تشخیص دمای مناسب دستگاه جوجه کشی

مقالات

تشخیص دمای بهینه دستگاه جوجه کشی

تشخیص دمای مناسب دستگاه جوجه کشی:

امروزه دستگاه های جوجه کشی در انواع سایزها، مدل ها، ظرفیت ها، برندها و … تولید و به بازار عرضه می شوند. حتی ممکن است برخی از دستگاه های جوجه کشی خانگی که خود با استفاده از مواد اولیه ارزان قیمت ساخته اند جهت انجام پروسه ی جوجه کشی استفاده کنند. اما نوع دستگاه جوجه کشی هرچه که باشد برای پشت سر گذاشتن یک هچ موفق باید اطمینان حاصل نمایید که دستگاه مورد استفاده قابلیت حفظ و نگهداری دمای مناسب جوجه کشی را دارد. دمای مناسب جوجه کشی در دستگاه های مختلف، متفاوت بوده و آگاهی از دمای صحیح در هر نوع فاکتوری بسیار مهم و ضروری می باشد.

دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای ثابت (بدون فن):

ارزان ترین نوع دستگاه های جوجه کشی، انکوباتورهای با جریان هوای ثابت می باشند برخلاف سایر دستگاه های جوجه کشی مجهز به فن و یا سیستم گردش هوا، این نوع از دستگاه های جوجه کشی وابسته به افزایش گرما و چرخش هوای طبیعی می باشند. دمای مناسب جهت جوجه کشی با استفاده از این نوع از انکوباتور 38.9 درجه ی سلسیوس می باشد چرا که فسمت بالای تخم گرم تر از قسمت پایین آن می باشد. علیرغم این اختلاف دما تخم ها دارای متوسط دمای 37.8 درجه ی سلسیوس خواهند بود.

دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای اجباری (فن دار):

دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای اجباری دارای فن و یا سایر روش های چرخش هوا در اطراف تخم می باشند و بنابراین دما در کل هوای داخل دستگاه ثابت نگه داشته می شود. جهت نرخ هچ بالا و ثابت، دمای این نوع از دستگاه های جوجه کشی باید بین 37.2 الی 37.8 درجه ی سلسیوس حفظ گردد. این محدوده دمایی صرف نظر از گونه و نژاد در مورد طیور صحیح می باشد.

مکان دستگاه جوجه کشی

دستگاه جوجه کشی باید در مکانی با دمای ثابت به دور از نوسانات دمایی و پنجره ها که می توانند باعث بی ثباتی دما شوند قرار بگیرد. قرار دادن دستگاه در کنار پنجره یا روزنه ای آفتاب گیر می تواند باعث شود که انکیباتور خیلی گرم و یا خیلی سرد شده و در نتیجه جنین های داخل تخم بمیرند. وجود یک دماسنج قوی به همراه یک زنگ هشدار برای بی ثباتی دما به شما در حفظ دمای ثابت کمک خواهد نمود.

چرخش تخم های نطفه دار

لازم است تخم های نطفه دار در طول دوره ی جوجه کشی – به استثنای 3 روز آخر – روزی 3 بار چرخانده شوند چه با دست و چه با ترنر اتومات. چرخش تخم ها بدین منظور انجام می پذیرد که از چسبیدن جنین به دیواره ی پوسته جلوگیری بعمل آید. اگر عمل چرخش تخم ها را بصورت دستی انجام می دهید باید تا حد ممکن سریع عمل کنید در غیر اینصورت دمای داخل دستگاه کاهش خواهد یافت که این نیز می تواند منجر به مرگ جنین های داخل دستگاه و یا سایر مشکلات هچ گردد.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

5 + 10 =