روشهای برخورد با پرکنی طوطی

مقالات

پرکنی طوطی از مشکلاتیست که رفع آن مدت زیادی زمان می برد. درمان پرکنی طوطی ممکن است خیلی سخت و پیچیده باشد و بسته به علل آن دارد.

در اوایل طوطی پرکن شروع به پرکنی از ناحیه سینه می کند و پس از مدتی به سراغ  بال ها خواهد رفت. این بیماری بسیار رایج و خطرناک است و در مدت زمان پرها رویش مجدد نخواهند داشت چون فورا به وسیله طوطی جویده می شوند.

بطور قطع ایجاد این وضعیت اختلالی در پرنده ریشه ای روحی و روانی دارد که مشابه جویدن ناخن در انسان است. حتما توجه داشته باشید که این بیماری کشنده است. هچنین ظاهر طوطی شما را بسیار خراب خواهد کرد.

گفتیم که عوامل روحی روانی مختلفی برای این عارضه وجود دارد و درمان آن هم بالتبع رفع کردن عامل زمینه ای خواهد بود. راهکارهایی را در اینجا می آوریم هر چند که ممکن است طوطی پرکن نیاز به ویزیت دامپزشک داشته باشد.

طوطی ها خیلی باهوش و عاطفی اند. بطوریکه  یکبار برای همیشه جفت خود را انتخاب می کنند. طوطی سانان کوچک و بزرگ حتما باید همدم مناسبی داشته باشند در غیر این صورت افسرده و کسل خواهند شد. این همدم ممکن است یک جفت باشد و یا یک انسان. در بسیاری از موارد که شما طوطی خود را دست آموز میکنید اما پس از گذشت مدتی، دیگر عشق و علاقه سابق را به پرنده خود نشان نمی دهید، حیوان درک می کند و کم کم موجب عصبی شدنش می شود. در این مواقع تنها راه درمان پرکنی طوطی، رفع این مسئله است.

درمان پرکنی طوطی

>می توانید یک طوطی دیگر را هم دست کم برای امتحان برای مدتی به خانه بیاورید این احتمال هست که طوطی شما با او سرگرم شود و دست از پرکنی بردارد. اگر هم جواب نداد باز طوطی دیگری را جایگزین کنید. احتمالا توجه طوطی اصلی به شما کم خواهد شد و با طوطی جدید سرگرم می شود.

> اگر مکان نگهداری و صاحب طوطی عوض شده می بایست فورا نزد صاحب قبلی خود بازگردد یا اگر در طول روز زیاد در خانه تنها می ماند باید بدانید که روشن کردن رادیو و تلویزیون برای او  فایده چندانی نخواهد داشت. ضمنا طوطی ها خصوصا طوطی های بزرگ که معمولا در خانه تنها نگهداری می شوند اصلا خوششان نمی اید غیر از خودشان حیوان دیگری نزد صاحبشان نگهداری شود حتی اگر آن حیوان سگ باشد. ولی چنانچه توجه کافی را به او داشته باشید حتی با سگ ها نیز بطور مسالمت آمیزی همزیستی خواهند کرد.

از اسباب بازیهای  طوطی جهت سرگرم کردن طوطی خود استفاده کنید.

آیا استفاده از اسباب بازی می تواند عارضه پرکنی را در طوطی رفع کند؟

همچنین این روشها را نیز در نظر داشته باشید.

  • >در طول روز به طوطی توجه کنید، اجازه دهید از قفس بیرون بیاد و اسباب بازی را برایش بیرون از قفس فراهم کنید.
  • >طوطی ها و مخصوصا  کاسکو را در جای گرم مانند کنار بخاری قرار دهید و یک روز درمیان روی پرهایش با آبپاش آب بپاشید تا پرهایش از خشکی در باید اما در خیس کردنش زیاده روی نکنید.
  • >یکی از دلایل پرکنی طوطی ها نرسیدن مواد ضروری برای بدن می باشد. از غذاهای تقویتی تجاری خریداری کنید.

برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخی بگذارید

شانزده + 10 =