سوالات متداول در مورد پرورش قرقاول و کبک

مقالات

اول شرط شروع به کار پرورش کبک و قرقاول داشتن دانش کافی در مورد واریانت مورد پرورش ، داشتن دانش فروش در بازار،مکان و امکانات مناسب برای پرورش

کسب دانش: باید اطلاعات کافی در مورد خصوصیات رفتاری پرنده داشته باشیم. برای مثال در مورد قرقاول  پرنده ی بسیار جنگجو است که امکان نگهداری دو پرنده نر در فصل بهار و تابستان در کنار هم باعث درگیری های شدید بر سر ماده ها می شود حتی ممکن است منجر به کشته شدن  یکی از پرندهای نر شود و این امر سبب ایجاد استرس برای پرنده های ماده  می شود. پس باید در فصل جفتگیری پرنده نر را در پارتیشن های جدا  با تعدادی ماده نگهداری کرد. در قرقاول(یک پرنده نر با پنج تاهفت  ماده ) البته در پرورش به صورت محیط باز می توان پرنده های نر را در کنار هم با ماده ها قرقاولها داد   اما باید محیط کافی برای جابجایی پرنده ها باشد.و قرقاولها حتما نوک چینی شده باشند.

جیره غذایی:در مورد قرقاول جیره ها باید برای سنین مختلف به صورت مجزا با فرمول خاص بسته به سن پرنده تهیه شود. برای مثال جوجه قرقاولها تا سن 2 ماهگی باید از جیره با پروتئین 28 درصد تغذیه شوند.اگر این جیره را به قرقاولهای تخم گذار بدهیم.چاق شده و تخم گذاریشان قطع شده و دچار پرولاپس و… می شوند.و اگر در جیره فرموله شده کمبودی باشد قرقاولها به کانیبالسم و.. دچار می شوند.مهمترین اصل پروش جیره غذایی مناسب است.

مکان و امکانات پرورش :محیط پرورش قرقاولهای تخم گذار کاملا متفاوت با محیط پرنده های گوشتی مورد پرورش است.و محیط جوجه قرقاولها در هر سن کاملا متفاوت با سنین دیگر است برای مثال سالن جوجه های یک روزه با سالن جوجه های دو ماهه کاملا باید متفاوت باشد چه از لحاظ امکانات و چه از لحاظ شرایط نگهداری و اصول بهداشتی

1144634_417

سوالات متداول در مورد پرورش قرقاول و کبک:

میزان مقاومت به درجه حرارت:قرقاول سرما را تا 35- درجه سانتیگراد به راحتی تحمل می کند.در مورد کبک همین امر صادق است.اما گرما برای قرقاول بیشتر از 40+ درجه سانتیگراد بر پرنده تاثیرات بدی می گذارد.اما کبک تا دمایی 45+ را به راحتی تحمل کرده و بسیار سازگار است.اما جایی نگرانی برای پرورش کبک یا قرقاول در محیط های متفاوت وجود ندارد مثلا برای محیط های گرم سیری از سیستم خنک کننده استفاده شود. اگر پرورش رو باز است از سیستم مه پاش و غیره…

نسبت نر به ماده:در قرقاول میتوان یک پرنده نر را با 5 تا 7 ماده جفت کرد.اما در کبک 4 تا 5 مناسب تر است چون قرقاول از کبک از لحاظ جفت گیری فعال تر است.اما بهتر است که برای اطمینان از درصد نطفه گیری بالاتر از تخم از تبدیل 1 به 4 استفاده شود.

جیره غذایی:همانطور که در بالا اشاره شد.جیره کبک و قرقاول یک جیره تخصصی است. تا بیشترین بهره وری را داشته باشد. و پرورش دهنده دچار مشکل نشود.

کبک و قرقاول در اسارت کرچ می شوند: بله کبک و قرقاول در اسارت نیز کرچ می شوند اما باید شرایط را برای کرچ شدن آنها فراهم کنید. برای مثال محیط آرام و ساکت و بدون استرس باشد.و محیط را یه صورت یک محیط طبیعی  طراحی شده باشد.

مدت زمان جوجه شدن تخم کبک و قرقاول(هچ):مدت زمان جوجه شدن تخم کبک و قرقاول 24 روز است.میتوان تخم ها را زیر پرندگان دیگر مثل مرغ خانگی، بوقلمون،غاز ،اردک،مرغ شاخدار بگذارید.اما بهترین نتیجه را خود قرقاول حاصل می کند.البته برای تولید صنعتی حتما از دستگاه جوجه کشی استاندارد استفاده شود.

محیط نگهداری: برای هر سه قرقاول یک متر مربع فضا لازم است.برای هر 8 عدد کبک هم یک متر مربع شما می توانید در حیاط خانه نیز آنها را رها کرده و پرورش دهید.البته باید از بست بال استفاده کنید چون کبک و قرقاول از قدرت پرواز بالای برخوردار هستند.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

9 + بیست =