خسارت ناشی از بیماری های دام و طیور جبران ناپذیر است

اخبار

وزیر جهادکشاورزی گفت: خسارت های ناشی از بیماری های دام و طیور همچون آنفلوانزای فوق حاد پرندگان را نمی توان برای واحدهای تولیدی جبران کرد و ممکن است آثار آن تا سالها باقی بماند.
محمود حجتی در روز شنبه در آیین روز ملی دامپزشکی که در سالن همایش های رازی برگزار شد، با تاکید بر نقش دامپزشکی در پایداری اقتصادملی، افزود: اکنون بیش از 1.5 میلیارد دلار تولیدات دامی اعم از گوشت قرمز، گوشت سفید و تخم مرغ در کشور داریم.
وی تصریح کرد: در واحدهای تولیدی هرکجا نارسایی پیش می آید، بیماری فراگیر می شود و بحران اقتصادی در سطح تولیدکنندگان ایجاد می کند؛ مانند مشکل بیماری آنفلوانزای پرندگان که چندسالی است که درگیر این بیماری هستیم.
وی یادآور شد: بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در سال گذشته در واحدهای تولیدی طیور در کشور به اوج رسید و آثاری سوء بر این صنعت داشت.
حجتی اظهارداشت: اثری که این بیماری در تولید ملی و مصرف کنندگان گذاشت، همان افزایش قیمت این محصولات از جمله تخم مرغ در بازار بود.
وزیر جهادکشاوری ادامه داد: نقش دامپزشکان در مقابله با بیماری های واگیردار دامی با اهمیت است اما در جامعه کمتر به نقش فعالیت دامپزشکان توجه می شود.
حجتی با بیان اینکه نقش و سهم دامپزشکان آنگونه که باید در فرهنگ ما مورد توجه قرار نگرفته است، گفت: این قشر به صورت گمنام به تلاش های خود در جامعه ادامه می دهند.
وی به نقش کلیدی دامپزشکان در سلامت جامعه اشاره کرد و افزود: حیاتی ترین نقش دامپزشکان، سلامت جامعه است و آنان نقش فوق العاده ای در این زمینه دارند؛ اگر بخشی از این اقدامها دچار مشکل و یا نقص شود جامعه دچار چالش های جدی خواهد شد.
وزیر جهادکشاورزی بر این باور است که به دامپزشکی و دامپزشکان کم توجه شده تاجایی که همین کمبود توجه باعث شده رسیدگی های لازم به این بخش صورت نگیرد.
وزیر جهادکشاورزی با بیان اینکه در گذشته ایران از واردکنندگان محصولات لبنی بوده است، گفت: در سالهای اخیر با اقدام های صورت گرفته ایران در زمره ۱۰ کشور نخست تولید کننده مرغ و تخم مرغ و صادرکنندگان محصولات لبنی در منطقه است.
وی افزود: جایگاه این صنعت با تلاش دست اندرکاران بخش دام به ویژه دامپزشکی بدست آمده و در حال گسترش و توسعه است.
حجتی اظهارداشت: جامعه دامپزشکی کشور نباید از کمبود منابع، تجهیزات و امکانات رنج ببرد و امیدواریم این نارسایی ها مرتفع شود.
به گزارش ایرنا، در همایش روز ملی دامپزشکی از نمونه با اهدای لوح سپاس قدردانی شد.

جهت خرید تخم نطفه دار گونه های مختلف طیور یا دستگاه های جوجه کشی اینجارا کلیک کنید.

برچسب‌ها:, , , , ,

پاسخی بگذارید

6 − 5 =