روش های مناسب برای تغذیه جوجه های گوشتی

مقالات

روش مناسب برای تغذیه جوجه های گوشتی چیست؟

رشد سریع طیور نیاز به پروتئین را در آن‌ها افزایش می‌دهد. پروتئین خوراک طیور به نوع طیور، سن و مرحله تولید آن‌ها بستگی دارد . میزان غذای مصرفی روزانه طیور با میزان انرژی خوراک، مواد مغذی آن، سن، وزن بدن، حرارت محیط و میزان تولید آن‌ها رابطه مستقیم دارد. افزایش انرژی غذا موجب کاهش مصرف روزانه آن می‌شود در صورتی که نسبت انرژی به پروتئین در خوراک طیور در نظر گرفته نشود و پرنده غذای خود را تنها براساس انرژی تامین نماید، میزان رشد طیور بر اثر کاهش پروتئین مصرفی کاهش پیدا می‌یابد. به طور کلی طیور به اندازه‌ای غذا می خورند که احتیاجات انرژی خود را تامین کند که در این صورت خوراک دادن به صورت اختیاری یا آزاد امری غیرمنطقی نخواهد بود.

جیره باید به نحوی تنظیم شود تا خوراک مصرفی روزانه تمام احتیاجات مغذی حیوان را به نحو مطلوب تامین کند. مواد تشکیل دهنده جیره طیور مختلف عمدتاً شبیه به یکدیگر بوده و فقط نسبت مواد تشکیل دهنده آن برای هر گروه از آن‌ها متفاوت است احتیاجات مواد معدنی به مانند کلسیم، فسفر، منگنز و روی در جوجه‌ها نسبتا پایین است اما باید نسبت مناسب بین آن‌ها رعایت شود.

به علت سرعت رشد بالای جوجه‌های گوشتی، خوراک طیور بسیار با کیفیت می‌باشد. انرژی خوراک آن‌ها نزدیک به ۳۲۰۰ کیلوکالری و پروتیین آن در حدود ۲۳ الی ۱۸ درصد می‌باشد.

 • تغذیه پرندگان در گذشته
 • پیش از قرن بیستم، مرغ عمدتا در مزارع به طور کلی پرورش و تغذیه می شدند، و تغذیه طیور بیشتر از ضایعات دور ریز غذاهای انسان ها و علوفه موجود در چراگاه انجام می شد. اغلب از خوردن حشرات، دانه ریخته شده و گیاهان در اطراف مزرعه بود و برای کامل شدن استخوان بندی در تغذیه طیور از تخم مرغهای شکسته و پودر شده و سنگریزه بعنوان مکمل های کلسیم مانند صدف و دور ریزهای دیگر نیز مورد استفاده قرار می گرفت.

3538054-792x612

  تغذیه

 1. پروتئین ها – مواد اصلی مورد استفاده برای ساخت سلول های بدن پرنده، و همچنین به عنوان جزء اصلی از تخم مرغ. مواد غذایی در نظر گرفته شده برای مرغ تخمگذار باید پروتئین های گیاهی (کیک و آفتابگردان وعده غذایی، کلزا، سویا، لوبیا) و حیوانی (پودر استخوان، تولید ضایعات ماهی، جوجه کشی، دوزیستان و نرم تنان، کرم های خاکی) منشاء باشد.
 2. چربی ها عناصر ضروری هستند. آنها عرضه کننده انرژی اصلی مرغ است، که در لایه زیر جلدی رسوب می کند و می رود به تشکیل تخم مرغ را تشکیل می دهند.
 3. کربوهیدرات – اطمینان از کار تمام اعضای بدن و عضلات. بنابراین، خوراک برای مرغ تخمگذار باید مقدار لازم نشاسته، قندها و فیبر داشته باشد. بسیاری از کربوهیدرات ها که حاوی مواد غذایی آبدار مانند سیب زمینی، چغندر علوفه، هویج، کدو تنبل. اما برای زندگی عادی از پرندگان در مواد غذایی لزوما باید فیبر حال حاضر، که در پوسته غلات سبوس دار موجود است به کار گرفته شود.
 4. ویتامین ها مواد حیاتی هستند. اهمیت ویژه ویتامین های A، Dو B در مقادیر کافی از ویتامین ها هستند. منابع اصلی ویتامین چمن سبز در طول جوانه زدن، روغن ماهی، مخمر نان، سیلو و دیگر آرد چوب نرم.
 5. مواد معدنی – عنصر ساختمان اصلی برای اسکلت یک پرنده و پوسته تخم مرغ. در فیدر جداگانه مرغ همیشه حاوی گچ، شن، پودر استخوان، آهک یا خاکستر چوب خواهد، پوسته خرد شده است.

  انواع خوراک

 • سیب زمینی تغذیه جیره مرغان تخمگذار سیب زمینی، نامناسب برای مصرف انسان (جوانه، خوب، تبدیل به رنگ سبز) تزریق می شود. شما می توانید 50-100 گرم سیب زمینی در هر مرغ را بدهید.
 • نان خشک و کهنه نان قهوه ای و سفید
 • زباله آشپزخانه. سر ماهی و احشاء و امعاء، بقایای گوشت، استخوان تازه خرد شده در ترکیب مواد غذایی. یک تاثیر مثبت بر بهره وری مرغ است.
 • غذای سبز و آبدار. اساسا، آنها توسط زباله از باغ نمایان می شوند. در صدر هویج و چغندر، سیب Padalitsa، گلابی و آلو، برگ کلم، میوه و انواع توت ها زباله. همه این ها در قالب خرد شده به عنوان افزودنی هایی معرفی می شود.
 • تغذیه پروتئین حیاط خلوت خصوصی تغذیه جوجه های مورد استفاده شیر و محصولات آن (پنیر، شیر بدون چربی، دوغ، ماست، آب پنیر)، صدف ها، قورباغه ها، ماهی های کوچک، گوشت و مواد زائد ماهی. کیک سبزیجات و وعده های غذایی معمولا از زباله های زراعی ساخته می شود. تغذیه پروتئینی کامل، کرم های خاکی، سوسک های کوچک، دوزیستان کوچک است.

  جمع آوری علوفه وحشی

 این دانه های گیاهی (سلمه تره، ترشک، شبدر)، کاج و صنوبر سوزن، یونجه و علوفه از علف های هرز (یونجه، گزنه، و غیره)، برگ و انواع توت ها درختچه های وحشی و درختان هستند (بذرها، شاه بلوط، توت وحشی گل رز، درخت بارانک ، زالزالک).

برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخی بگذارید

18 − چهارده =