طوطی خاکستری آفریقایی (طوطی کاسکو) پیشینه ای به قدمت و تاریخ

مقالات

طوطی خاکستری آفریقایی (طوطی کاسکو) پیشینه ای به قدمت تاریخ بشریت دارد – که به زمان های کتاب مقدس باز می گردد – یکی از با استعدادترین و زیباترین پرندگانی که قادر بوده برای قرن ها خانواده های سلطنتی و محققان را مجذوب و مسحور خویش نماید. اولین جنبه قابل توجه این حیوان زیبایی خارق العاده ی آن است.

gal7-img8-parrots1

پر و بال های طوطی کاسکو مثل لباس زرهی صدفی به نظر می رسد، مانند صدها صدف کوچک تمام عیاری که یکی پس از دیگری قرار گرفته اند تا خرقه نرمی برای این پرنده تیزهوش و پر حرف شکل دهند – و چشمان تیزبین و دم سرخ زیبای این پرنده که از دید هیچ نظاره گری پنهان نمی مانند! اما چیزی که فراتر از جذابیت طوطی کاسکو صاحبان را مجذوب و شیفته ی خویش نموده است شخصیت منحصر به فرد و هوش سرشار آن است. شاید طوطی کاسکو پس از طوطی کاکلی دومین پرنده ای باشد که تا این اندازه مورد توجه و علاقه پرورش دهندگان تخصصی و حتی تازه کاران قرار گرفته است. اگر شما نیز قصد دارید از این پرنده منحصر به فرد نگهداری نمایید لازم است اطلاعات کاملی در این باره کسب نمایید تا بتوانید طوطی زیبایتان را شاد و سالم نگه دارید. در ادامه با ما همراه باشید. طوطی کاسکوی کنگو (پسیتاکوس اریتاکوس اریتاکوس) و طوطی کاسکوی تیمنه (پسیتاکوس اریتاکوس تیمنه). همان طور که از نامشان نیز پیداست، هر دوی این زیرگونه ها در آفریقا یافت می شوند. طوطی کاسکوی کنگو را می توان در جنوب شرقی ساحل عاج، کنیا و تانزانیا و طوطی کاسکوی تیمنه را در منطقه ای کوچکتر در امتداد لبه غربی ساحل عاج و سراسر گینه جنوبی یافت. طوطی های کاسکوی بزرگ کنگو گاهی «کامرونی ها» نامیده می شوند، اسمی بی مسمّی ناشی از قاچاقچیانی که پرندگان را به کامرون می آورند و در آن کشور مقالات صادراتی درباره ی آنها می نویسند.از آنجاییکه محدوده بومی طوطی کاسکو بسیار گسترش پذیر است، این پرنده در انواع بسیار متنوعی از سایزها و (تفاوت جزئی) رنگ ها یافت می شود بطوریکه بسیاری از صاحبان و خریداران طوطی کاسکوبر این عقیده اند که  که این پرنده دارای «زیرگونه های» مختلف می باشد. زیر گونه طوطی کاسکوی کنگو به مراتب محبوب تر از زیرگونه تیمنه است – این زیر گونه بزرگتر و پر و بال های آن به طرز آشکارتری صدفی هستند. این زیرگونه همچنین دارای دم سرخ روشن زیبایی است که به هنگام بلوغ رنگ آن کامل تر و پر تر می شود. زیر گونه تیمنه، کوچکتر بوده، بدن آن در مقایسه با زیرگونه ی کنگو به رنگ خاکستری تیره تری است و محدوده ی رنگی دم آن نیز بین قرمز آلبالویی تا خاکستری تیره قرار می گیرد. زیرگونه کنگو بیشتر متمایل به گوشه گیری بوده و این در حالی است که زیرگونه ی تیمنه اجتماعی تر میباشد. در کل هر دو زیرگونه حیوانات خانگی بسیار خوبی بوده و هیچ یک نباید برتر از دیگری در نظر گرفته شوند.

طوطی کاسکو یکی از گونه هایی است که نام آن به مانند بسیاری از دیگر گونه های حیوانات در فهرست اجلاس تجارت بین المللی در معاهده ی گونه های در معرض خطر انقراض (سی آی تی ای اس) قرار داشته و به معنای دقیق کلمه تجارت بین المللی بازرگانی این پرنده ممنوع می باشد.معاهده ی (سی آی تی ای اس)برای حفاظت حیات وحش در مقابل استثمار بیشتر و خطر تهدید انقراض طراحی شده است. اگر به هر دلیلی شک نمودید که پرنده ای که قصد خریداری آن را دارید قاچاقی است، از خرید اجتناب کنید. همواره گونه مورد نظر خود را از یک تولیدکننده یا پرنده فروشی معتبر بخرید.

دو – طوطی های کاسکو موجودات بسیار حساسی هستند.

 در میان پرندگان همتایش، به استثنای طوطی کاکل سفید، بی نظیر است. این حساسیت بخشی از جذابیت طوطی کاسکو است، اما می تواند به مشکلات رفتاری نیز منجر شود. حتی یک تغییر کوچک در روتین روزانه یا محیط پرنده می تواند منجر به پرکنی و دم دمی مزاجی در وی شود.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

پنج × یک =