جوجه کشی از تخم نطفه دار طاووس

مقالات

طاووس زیبا

راهنمای جوجه کشی از تخم نطفه دار طاووس:

فروشگاه دستگاه جوجه کشی – کلیک کنید

طاووس ها یکی از زیباترین و جذاب ترین انواع پرندگان هستند که امروزه بصورت تجاری و یا بعنوان سرگرمی پرورش داده می شوند. هر چند همه پرورش دهندگان از روش جوجه کشی مصنوعی برای انکوباسیون تخم های طاووس استفاده نمی کنند؛ اما استفاده از دستگاه جوجه کشی شما را قادر می سازد که بتوانید محیط فرایند هچ را بهتر کنترل نموده و در نتیجه نرخ هچ بالاتری داشته باشید. موفقیت در فرایند جوجه کشی از تخم های طاووس، در مرحله اول نیازمند یک گله مولد سالم و سرحال می باشد. پرندگان مولد باید عاری از هر نوع انگل داخلی و خارجی و بیماریها باشند. گله مولد همچنین باید از جیره غذایی مناسبی برخوردار باشد. محل نگهداری گله مولد نیز باید قبل از شروع فصل تخمگذاری کاملاً نظافت و ضدعفونی گردد تا احتمال سرایت انواع بیماریها و انگل ها به پرندگان و تخم ها از بین رفته و هر نوع اضطراب و تشویش در گله به حداقل برسد. یک گله مولد سالم، تخم های سالم و زیست پذیر را تولید خواهد نمود.

دما:

دما باید در نقاط مختلف دستگاه اندازه گیری شود، تا اطمینان حاصل شود که دمای صحیح جوجه کشی در تمام نقاط دستگاه برقرار است. دمای دستگاه باید بین 37.2 الی 37.7 درجه سلسیوس قرار بگیرد. استفاده از دستگاه های جوجه کشی فن دار (امکان چرخش هوای داخل دستگاه) به دلیل ثبات و یکنواخت بودن دما در کل دستگاه نتایج بهتری را در پی خواهد داشت.

رطوبت:

رطوبت مناسب برای جوجه کشی از تخم طاووس برابر %60 – دمای حباب مرطوب 30 الی 30.55 درجه سلسیوس – می باشد. سطح رطوبت بزرگترین نقش را در یک جوجه کشی موفق ایفا می کند. اندازه گیری رطوبت می تواند با استفاده از یک رطوبت سنج و یا دماسنج حباب مرطوب صورت پذیرد. برای تبدیل مقادیر قرائت شده توسط دماسنج حباب مرطوب به درصد رطوبت از یک جدول سایکرومتریک استفاده کنید. تنظیم سطوح رطوبت می تواند با استفاده از باز و بسته نمودن دریچه های دستگاه انجام پذیرد به نحوی که جریان هوای بیشتری بتواند وارد دستگاه شده و یا از آن خارج شود (اگر دستگاهتان مجهز به دریچه های هوا است). همچنین تنظیم سطح رطوبت می تواند با استفاده از یک سینی آب در داخل دستگاه انجام پذیرد. هرچه آب بیشتری از این سینی تبخیر گردد، سطح رطوبت داخل دستگاه نیز بالاتر خواهد بود.

تهویه مطبوع:

جنین های در حال رشد به اکسیژن نیاز دارند. تأمین اکسیژن مورد نیاز آنها از طریق تهویه هوای داخل دستگاه انجام می پذیرد. با این کار اکسیژن به  داخل دستگاه وارد و دی اکسیدکربن (تولیدی توسط جنین های داخل تخم) از آن خارج می گردد. لازم است دریچه های تهویه در طول دوره انکوباسیون آرام آرام باز شده و با نزدیکتر شدن به زمان هچ بیشتر باز شوند چرا که جوجه ها در این هنگام به اکسیژن بیشتری نیاز خواهند داشت. دریچه ها را در طول فرایند هچ بطور کامل باز کنید.

مکان دستگاه جوجه کشی:

دستگاه جوجه کشی را روی سطحی صاف و یکنواخت قرار دهید. قرار دادن دستگاه در سطحی شیب دار و یا غیر مسطح بر وضعیت و زاویه قرارگیری تخم ها تأثیر گذاشته و شانس موفقیت شما را کاهش خواهد داد. دستگاه را در محلی با دما و رطوبت نسبتاً ثابت قرار دهید. شرایط محیطی ثابت، کنترل و بهینه سازی شرایط برای هچ و بعبارتی دستیابی به تنظیمات صحیح داخل دستگاه را راحت تر می کند. یک زیرزمین و یا یک انبار با نوسانات دمایی ناچیز انتخاب مناسبی می باشند. دستگاه را در نزدیکی ورودی ها، دریچه های هوایی، پنجره ها، کولر، هیتر و هر ناحیه ای که در معرض جریان هوای آزاد و یا تابش مستقیم آفتاب می باشد، قرار ندهید.

آماده سازی دستگاه جوجه کشی:

آماده سازی دستگاه جوجه کشی قبل از شروع فرایند انکوباسیون مهم و حائز اهمیت می باشد. ابتدا باید تمامی سطوح و نواحی دستگاه را تمیز و از مواد ارگانیک (احتمالاً باقی مانده از دوره جوجه کشی پیشین) پاکسازی نموده و سپس با استفاده از محلول های ضدعفونی دستگاه های جوجه کشی آن را ضدعفونی و استریل نموده و پس از آن اجازه دهید دستگاه در معرض هوا قرار گرفته و سطوح مزبور خشک شوند. حتی اگر دستگاهتان نو و تازه خریداری شده است، قبل از استفاده و نیز قبل و بعد از هر دوره ی جوجه کشی آن را ضدعفونی نمایید. مطمئن شوید که تمامی اجزاء دستگاه به درستی کار می کنند. ترنرهای اتومات نیز باید (در صورت وجود) کنترل و در صورت نیاز قبل از شروع پروسه با یک موتور ترنر جدید جایگزین شوند.

حداقل 24 ساعت قبل از شروع انکوباسیون دستگاه را راه اندازی کنید. تنظیمات دما و رطوبت را انجام داده و تهویه مطبوع را نیز مطابق با دفترچه راهنمای کارخانه سازنده تنظیم کنید. اجازه دهید شرایط داخل دستگاه به ثبات برسند.

شروع پروسه جوجه کشی – چرخش تخم ها:

 

پس از آماده سازی کامل دستگاه جوجه کشی نوبت به انتقال تخم ها به دستگاه می رسد. تخم های جوجه کشی در راک ها طوری به پهلو خوابانده می شوند که انتهای نوک تیزشان کمی به سمت پایین قرار بگیرد. اگر تخم ها را بصورت دستی می چرخانید لازم است در یک طرفشان علامت × و در طرف دیگرشان یک علامت o قرار دهید تا مطمئن شوید که در هر بار چرخش؛ تک تک تخم ها را به درستی چرخانده اید. برای این کار از یک مداد کمرنگ یا مداد شمعی استفاده نمایید. ماژیک های دائمی به هیچ وجه مناسب نمی باشند چرا که مواد آن می تواند از طریق پوسته به داخل تخم نفوذ کرده و باعث مرگ جنین شود. علامتگذای تخم ها حتی در صورتیکه دستگاه مجهز به ترنر اتومات می باشد نیز می تواند مفید واقع گردد. با این کار وقتی تخم ها را برای کندلینگ از راک ها خارج می کنید، قادر خواهید بود که آنها را در جهت درست سر جای خود بازگردانید. متخصصین پیشنهاد می کننده که علاوه بر چرخش اتومات، جهت افزایش نرخ هچ بهتر است تخم ها را روزی 2 بار تحت زاویه 180 درجه بچرخانید. در صورت چرخش دستی، تخم ها را روزی حداقل 3 بار بچرخانید. چرخش تخم ها را در روز 26 ام جوجه کشی متوقف نمایید.

تعیین نطفه داری تخم های جوجه کشی:

این کار از طریق کندلینگ تخم ها انجام می پذیرد. شما می توانید علائم نطفه داری را در روز 10 ام دوره ی جوجه کشی تشخیص دهید. تخم های شفاف (بدون نطفه) و نیز تخم های با جنین های مرده (نقطه سیاه رنگ چسبیده به غشای پوسته) را از رده خارج کنید. این کار خطر انفجار این تخم ها داخل دستگاه و در نتیجه آلودگی تخم های حاوی جنین های در حال رشد را از بین می برد. بسیاری پیشنهاد می کنند که پس از تشخیص نطفه داری، عمل کندلینگ را هر هفته 1 بار انجام دهید تا بتوانید بر رشد و نمو جنین های داخل تخم نظارت داشته باشید.

هچ تخم های نطفه دار طاووس:

چرخش تخم ها در روز 26 ام (3 روز قبل از پایان دوره جوجه کشی و در واقع در آغاز فرایند هچ) متوقف می شود. دمای تخم ها مابین  37.2 الی 37.7 درجه سلسیوس باقی مانده ولی سطح رطوبت افزایش می یابد تا از خشک شدن پوسته تخم ها به هنگام هچ جوجه ها جلوگیری شود.

جوجه طاووس های تازه هچ کرده به مدت 1 روز (تا زمان خشک شدن کامل) داخل دستگاه باقی می مانند و پس از آن به محیط پرورشی انتقال می یابند.

 

برچسب‌ها, , , , , , , ,

دیدگاهتان را بنویسید

دو × 4 =