آشنایی با طوطی ماکائو یا آرا دم بلند

مقالات

طوطی ماکائو نامیست که به گروهی از طوطی‌های دم‌بلند و معمولاً رنگارنگ آمریکای جنوبی نسبت داده‌اند. منقار بزرگ و تیره رنگ (معمولاً سیاه) و پرهایی با رنگ‌های روشن از مشخصات طوطی‌های ماکائو است. بعضی از ماکائو بخاطر اندازه‌ی چشمگیر خود شناخته شده‌اند. طوطی‌های ماکائو نیز مانند دیگر طوطی‌ها، انگشت اول و چهارم پایشان به سمت عقب است.

مشخصات کلی : پرنده ، همه*چیزخوار ، عمر اکثر این پرندگان در حیات وحش و طبیعت به ۶۰ سال هم می*رسد. اندازه آنها بین ۳۰ تا ۱۰۰ سانتی‎متر و وزن*شان حدود ۱۳۰ تا ۱۷۰۰ گرم است. بعضی از گونه*های ماکائوها بالهای بزرگی دارند. در این بین ماکائویی موسوم به hyacinth
که بزرگترین طوطی محسوب می*شود بالهایی به طول ۱۲۷ سانتی*متر دارد.

این پرندگان از خانواده طوطی*سانان ، بسیار زیبا و دارای رنگ*هایی درخشنده و جذاب هستند. این رنگ*آمیزی زیبا ماکائوها را برای زندگی در جنگل*های آمریکای مرکزی و جنوبی در میان پوشش سبز و رنگی گلها و میوه*ها سازگار کرده است. منقار قدرتمند این پرندگان به راحتی آنها را در شکستن و پاره کردن میوه ها و دانه‎های مختلف قادر ساخته است. همچنین ماکائوها را باید از توانمندترین پرندگان در گرفتن شاخ و برگ*ها ، حرکت مابین و نشستن روی آنها دانست.

طول عمر آراها تقریبا بین ۵۰ تا ۸۰ سال و برخی هم تا ۱۰۰ سال عمر کرده اند.

آراها از گردو،بادام،فندق،پسته و کلا آجیل و خشکبار حتی با دارا بودن پوست و گندم و جو، میوه های شیرین ،
تخمه آفتابگردان، ذرت، کاهو به ندرت ونان سوخاری تغذیه میکنند.

انواع گونه های آراها (ara-macaw)
آرا سینه قرمز(ara severa) با طول ۴۵ تا ۵۲ سانتیمتر
آرا قرمز روشن یا آراکانگا(ara macaw) با طول ۷۸ تا ۹۰ سانتیمتر
آرا بال سبز یا آرا قرمز تیره ( ara chlorptera) با طول ۷۸ تا ۹۰ سانتیمتر
آرا سرباز (ara militaris) با طول ۶۵ سانتیمتر
آرارانا با آرا زرد-آبی (ara ararauna) با طول ۸۰ تا ۹۵ سانتیمتر
و معروفترین آراها هیاسینت آرا ( Anodorhynchus hyacinthinus) با طول ۹۸ سانتیمتر که این نژاد در حال انقراض است و ….

macaw_3

ازمشکلات نگهداری از ماکائو:

1.اندازه بزرگ ونیاز به جای بزرگ برای بازی کردن و بال زدن.

2.فریاد و ایجاد صداهای بلند.

3.علاقه زیاد به جویدن.

این گونه نیاز به یک رژیم غذایی متنوع و با کیفیت بالا دارند، زیرا تنها رژیم غذایی با دانه ها مشکلات سلامتی از قبیل کمبود ویتامین را در آنها بوجود می آورد. بهترین غذا برای آنها مخلوطی از دانه ها، آجیل ، میوه های خشک شده و سبزیجات میباشد.

ماکائو آبی و زرد بطور کلی پرندگان اجتماعی هستند. لانه‌های خود را در حفره‌های درخت می‌سازند و به طور معمول ماده ۲ یا ۳ تخم می‌گذارد و ۲۸ روز بر روی آنها می‌خوابد. جوجه‌های پردار ۹۰ روز پس از خارج شدن از تخم، لانه را ترک می‌کنند.

نگهداری از پرندگان خانگی

پرندگان زینتی بسیار باهوش، اجتماعی و سخت گیر هستند. این موجودات انتظار دارند که شما رابطه نزدیکی با آن ها داشته باشید. این رابطه نزدیک برای آن ها به مفهوم دوست داشتن آن ها، درک موقعیت ترسناک برای آن ها و تامین ایمنی محل زندگیشان است. ضمن این که این پرندگان دوست دارند شما احساساتشان را درک کنید. پس با توجه به این همه پیچ و خم نگهداری از پرندگان خانگی نمی تواند کار ساده ای باشد.

126852412013353110912914724833106977766

فعالیت پرندگان خانگی

اکثر پرندگان خانگی حیوانات هوشمند و فعالی هستند که نیاز روانی زیادی به فعالیت دارند. بنابراین اولین نکته ای که در مورد آن ها باید رعایت کنید این است که قفس آن ها را در اتاق نشیمن یا جایی که بیشتر محل تجمع اعضای خانواده است قرار دهید. برای برخی از گونه ها، پرواز کردن با لحاظ محدودیت خاص می تواند فعالیت مفیدی باشد. اگر تصمیم گرفته اید که پرنده را در محیط خانه آزاد بگذارید حواستان به پنکه سقفی، پنجره های بزرگ، قابلمه های داغ روی اجاق گاز و درهای باز باشد. این موارد برای پرنده خطرناک هستند.

محیط زندگی پرنده

درجه حرارت

پرنده سالم قادر است درجه حرارتی که صاحبش قادر به تحمل آن است را تحمل کند. اما تغییرات ناگهانی در درجه حرارت محیط مثل قرار دادن قفس پرنده روی شومینه می تواند باعث مرگ پرنده شود.

رطوبت

پرندگان خانگی می توانند با طیف گسترده ای از سطح رطوبت انطباق داشته باشند. اگر چه پرندگان بومی که در مناطق گرمسیری زندگی می کردند نیاز به رطوبت بیشتری دارند. نیازی نیست رطوبت خانه را دائما افزایش دهید بلکه افزایش گاه به گاه رطوبت مثل قرار دادن کتری روی بخاری یا بردن حیوان به داخل حمام در زمان استحمام کردن خودتان می تواند رطوبت مورد نیاز حیوان را تامین کند.

نور و هوای تازه

قرار دادن پرنده در محیط باز که هوای تازه در آن جریان دارد و نور به صورت مستقیم (نوری که از طریق شیشه یا پلاستیک فیلتر نشده باشد) به او می تاپد برای حیوان مفید است.

Four_Blue_Gold_Macaws

نظافت پرنده

نظافت پرنده یکی از مهمترین بخش های نگهداری از پرندگان خانگی است. چیدن ناخن ها و پیرایش پرها یکی از بخش های مهم این نظافت است. برای پرندگان سالم داشتن ناخن لازم است اما زمانی که ناخن ها بسیار بلند می شود و برای صاحبان پرنده دردسر ساز می شود بهتر است ناخن ها کمی کوتاه شود. در کوتاه کردن پرهای پرنده نیز دقت کنید. کوتاه کردن پرهای پرنده موجب می شود که او نتواند زیاد پرواز کند. در نتیجه در صورت آزاد ماندن در فضای خانه به پنکه سقفی یا دیگر موانع خطرناک برخورد نخواهد کرد.

در طول پوست اندازی، پرهای قدیمی تر حیوان می ریزد و پرها جدید در می آید. در این بازه زمانی ممکن است پرنده پرها خود را بکند. این حالت نباید با بیماری های مثل پرکنی و کک اشتباه گرفته شود.

برای جلوگیری از تجمع گرد و خاک و یا زخم باید زیر بال های پرنده را بررسی کنید و هر گونه زخم تورم در این نواحی را به دامپزشک اطلاع دهید. بیشتر پرنده ها دوست دارند به صورت روزانه حمام و آب تنی کنند. برخی از پرندگان با قرار دادن یک کاسه آب در قفسشان راضی می شود اما برخی دیگر دوش گرفتن زیر شیلنگ را ترجیح می دهند. آب خالی برای استحمام پرنده کافی است اما در صورتی که پرنده به صورت غیر منتظره ای خاکی یا گلی شده است می توانید از مقدار بسیار کمی شامپو بچه جهت تمیز کردن بال ها استفاده کنید. دقت کنید که شامپو را در اختیاز خود پرنده قرار ندهید. بلعیدن شامپو برای او خطرناک است.

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

10 + چهار =