تأثیر استفاده از تخم های بستر در فرآیند جوجه کشی بر قابلیت هچ، زیست پذیری و عملکرد جوجه های گوشتی

مقالات

تخم های بستر

بررسی تأثیر استفاده از تخم های بستر در فرآیند جوجه کشی بر قابلیت هچ، زیست پذیری و عملکرد جوجه های گوشتی:

بسیاری از ما با این واقعیت آشنا هستیم که استفاده از تخم هایی که بر روی زمین گذاشته شده اند – در پروسه ی جوجه کشی – منافع حاصل از تولید پرندگان گوشتی را در مقایسه با تخم های جوجه کشی تمیزی که در لانه گذاشته شده اند کاهش می دهد. تخم های زمینی بیشتر در معرض آلودگی قرار داشته و مشکوک به کاهش قابلیت جوجه درآوری و زیست پذیری جوجه های گوشتی می باشند. دانشگاه “واگِنیگن” حاصل تحقیقات انجام گرفته در این زمینه را در مقاله ای با عنوان “تأثیر تخم های زمینی بر نتایج هچ و عملکرد جوجه های گوشتی” منتشر نمود.

تا %27 کاهش در جوجه های کلاس اول:

محققان این دانشگاه 2 گله ی پرورشی گوشتی با سنین 30 و 50 هفته را مقایسه نمودند. از هر گله از پرندگان 480 تخم لانه ای و 780 تخم زمینی جمع آوری شد. نصف تخم های زمینی شسته شدند. بنابراین در واقع 6 گروه قابل مقایسه در این میان وجود داشت. در گله ی پرندگان گوشتی با سن 30 هفته، تعداد جوجه های کلاس اول تولیدی از تخم های تمیز لانه ای %78، تولیدی از تخم های زمینی %81.9 و تولیدی از تخم های زمینی شسته شده %84.8 بود. تخم های حاصل از گله ی پرورشی پیرتر تفاوت های بزرگتری نشان دادند. تعداد جوجه های کلاس اول تولیدی از تخم های تمیز لانه ای %82.6، تولیدی از تخم های زمینی %55.3 و تولیدی از تخم های زمینی شسته شده %73.5 بود. در این گروه سنی تعداد تخم های فاسد حاصل از تخم های لانه ای تمیز %0، حاصل از تخم های زمینی %4.4 و حاصل از تخم های زمینی شسته شده%3.7 بود.

هیچ تفاوتی در عملکرد جوجه ها مشاهده نشد!

محققان دانشگاه “واگِنیگن” تفاوت بزرگی در عملکرد جوجه ها تا 35 روز پس از هچ نیافتند. به نظر می رسید که جوجه های حاصل از تخم های زمینی شسته شده اندکی بیشتر با مشکلاتی مانند جراحات کف پا مواجه هستند؛ اما تعداد تولید نهایی در تمامی گروه ها تقریباً یکسان بود. البته در این مورد هنوز هم جای تحقیق و بررسی وجود دارد. به عنوان مثال تخم های زمینی مورد استفاده در فرایند جوجه کشی بیشتر در معرض انفجار  داخل هچر قرار دارند و این وضعیت بهداشتی جوجه های یکروزه را تحت تأثیر قرار خواهد داد.

آیا می توان از تخم های زمینی در فرایند جوجه کشی استفاده نمود؟

در حالت ایده ال تخم های زمینی نباید داخل دستگاه جوجه کشی قرار داده شوند. علی الخصوص خطر مواجه شدن با تخم های فاسد در هچری ریسک بزرگی است. اما در حالت واقع بینانه محاسبات اقتصادی نیز در این میان پا به عرصه گذاشته و تولید کنندگان را مجبور به استفاده از این تخم ها در پروسه جوجه کشی می کند. پیشنهاد من این است که همواره تخم های زمینی را جدا از تخم های تمیز لانه ای قرار داده و یا حداقل تخم های زمینی را در راک های موجود در قسمت پایین دستگاه جوجه کشی قرار دهید. تحقیق فوق نشان می دهد که شستن تخم های زمینی می تواند روشی مؤثر در بهینه سازی قابلیت جوجه درآوری تخم های زمینی باشد. اما روش بهتر جلوگیری از تخمگذاری طیور بر روی زمین است. جهت آشنایی با روشهای پیشگیر از تخمگذاری پرندگان بر روی زمین اینجا را کلیک کنید.

برچسب‌ها:, , ,

پاسخی بگذارید

5 × دو =