راهنمای جوجه کشی از تخم مرغ

مقالات

راهنمای کامل جوجه کشی از تخم مرغ های نطفه دار

اگر برای اولین بار قصد ورود به عرصه جوجه کشی را دارید، جای درستی آمده اید. در این مقاله یک راهنمای کامل و در عین حال ساده درباره هچ تخم های نطفه دار ارائه می گردد.

خرید تخم ها :

پس از تهیه دستگاه جوجه کشی مناسب ، اولین گام در یک جوجه کشی موفق خرید تخم های نطفه دار می باشد. شما می توانید تخم های جوجه کشی را از مرغداری ها، هچری ها و تولیدکنندگان تخم های نطفه دار خریداری نمایید. خرید می تواند به صورت حضوری و یا جهت جلوگیری از اتلاف وقت آنلاین انجام پذیرد. سعی کنید تمام تخم ها را از یک منبع خریداری نمایید تا خطر بیماری ها را کاهش داده باشید. همچنین قبل از خرید درباره مراکز قابل اطمینان که در زمینه تولید و فروش تخم های نطفه دار فعالیت دارند تحقیق نموده و سپس اقدام به خرید نمایید .

نکته: تخم هایی که در سوپرمارکت ها به فروش می رسند نطفه دار نبوده و در نتیجه به کارتان نخواهند آمد.

تخم ها معمولاً از مرغ های پرورشی خاصی انتخاب می شوند. یعنی سالم ترین مرغ ها با بالاترین نرخ های نطفه داری تخم. نرخ های نطفه داری بین 55 الی 95 درصد متغیر می باشند و به حالت واقع بینانه، شما می توانید انتظار داشته باشید که حداقل 50 الی 75 درصد تخم های خریداری شده تان هچ کنند.

هچری ها معمولاً تمام تخم هایشان را در دستگاه جوجه کشی قرار می دهند، اما اگر شما فضای کافی برای هچ همه تخم های نطفه دارتان ندارید، فقط آنهایی را که دارای کیفیت بالایی می باشند، انتخاب کنید.

تخم های نطفه دار را از بهترین پرورش دهندگان تهیه نمایید.

تخم های با سایز متوسط را خریداری نمایید. از تخم های کوچک؛ جوجه های کوچک به دنیا آمده و بعلاوه این تخم ها معمولاً دارای فضای کافی جهت رشد و نمو جنین نمی باشند. تخم های بزرگ نیز به خوبی هچ نمی کنند. در واقع این تخم ها معمولاً دو زرده بوده و لذا دو جنین در داخل تخم در حال رشد خواهند بود. به همین دلیل معمولاً در این تخم ها نیز فضای لازم جهت رشد و نمو سالم و صحیح هر دو جوجه فراهم نخواهد بود.

از خرید تخم های بدشکل پرهیز کنید.

به هیچ وجه تخم های با پوسته خیلی نازک و یا ترک دار را خریداری ننمایید.

فقط و فقط تخم های تمیز می توانند برای جوجه کشی استفاده شوند – شستن تخم ها نیز پوشش محافظ روی آن را از بین برده و عوامل بیماری زا را از طریق منافذ پوسته تخم به داخل آن وارد می کند. این عوامل می توانند باعث مرگ جنین داخل تخم شوند.

جوجه کشی

قرار دادن تخم ها:

شما باید فقط تخم هایی را که سالم و بی نقص می باشند داخل دستگاه جوجه کشی قرار دهید، چرا که در این تخم ها احتمال بیشتری برای تولید جوجه های سالم و غیر بیمار وجود دارد. تخم ها نباید بیش از 1 هفته پس از تولید (تخمگذاری مرغ) در دستگاه قرار داده شوند؛ چرا که پس از این مدت شانس هچ تخم ها شدیداً افت می کند.

نکته: اگر تخم های نطفه دارتان از مکان دیگری منتقل شده اند، اجازه دهید به مدت 24 ساعت پس از رسیدن و قبل از قرار دادن در دستگاه استراحت کنند. این کار ثبات محتوای داخل تخم را تضمین خواهد نمود.

شرایط مربوط به نحوه ذخیره تخم های جوجه کشی در مقالات مربوط به این سایت به خوبی توضیح داده شده اند.

قبل از قرار دادن تخم ها داخل انکیباتور ، دستگاه را روشن نموده و اجازه دهید کاملاً گرم شود. دمای داخل دستگاه جوجه کشی باید در محدوده:

37.2 الی 37.5 درجه سلسیوس (در دستگاه جوجه کشی با جریان هوای اجباری: فن دار)

38.3 الی 38.8 درجه سلسیوس (در دستگاه جوجه کشی با جریان هوای ثابت: بدون فن)

همچنین وجود یک دماسنج جهت اندازه گیری دما و یک رطوبت سنج جهت سنجش میزان رطوبت هوای داخل دستگاه نیز ضروری است. در 18 روز اول دوره جوجه کشی رطوبت باید بین 45 الی 50 درصد بوده و پس از آن یعنی در 3 روز آخر پروسه میزان رطوبت را به 65 درصد افزایش دهید. (طول دوره جوجه کشی از تخم نطفه دار مرغ: 21 روز)

کندلینگ یا نطفه سنجی تخم های نطفه دار:

کندلینگ در واقع وسیله ای است برای چک کردن این که آیا یک تخم نطفه دار دارای جنین است یا نه؟ کندلینگ روشی ساده می باشد به این ترتیب که در اتاقی تاریک، تخم ها را در برابر یک منبع روشنایی قرار می دهید. پوسته تخم به اندازه کافی شفاف است به طوری که شما به راحتی قادر به تشخیص این که آیا دارای جنین هست یا نه خواهید بود.

در تخم های نطفه دار، جنین به حالت یک لکه سیاه کوچک دیده می شود.

در تخم های بدون نطفه، تخم کاملاً شفاف خواهد بود.

در تخم های با جنین مرده، یک حلقه خونی در اطراف زرده دیده شده و یا یک لکه سیاه چسبیده به پوسته تشخیص داده خواهد شد.

تخم های با پوسته روشن: تخم های با پوسته روشن می توانند از روز سوم و پس از آن کندلینگ شوند.

تخم های با پوسته تیره تر: تخم های با پوسته تیره می توانند از روز پنجم و پس از آن کندلینگ شوند.

هرچند بهترین زمان جهت کندلینگ تخم های جوجه کشی مابین روزهای 8 ام تا 12 ام می باشد. این زمانی است که جنین بیشترین قابلیت برای رؤیت را دارد.

پس از قرار دادن تخم ها داخل دستگاه، باید آنها را هر 12 ساعت 1 بار بچرخانید. چرخش تخم ها وسیله ای جهت تضمین تبدیل جنین ها به جوجه های سالم است. با استفاده از یک مداد (غیر سمی) در یک طرف تخم ها علامت × و در طرف دیگر تمامی آنها یک علامت o قرار دهید. با این روش مطمئن خواهید شد که تک تک تخم ها را به درستی چرخانده اید. لازم به ذکر است که وجود ترنر اتومات داخل دستگاه، درصد موفقیت شما را تا حد زیادی بالا خواهد برد. چرا که با این روش اولاً هر 12 ساعت یکبار مجبور به باز و بسته نمودن درب دستگاه نخواهید بود (نوسانات دمایی داخل دستگاه) و ثانیاً احتمال انتقال باکتری ها و عوامل بیماری زا از طریق دست به پوسته تخم ها و در نتیجه جنین از میان خواهد رفت.

همچنین جهت خشک نگه داشتن تخم ها ، باید تهویه کافی در داخل دستگاه برقرار باشد. بدون تهویه، تخم ها عرق نموده و به این ترتیب راه را جهت ورود ارگانیسم های مضر به داخل تخم باز خواهند نمود. اگر سیستم تهویه حالت دستی دارد، باید آرام آرام دریچه های دستگاه را باز کنید به نحوی که در 3 روز آخر پروسه جوجه کشی کاملاً باز باشند.

ممکن است متوجه تشکیل یک حباب هوا در زیر پوسته قسمت پهن تر تخم شوید. وجود این حباب هوا بسیار ضروری است چرا که در واقع به جوجه به محض اینکه آماده شکستن پوسته تخم می باشد، اجازه تنفس خواهد داد. حباب هوا زمانی به درستی تشکیل خواهد شد که سطوح رطوبت به درستی مدیریت شوند. رطوبت خیلی زیاد، باعث خواهد شد که حباب هوا خیلی بزرگ شده و در نتیجه مانع هچ جوجه گردد.

گام های بالا را یک به یک دنبال کنید تا جوجه های قوی و سالم از تخم هایتان هچ کنند.

برچسب‌ها:, , , , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

چهار + شش =