اهمیت دما در 14 روز اول سیکل زندگی جوجه های گوشتی

مقالات

اهمیت دما در پرورش جوجه های گوشتی

چگونه بهترین استارت برای جوجه های گوشتی را در دو هفته ی اول زندگی فراهم نماییم؟

فروشگاه دستگاه جوجه کشی – کلیک کنید

بخش اول: اهمیت دما در 14 روز اول سیکل زندگی جوجه های گوشتی

14 روز اول زندگی یک جوجه ی گوشتی حساس ترین دوره محسوب می گردد چرا که جوجه در حال تبدیل از یک سیستم کنترل حرارتی نابالغ به یک سیستم بالغ می باشد.

مهم ترین فاکتورها که در طول این دوره باید در نظر گرفته شوند عبارتند از: دما، کیفیت هوا و آب و غذا. مدیریت صحیح این حوزه ها فاکتور کلیدی در یکپارچگی گله خواهد بود که در نهایت عملکرد خوب گله را نتیجه می دهد.

فرض می کنیم که جوجه هایی که از هچری خریداری نموده ایم دارای کیفیت بالا می باشند – بدین معنی که جوجه های یکروزه فعال، با چشمانی براق و گشاد، با ساق پاهایی قوی و ناف های بهبود یافته، بدون عیوب فیزیکی، بدون عوامل بیماری زا و با ایمنی مادرزادی خوب می باشند.

هفته ی اول زندگی یک جوجه ی گوشتی برابر با %23 از سیکل حیاتی یک جوجه 1.75 گرمی می باشد به همین دلیل مدیریت صحیح گله جهت یک شروع صحیح برای جوجه های گوشتی بسیار با اهمیت می باشد و دستیابی به نتایج مطلوب در هر حوزه با عملکرد خوب گله پاسخ داده خواهد شد.

در این مجال از 4 فاکتور مذکور به بررسی و بحث درباره ی اولین عامل یعنی دما و اهمیت آن پرداخته و در بخش های آتی بحث را با واکاوی فاکتورهای کیفیت هوا و آب و غذای پرندگان تکمیل خواهیم نمود.

دمای بستر مهم ترین عامل در 14 روز اول سیکل زندگی جوجه های گوشتی است چرا که جوجه های یکروزه جهت کنترل دماهای متغیر به شدت وابسته به تماس با زمین هستند. نسبت سطح بدن به حجم بدن در جوجه های یکروزه بزرگ بوده و با افزایش سن جوجه ها کاهش می یابد به همین دلیل یک جوجه ی کوچک در مقایسه با یک پرنده ی بالغ گرمای بدن خود را سریع تر از دست خواهد داد.

بدن جوجه پوشیده از کرک می باشد که دارای خاصیت عایق سازی ضعیفی است به همین دلیل اگر دما کنترل نشود، جوجه گرمای بدن خود را به سرعت از طریق تابش و رسانش از دست خواهد داد. بهتر است قبل از جایگیری جوجه ها در فارم، بستر به مدت 24 ساعت پیش گرم شده و به ثبات دمایی برسد که این زمان می تواند بسته به فصل، منطقه و دمای محیط خارج به 48 ساعت هم برسد.

یک جوجه ی سالم از طریق منافذ بینی نفس کشیده و در 24 ساعت اول زندگی 1 الی 2 گرم رطوبت از دست می دهد. زرده ی تخم حاوی این مقدار رطوبت می باشد – جوجه ها در این مدت کاهش وزن پیدا کرده اما دهیدراته نمی شوند. اگر پرنده ها در معرض دمای پایین قرار بگیرند سعی خواهند نمود که با انباشتگی در کنار یکدیگر یا از طریق سوزاندن غذا گرمای مورد نیاز بدن خود را تولید کنند که این پدیده نیز نسبت تبدیل غذایی را تحت تأثیر قرار خواهد داد که پرهزینه ترین روش می باشد.

اگر دمای محیط 26 درجه سلسیوس باشد، همان اتلاف رطوبت (1 الی 2 گرم) در زرده 3 روز بطول خواهد انجامید. به همین دلیل است که در عمل وقتی با زرده های بزرگ مواجه می شویم می توانیم بگوییم که پرنده در معرض سرما قرار گرفته است. برعکس در دماهای بسیار بالا پرنده ها سعی در دفع گرما نموده از تولید گرما اجتناب خواهند کرد و جهت اتلاف گرمای اضافی بدن نفس نفس زده و عمل خوردن را متوقف خواهند نمود. اگر جوجه ها شروع به نفس نفس زدن بکنند در 24 ساعت اول زندگی خود 5 الی 10 گرم رطوبت از دست داده و دهیدراته خواهند شد.

دمای صحیح همچنین سلامت پرنده و ایمنی او را تحت تأثیر قرار می دهد چرا که رشد سیستم ایمنی و استرس انرژی بر بوده و دارای سیستم ایمنی ضعیف تری خواهند بود. دمای داخلی جوجه باید بین 40.4 الی 40.6 درجه ی سلسیوس حفظ گردد. زیر 40 درجه ی سلسیوی سرد بوده و بالای 41 درجه ی سلسیوس نیز منجر به نفس نفس زدن خواهد شد.

بر اساس مطالعات و تحقیقات انجام گرفته در هنگام جایگیری جوجه ها دما در حالت ایده آل باید 32 درجه ی سلسیوس و رطوبت نسبی بین 30 الی 50 درصد باشد. برای دو هفته ی اول زندگی دمای محیط پرورشی باید به گونه ای باشد که برای شخص پرورش دهنده بسیار گرم باشد – در غیر اینصورت دما به احتمال زیاد برای جوجه ها پایین می باشد. پیشنهاد ما این است که دمای هوا در محیط پرورشی هنگام جایگیری جوجه ها با رطوبت نسبی 30 الی 50 درصد در 33 درجه ی سلسیوس شروع شده و در روز هفتم با رطوبت نسبی 40 الی 60 درصد دما برابر 30 درجه ی سلسیوس و در روز 14 ام با همان میزان رطوبت دما 27 درجه ی سلسیوس باشد.

اگر میزان رطوبت از سطوح مذکور کمتر باشد دما را به اندازه ی 0.5 الی 1 درجه ی سلسیوس افزایش دهید. اگر رطوبت نسبی از موارد فوق بیشتر باشد دمای سالن را به اندازه 0.5 ای 1 درجه ی سلسیوس کاهش دهید.

جوجه های حاصل از تخم های کوچکتر (گله های پرورشی جوان تر) نیازمند دماهای پرورشی بالاتر می باشند چرا که آنها در 1 هفته ی اول گرمای کمتری تولید می کنند (حدود 1 درجه ی سلسیوس). بر طبق آب و هوای فصلی لازم است که حتماً ابزارها و تجهیزات لازم جهت خنک سازی و یا گرمادهی به محیط و نیز تأمین جریان و توزیع هوای صحیح در اختیار داشته باشید. فراموش نکنید که جوجه های گوشتی در فاز پرورشی به سرعت هوای بالاتر از 0.3 متر بر ثانیه در سطح زمین نیاز ندارند.

برچسب‌ها:, , , , , ,

پاسخی بگذارید

نه − 6 =