جوجه کشی از تخم نطفه دار اردک

مقالات

جوجه کشی از تخم اردک

آموزش جامع جوجه کشی از تخم نطفه دار اردک:

فروشگاه دستگاه جوجه کشی – کلیک کنید

تخم های نطفه دار اردک در 28 روز هچ می کنند (به غیر از تخم های نژاد موسکوی که در روز 35 ام هچ می کنند). جهت تجربه یک جوجه کشی موفق از تخم اردک لازم است یک برنامه ریزی دقیق و صحیح داشته باشید. دستگاه جوجه کشی نیز باید قبل از خریداری تخم ها تهیه شود.

ضدعفونی دستگاه جوجه کشی:

قبل از هرچیزی دستگاه را با محلول آب و مایع سفید کننده – 20 قطره از سفید کننده در یک چهارم لیتر آب – به خوبی تمیز و ضدعفونی کنید (علی الخصوص در مورد دستگاه های دست دوم). برای این کار دستمالی تمیز را آغشته به محلول نموده به خوبی بچلانید و به تمامی سطوح اعمال کنید. قبل از اتصال دستگاه به برق اجازه دهید سطوح و نواحی مرطوب در معرض هوا قرار گرفته و کاملاً خشک شوند.

انتخاب تخم های مناسب برای جوجه کشی:

تخم های مورد استفاده برای جوجه کشی باید نطفه دار، دارای وزن و شکل مناسب و کاملاً سالم و تمیز باشند. از انتخاب تخم هایی که دارای هر نوع آسیب (شکستگی، ترک، سوراخ و …) و یا پوسته ضعیف هستند خودداری نمایید. همچنین تخم های دوزرده، بدشکل، بسیار بزرگ و یا بسیار کوچک و نیز کثیف به هیچ وجه مناسب جوجه کشی نمی باشند.

تمیز کردن تخم ها:

تخم هایی که دارای مقادیر کمی آلودگی بر روی پوسته خود هستند می توانند در انکوباسیون مورد استفاده قرار بگیرند ولی باید بلافاصله پس از جمع آوری تمیز شوند تا از نفوذ بیماریها و میکرو ارگانیسم های مخرب از طریق پوسته به داخل تخم جلوگیری شود. تخم ها را به آرامی با یک پارچه تمیز مرطوب پاک کرده و گل و لای و یا فضولات موجود بر روی پوسته را دفع نمایید.

تذکر! از شستن تخم ها خودداری کنید. این کار لایه روغنی موجود بر روی پوسته را از بین برده و نتایج هچ ضعیف را به دنبال خواهد داشت.

ذخیره تخم های جوجه کشی:

تخم ها معمولاً تا زمان رسیدن به حد نصاب ذخیره می شوند. هرچه طول زمان ذخیره افزایش یابد تخم ها شانس کمتری برای هچ خواهند داشت. در حالت ایده آل تخم ها باید 3 روز پس از تخمگذاری اردک مادر داخل دستگاه قرار بگیرند. پس از 7 روز احتمال هچ تخم ها به شدت کاهش می یابد. دمای ذخیره تخم های جوجه کشی بسیار مهم و تعیین کننده می باشد. دمای ایده آل برای ذخیره 13 درجه سلسیوس می باشد. دماهای پایین تر می توانند باعث مرگ جنین و دماهای بالاتر نیز می توانند باعث شروع انکوباسیون داخل تخم شوند. همچنین لازم است رطوبت اتاق ذخیره در %75 حفظ گردد. تخم ها را طوری ذخیره کنید که قسمت نوک تیزشان به سمت پایین قرار بگیرد. چرخش تخم ها در طی دوره ذخیره نیز نباید فراموش نشود.

آماده سازی دستگاه جوجه کشی:

اتاقی که دستگاه در آن قرار می گیرد باید دارای تهویه مطبوع کافی و نیز کمترین نوسانات دمایی ممکن (تحت هر نوع شرایط آب و هوایی) باشد. دستگاه را در محلی دور از نوسانات و ارتعاشات قرار دهید. از قرار دادن دستگاه در نزدیکی درهای ورودی، پنجره ها، دستگاه های تهویه و مکان هایی که در معرض تابش مستقیم آفتاب قرار دارند خودداری نمایید.

دستگاه را 24 الی 48 ساعت قبل از شروع پروسه روشن نمایید تا اولاً از کارکرد صحیح آن اطمینان حاصل نموده و ثانیاً دستگاه قبل از ورود تخم ها، به ثبات برسد. دما را روی 37.5 درجه سلسیوس و رطوبت نسبی را نیز در %55 و یا دمای حباب مرطوب 29 درجه سلسیوس تنظیم کنید. تنظیمات تهویه مطبوع نیز باید مطابق با دفترچه راهنما صورت پذیرد.

تخم ها را قبل از انتقال به داخل دستگاه از اتاق ذخیره خارج کرده و به مکانی با دمای معمولی اتاق منتقل نمایید. این کار از افزایش ناگهانی دمای تخم ها پس از قرار گرفتن داخل دستگاه (و درنتیجه تجمع رطوبت در پوسته) جلوگیری می کند. تخم ها را به گونه ای داخل راک ها بچینید که انتهای نوک تیزشان به سمت پایین قرار بگیرد (انتهای پهن تر تخم که محل تشکیل کیسه هوایی است رو به بالا باشد). به غیر از دستگاه های جوجه کشی بدون راک که در آن تخم ها به پهلو خوابانده می شوند.

اهمیت رطوبت و کنترل آن:

رطوبت بسیار بالا هوای داخل دستگاه مانع از اتلاف رطوبت داخل تخم به اندازه کافی شده و رطوبت بسیار پایین نیز باعث می شود که محتوای تخم ها رطوبت خود را به سرعت از دست بدهند و در هر دو صورت نیز تخم ها هچ نخواهند نمود. رطوبت دستگاه از طریق دستگاه رطوبت سنج و یا دماسنج حباب مرطوب اندازه گیری شده و کنترل آن نیز از طریق تنظیم سیستم تهویه و نیز سینی های آب موجود در داخل دستگاه امکان پذیر است. جهت تأمین رطوبت بهینه لازم است سینی آب موجود را مطابق با دفترچه راهنمای دستگاه با آب گرم پر کنید.

اهمیت تهویه هوای داخل دستگاه:

جنین های داخل تخم های جوجه کشی به اکسیژن نیاز دارند. آنها اکسیژن مورد نیاز خود را از هوای اطرافشان و از طریق پوسته دریافت می کنند. به همین دلیل حفظ میزان تهویه مطبوع در حد مطلوب از طریق باز نمودن دریچه های دستگاه (دستگاه های بدون فن) و یا از طریق فن (در دستگاه های فن دار) بسیار ضروری است.

جنین ها همزمان با رشد خود به مقادیر بیشتری اکسیژن نیاز خواهند داشت. به همین دلیل همزمان با پیشروی روند رشد جنین ها، لازم است دریچه ها آرام آرام باز شوند بطوری که همزمان با نوک زنی جوجه ها به پوسته، دریچه های تهویه %50 باز شده و در اواخر فرایند هچ نیز دریچه ها بطور کامل باز می شوند.

حفظ سطوح بالای رطوبت در طی 3 روز آخر دوره جوجه کشی نیز بسیار مهم می باشد و با وجود جریان هوای بیشتر، این کار مشکل می شود. بنابراین لازم است بین این دو آیتم تعادل برقرار شود.

چرخش تخم ها:

چرخش تخم ها در طول دوره جوجه کشی علی الخصوص در طی یک هفته اول بسیار مهم می باشد چرا که امکان حرکت آزاد را برای جنین فراهم نموده و همچنین از چسبیدن محتوای تخم به پوسته جلوگیری بعمل می آورد. عمل چرخش همچنین باعث می شود که تخم ها گرما را در تمامی جهات بطور یکنواخت دریافت کنند. چرخش (دستی) تخم ها باید روزی حداقل 3 بار انجام پذیرد. قبل از قرار دادن تخم ها در داخل دستگاه در یک طرف همه آنها علامت × و در طرف دیگرشان علامت o قرار دهید. در اینصورت قادر به تشخیص تخم های چرخانده شده خواهید بود. دستگاه های جوجه کشی تجاری دارای ترنرهای اتوماتی هستند که تخم ها را هر یک ساعت 1 بار می چرخانند. چرخش تخم ها باید تا 3 روز آخر دوره جوجه کشی ادامه یابد.

نکته: قبل از هر گونه تماس با تخم ها دستانتان را به دقت با آب و صابون بشویید.

کندلینگ:

کندلینگ تخم های جوجه کشی از طریق قرار دادن آنان در مقابل یک منبع نور میسر می گردد به نحوی که محتوای تخم ها قابل مشاهده بوده و امکان بررسی روند رشد جنین فراهم می گردد. کندلینگ تخم ها جهت بررسی نطفه داری می تواند در روز 7 ام از دوره ی جوجه کشی انجام پذیرد. یک جنین زنده بصورت یک نقطه تاریک که رگ های خونی از آن به طرف بیرون منشعب شده اند؛ در انتهای پهن تخم و در نزدیکی سلول هوایی دیده می شود. تخم های بدون نطفه کاملاً شفاف بوده و جنین مرده نیز بصورت یک نقطه سیاه رنگ که به غشای پوسته چسبیده است دیده می شود.

تخم های بدون نطفه و یا با جنین های مرده را از رده خارج کنید. لازم است تخم ها در روزه 25 ام دوره جوجه کشی (برای نژاد موسکوی در روز 32 ام) کندلینگ شوند تا جنین های مرده تشخیص و از راک ها خارج شوند. به این ترتیب فضای بیشتری برای هچ فراهم می گردد.

فرایند هچ:

پس از 25 روز، چرخش تخم ها را متوقف نموده، دما را به 37.2 درجه سلسیوس کاهش و رطوبت را به %65 درصد افزایش دهید. وقتی جوجه ها شروع به نوک زنی نمودند؛ رطوبت را به %80 رسانده و دریچه های تهویه مطبوع را نیز 50 درصد باز کنید. در 6 الی 12 ساعت آخر قبل از پایان فرایند هچ، دما را به 36.1 درجه سلسیوس و رطوبت را به %70 برسانید. دریچه ها را نیز بطور کامل باز کنید(در دستگاه های جوجه کشی بدون فن).

پس از هچ…

پس از کامل شدن فرایند هچ و خشک شدن کامل جوجه ها، آنها را به دستگاه مرغ مادر مصنوعی منتقل کنید. لازم است دستگاه جوجه کشی را نیز کاملاً تمیز و ضدعفونی نمایید.

برخی از دلایل هچ ناموفق:

راه اندازی غلط دستگاه جوجه کشی، مدیریت نادرست گله مولد، تغذیه نامناسب گله، ضعف ها و عیوب ژنتیکی گله مولد. در کل قابلیت جوجه درآوری تخم های نطفه دار اردک بسته به سن گله و شرایط مدیریتی از %60 تا %75 متغیر است.

برچسب‌ها:, , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

چهار × سه =