کرد که بیشتر توسط باکتری اکولای رخ می دهد . در صورتی که عفونت کیسه زرده توسط باکتری اکولای رخ دهد ، وزن کیسه زرده افزایش یافته ، و نسبت وزن کیسه زرده به وزن بدن افزایش می یابد .همچنین محتویات کیسه زرده به رنگ زرد قهوه ایی با قوام کازئوزی تا مایع زرد قهوه ایی تغییر شکل پیدا می کند.

البته باکتری های دیگری همانند باسیلوس سرئوس ، استافیلوکوک ، کلبسیلا ، سودوموناس ، سالمونلا و …..نیز سبب عفونت کیسه زرده و یا تلفات اولیه جنینی شوند.

علائم عفونت کیسه زرده در جوجه

از علائم عفونت کیسه زرده در جوجه ها می توان به بی حالی و پژمرده بودن ، چشمان بسته ، از دست دادن اشتها ، وجود اسهال در اطراف مقعد ، چسبندگی مقعد ، باد کردگی و تورم حفره شکمی اشاره نمود.

همچنین چنین جوجه هایی در یک نقطه گرم تجمع کرده و شکم آنها بزرگ شده است.

توجه ؛ مشکلات این بیماری را باید با مشکلات پیش آمده در دستگاه جوجه کشی برای جوجه های ضعیف و وا زده از هم جدا کرد.

پیشگیری از عفونت کیسه زرده

24253818_515875835444368_3493553701673500672_n

دمای مناسب دستگاه جوجه کشی

بالا و یا پایین بودن دمای دستگاه جوجه کشی می تواند تاثیرات بدی بر روی جوجه ها بگذارد.

پایین بودن دمای دستگاه جوجه کشی در دوره هچر سبب ناف تکمه ایی سیاه رنگ می شود . همچنین بالا بودن دمای دستگاه جوجه کشی در پایان دوره جوجه کشی سبب ایجاد جوجه هایی با ناف نخی می شود .

بالا بودن دمای دستگاه جوجه کشی  و به ویژه در نیمه دوم جوجه کشی سبب شده تا جنین توانایی استفاده و تبدیل کامل کیسه زرده برای رشد  را نداشته باشد و به دنبال آن جوجه ها دارای بدنی کوچک و با کیسه نسبتا بزرگ و جذب نشده خواهند بود ، زیرا بالا رفتن دما سبب کاهش شانس جوجه در جذب کیسه زرده می شود . وجود خون بر روی  غشا ها در سبد های هچر نشان از بسته نشدن خوب ناف ها و افزایش احتمال آلودگی در جوجه هاست . کاهش دما در دوره هچر و به هنگام هچ سبب دفرمه شدن بند ناف می شود . اگر دما در دوره هچ پایین باشد نتیجه آن ناف نامناسب و وجود خون در درون و بر روی غشا های پوسته است.

کاهش آلودگی پوسته تخم

باید مدیریت گله مادر به گونه ایی باشد که از آلوده شدن تخم مرغ از زمان تولید تا هنگام خواباندن در دستگاه جوجه کشی جلوگیری شده و یا دست کم کمترین آلودگی از راه پوسته وارد تخم شود .

مواردی همانند ابعاد لانه تخم گذاری  و جایگاه آن می تواند در تمیز ماندن و یا کثیف شدن تخم تاثیر گذار باشد .

کیفیت بستر و مقدار رطوبت و یا خشک بودن آن می تواند بر روی  بار میکروبی درون لانه تاثیر بگذارد.

رعایت بهداشت دستگاه جوجه کشی

عدم رعایت بهداشت در دستگاه جوجه کشی سبب افزایش آلودگی تخم مرغ می شود . برخی از تخم ها در اثر تجمع میکربی به صورت تخم های انفجاری تبدیل می شوند . اما در برخی تخم های دیگر ، به مرحله انفجاری نمی رسد . اما سبب مرگ جنین می شود .

تمیز و ضد عفونی نکردن دستگاه جوجه کشی در پایان دوره جوجه کشی ، غلظت نا مناسب ماده ضد عفونی کننده ، شستشوی نا مناسب سبد های هچر و شانه های تخم مرغ ، قرار گرفتن دستگاه جوجه کشی در محیطی آلوده و …… و در مجموع هر انچه که بهداشت تخم را در درون دستگاه جوجه کشی تهدید می کند سبب الودگی در جنین و عفونت کیسه زرده در طیور شده و تلفات جبران ناپذیری ایجاد می کند .

توجه ؛

دقت نمایید که در پایان دوره جوجه کشی و پس از تمیز نمودن دستگاه جوجه کشی , در تمام دستگاه جوجه کشی هیچ گونه آلودگی را با چشم نبینید. در صورت مشاهده آلودگی ، بدین معناست که دستگاه خوب تمیز نشده است.

همچنین افرادی که به تخم ها دست می زنند باید پیش از آن مسائل  بهداشتی و به ویژه بهداشت دست ها را رعایت نمایند.

slide1

درمان عفونت کیسه زرده در طیور

معمولا پیشگیری  و رعایت بهداشت بهتر از درمان است . اما در صورت بروز عفونت کیسه زرده در پرورش و جوجه کشی خانگی می توان از انتی بیوتیک هایی با ویژگی ، تاثیر گذاری بالا بر روی بیشتر باکتری ها استفاده نمود .

اما در بخش پرورش صنعتی بهتر است در آغاز یک تست انتی بیوگرام گرفته شود تا مشخص شود از چه انتی بیوتیکی باید استفاده شود .

هر چند که بیشتر جوجه های درگیر عفونت کیسه زرده تا یک هفته اول زندگی خود می میرند و با استفاده از انتی بیوتیک ها تنها می توان تلفات را کاهش داد . جوجه هایی که نمی میرند ، معمولا رشد خوبی نداشته و ضعیف بوده و منبع الودگی در سالن پرورش می باشند.

 

برچسب‌ها:, , , , , , ,

پاسخی بگذارید

16 + 11 =