خستگی مرغان تخمگذار در قفس

مقالات

طیور تخمگذار در قفس

خستگی مرغان تخمگذار در قفس:

فروشگاه دستگاه جوجه کشی – کلیک کنید

خستگی مرغان تخمگذار در قفس شرایطی منحصر به مرغ هایی است که در قفس پرورش داده شده و در وضعیت بالای تولید تخم قرار دارند. تصور بر این است که به وجود آمدن چنین شرایطی مربوط به عدم تعادل در مواد معدنی و الکترولیت های موجود در بدن می باشد.

نرمی استخوان و استخوان های ناهنجار و غیرعادی چیزی است که معمولاً در پرندگان بالغ مشاهده می گردد. در مرغ های تخمگذار زیر سی هفته، دلیل “پدیده خستگی” معمولاً کمبود موقت کلسیم زمانیکه تولید تخم به %80 و یا بالاتر می رسد، می باشد. اگر مقادیر کلسیم مصرفی جهت تأمین نیاز یک مرغ تخمگذار برای تولید تخم کافی نباشد، مرغ کلسیم ذخیره شده در استخوان هایش را دفع خواهد نمود. در نهایت “اوستئوپوروسیس” پیشروی نموده، استخوان ها نرم شده و مرغ ها در معرض خطر ترک و شکستگی استخوان ها قرار می گیرند. مرغی که زمین گیر شده و قادر به ایستادن نمی باشد از علائم مربوط به “خستگی مرغان تخمگذار” رنج می برد.َ

بسیاری از مرغ ها در صورتی که از قفس بیرون آورده شده و امکان راه رفتن برای آنان فراهم باشد خودبخود بهبود می یابند. این نشان می دهد که عدم ورزش کافی می تواند یکی از دلایل بروز این پدیده باشد. خستگی مرغان تخمگذار بیشتر در قفس های یک مرغی رایج است تا در قفس های چندمرغی. وقتی که دو یا چند مرغ با یکدیگر در یک قفس قرار داده می شوند، به دلیل رقابت بر سر آب و غذا بیشتر فعالیت داشته و به نحوی ورزش می کنند.

تکمیل جیره ی غذایی با فسفر، کلسیم و ویتامین “دی3” معمولاً در جهت رفع این مشکل سودمند واقع می گردد. پوشاندن رویه ی بالایی ظرف غذای پرنده های جوان تر با 9 کیلوگرم از پوسته های صدف خوراکی یا سنگ آهک به ازای هر 1000 مرغ؛ نیز در بهبود شرایط نقش مؤثری دارد. در مرغ های بالغ تر، کمبود کلسیم در مقایسه با کمبود فسفر و یا ویتامین “دی3” کمتر محتمل است. درمان پیشنهاد شده در این پرندگان خارج نمودن مرغ ها از قفس و پوشاندن رویه ی بالایی غذایشان با سطوح برابری از دی کلسیم فسفات است. اضافه نمودن یک مکمل ویتامین/الکترولیت به آب آشامیدنی صرف نظر از سن پرندگانی که دچار چنین شرایطی هستند نیز توصیه می گردد.

گله هایی که به روش های درمانی فوق جواب نمی دهند باید جهت تشخیص و تحلیل دلایل و عوامل مربوطه به مراکز تشخیص پزشکی طیور منتقل گردند. بیماریهای مختلفی وجود دارند که می توانند باعث بروز علائم مشابهی با پدیده خستگی مرغان تخمگذار در قفس شوند. به همین دلیل روش های درمانی مربوط به هر نوع بیماری پس از تکمیل فراین تشخیص پزشکی می توانند تجویز و بر روی گله اعمال گردند.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

12 + 16 =