عضو کمیسیون بهداشت مجلس: دامپزشکی به وزارت بهداشت برگردد

اخبار

عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: رشته دامپزشکی در دل بخش پزشکی جای دارد و باید به جایگاه واقعی خود بازگردانده شود.
رسول خضری افزود: یک هزار و ٨٠٠ بیماری مشترک انسان و دام داریم که انسان‌ها را تهدید می‌کند.
وی گفت: تاسف می‌خورم از عملکرد کسانی که در سال‌های ١٣۶۴ و ١٣۶۵ آموزش را در قالب وزارت علوم و وزارت بهداشت تفکیک کردند؛ در حالی که در هیچ کجای دنیا ۲ نظام آموزش نداریم و اگر قرار بود دامپزشکی جدا دیده شود باید در زیرمجموعه پزشکی قرار می‌گرفت.
وی اضافه کرد: در شورای انقلاب فرهنگی اگر چنانچه اراده‌ای برای این کار باشد به تصویب قانون نیازی نیست و وزارت بهداشت می‌تواند این امر را محقق کند.
«گردش مالی ما در حوزه دامپزشکی باعث شده است کشور رتبه بالایی در منطقه داشته باشد؛ زیرا در زمینه دام سبک و سنگین و طیور حرف زیادی برای گفتن داریم».
خضری توضیح داد: گردش مالی در بخش دام سبک و سنگین بیش از ١۵٠ هزار میلیارد تومان و حیوانات خانگی بیش از ۴٠ هزار میلیارد تومان است؛ در حالی که گردش مالی حوزه بهداشت و درمان کشور کمتر از ٨٠ هزار میلیارد تومان است.
به گفته وی، ایران توان ورود به پرورش اسب را دارد، اما به دلیل جنبه اقتصادی، به واردات اقدام کرده ایم.
وی نسبت به تاثیر نوسان ارز بر پرورش دام و همچنین شیوع احتمالی بیماری تب برفکی در ۲ ماه آتی هشدار داد و اضافه کرد: زمانی موسسه رازی با قدمت ٩٠ ساله به کشور‌های مختلف دنیا واکسن صادر می‌کرد، اما جایگاه موسسه دیده نشد و برای کنترل بیماری تب برفکی واکسن وارد کردیم.

برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخی بگذارید

نه + 17 =