حجتی: مشکل جدی در آنفلوانزای پرندگان نداریم

اخبار

وزیر جهادکشاورزی گفت: امسال با تمهیداتی که در پیش گرفتیم، خوشبختانه مشکل جدی در خصوص شیوع آنفلوانزای فوق حاد پرندگان وجود ندارد.
محمود حجتی گفت: ویروس آنفلوانزای مرغی در داخل هست و ما نیز با این موضوع دست و پنجه نرم می کنیم.
وی افزود: با اقدام هایی که انجام دادیم، اکنون وضعیت ما نسبت به مدت مشابه پارسال خیلی بهتر است و امیدواریم که شرایط گذشته تکرار نشود.
با شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان در واحدهای مرغ تخمگذار صنعتی و بومی سال گذشته بیش از 26 میلیون قطعه مرغ معدوم شد؛ در سال 95 نیز به دلیل این بیماری 11 میلیون قطعه مرغ معدوم شده بود.
ویروس آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با سویه H1N1 که بین انسان و پرندگان مشترک است، در آغاز ماه ژوییه سال 2005 میلادی و بر اساس گزارش های رسمی از جانب دولت ها به سازمان بهداشت جهانی دام (او.آی.یی) مبنی بر همه گیری ویروس H5N1 در نواحی مرز برخی کشورها اعلام شد.
در پایان همان ماه روسیه و قزاقستان نیز گسترش آنفلوآنزای پرندگان را در کشورهای خود گزارش کردند و گفتند که عامل بیماری، ویروس H5N1 است.
از زمان نخستین گزارش های شیوع این ویروس در میان پرندگان در روسیه که دامنه شیوع آن فقط به صورت محدود در سیبری بود، این ویروس به سمت غرب گسترش یافت.
در سال های 2014 تا 2015 صنعت طیور آمریکا بابت بیماری آنفلوانزا 2 میلیارد و 300 میلیون دلار خسارت دید.
با وجود آنکه شیوع آنفلوانزای پرندگان به شدت شیوع آنفلوانزای انسانی در بین انسان ها نیست و بسیار سخت از پرنده به انسان منتقل می شود اما در صورت انتقال، درصد تلفات و کشندگی آن بالاست و به همین دلیل، مجامع بین المللی بر کنترل این بیماری بسیار تاکید دارند.
در همین ارتباط، برای کنترل این ویروس خطرناک توافق هایی میان سه سازمان خواربار و کشاورزی ملل متحد (FAO)، سازمان جهانی بهداشت (WHO) و سازمان بهداشت جهانی دام (OIE) صورت گرفته است.

گوشت به اندازه کافی وارد کردیم
وزیر جهاد کشاورزی همچنین درخصوص واردات گوشت به ایرنا، گفت: به اندازه کافی گوشت وارد کشور می شود و مشکلی در این خصوص نداریم.
حجتی افزود: با توجه به حجم مناسب واردات، پاسخ اینکه قیمت گوشت کاهش می یابد یا نه را باید از سیستم عرضه پیگیری کنیم.
رییس سازمان دامپزشکی کشور پنج شنبه گذشته در نشست خبری، گفت که کشتی سردخانه دار حامل پنج هزار تن گوشت قرمز برزیل چهارشنبه این هفته وارد می شود و در سواحل جنوبی کشور پهلو می گیرد.

جهت سفارش تخم نطفه دار گونه های مختلف طیور یا دستگاه های جوجه کشی اینجارا کلیک کنید.

برچسب‌ها:,

پاسخی بگذارید

یک × پنج =