جوجه کشی از تخم نطفه دار بلدرچین

مقالات

جوجه کشی از تخم بلدرچین

راهنمای جوجه کشی و هچ تخم های نطفه دار بلدرچین:

پرورش بلدرچین هم یک نوع سرگرمی و هم یک نوع سرمایه گذاری اقتصادی است که دقت و مهارت زیادی را می طلبد. پرورش بلدرچین حتی قبل از هچ تخم های آن، درست از زمانیکه جنین اولین علائم حیاتی خود در داخل تخم را نشان می دهد شروع می شود. پس خود را جهت وقف بیش از 20 روز، یعنی طول دوره جوجه کشی بلدرچین (بسته به گونه مورد نظر) که محیط و شرایط لازم را جهت رشد و نمو جنین های داخل تخم فراهم می آورد، آماده نمایید.

شرایط داخل دستگاه جوجه کشی:

بدون وجود بلدرچین مادر جهت فراهم نمودن محیط و شرایط طبیعی مانند گرما و رطوبت عمل جوجه کشی می تواند توسط انواع دستگاه های جوجه کشی خانگی و صنعتی انجام پذیرد.

هچ تخم های بلدرچین نیازمند حفظ دما و رطوبت مناسب در یک محیط کاملاً استریل و ثابت می باشد. دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای چرخشی که اغلب در پروژه های بزرگ تجاری مورد استفاده قرار می گیرند دارای فن های گردشی جهت حفظ دمای محیط داخل در 37.5 درجه سلسیوس می باشند و این در حالی است که دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای ثابت (بدون فن) کوچکتر بوده و دارای دریچه های هوایی جهت حفظ دمای ایده آل در 38.8 درجه سلسیوس می باشند. رطوبت داخل انکیباتور نیز باید در %60 و یا دمای حباب مرطوب 29.4 درجه سلسیوس حفظ گردد.

تخم های نطفه دار بلدرچین:

پس از رسیدن تخم های جوجه کشی به هچری آنها را در مکانی خنک و مرطوب در حالیکه انتهای نوک تیزشان به سمت پایین قرار گرفته است ذخیره نموده و هر روز حداقل 3 بار بچرخانید این کار مانع چسبیدن زرده به پوسته تخم می گردد. (دمای ایده آل ذخیره حدود 13 درجه سلسیوس و رطوبت نسبی نیز در حدود %75 می باشد). قبل از انتقال تخم ها به داخل دستگاه، آنها را در اتاقی با دمای معمولی قرار داده و اجازه دهید به مدت 6 ساعت گرم شوند. بدون انجام این کار تخم های سرد با دمای 13 درجه سلسیوس بطور ناگهانی در معرض هوای گرم داخل دستگاه قرار گرفته و این عامل باعث تراکم رطوبت در پوسته تخم (تعریق تخم) خواهد شد. تجمع رطوبت در پوسته تخم نیز می تواند باعث تولید بیماری و کاهش نرخ هچ شود. همچنین ذخیره تخم های نطفه دار نباید بیش از 7 روز طول بکشد. پس از این مدت قابلیت جوجه درآوری تخم ها بطور ناگهانی کاهش خواهد یافت.

تخم های بلدرچین در داخل دستگاه به حالت مسطح در وضعیتی قرار می گیرند که انتهای گردتر آنها کمی به سمت بالا متمایل باشد. این کار از حباب هوای موجود در داخل تخم که متناسب با دما و رطوبت بزرگ می شود، محافظت می کند. قرائت دما بصورت روزانه و از طریق قرار دادن حباب دماسنج در نزدیکی انتهای گردتر تخم ها (بالای سر تخم ها) بدون تماس با آن و یا خود دستگاه صورت می پذیرد. میزان رطوبت نیز با استفاده از یک رطوبت سنج اندازه گیری شده و تأمین رطوبت مورد نیاز نیز از طریق پر نمودن روزانه تغارها و یا تشتک های موجود در داخل دستگاه انجام می شود.

چرخش تخم های نطفه دار:

برخی از دستگاه های جوجه کشی مجهز به ترنر اتومات جهت چرخاندن تخم ها هستند، در صورت انجام این کار به صورت دستی باید روزانه حداقل 3 بار تخم ها را بچرخانید. چرخش تخم ها مانع از چسبیدن جنین به پوسته می شود. جهت اطمینان از چرخش صحیح و تغییر موضع تک تک تخم ها، در یک طرف همه آنها علامت × و در طرف دیگر همه تخم ها علامت o قرار دهید. دقت کنید که این کار حتماً با استفاده از یک مداد کمرنگ انجام گردد. چرخش تخم ها را 3 روز قبل از فرا رسیدن زمان هچ متوقف نمائید چرا که جنین در این هنگام خود را در وضعیت هچ قرار می دهد تا قادر به شکستن پوسته تخم و خروج از آن (عمل هچ) باشد و لذا نباید چرخانده شود. جوجه ها پوسته تخم را از سمتی که حباب هوا قرار دارد شکسته و پا به دنیای خارج می نهند.

انتخاب تخم های مناسب جوجه کشی:

قبل از انکوباسیون تخم های نطفه دار، تک تک آنها را از لحاظ تمیز و بی نقص بودن بررسی نمایید. از شستن و یا سابیدن تخم ها با استفاده از یک پارچه مرطوب و غیره خودداری کنید چرا که این عمل پوشش محافظ خارجی تخم ها (در برابر باکتری ها و سایر عوامل) را از بین می برد. تمامی تخم های بدبو، ترک دار یا با پوسته نازک را حذف نموده و تخم های با پوسته سالم و قوی را نگه دارید.

کندلینگ و یا نطفه سنجی:

جهت تشخیص اینکه تخم ها نطفه دار بوده و لذا قابلیت رشد و تبدیل شدن به جنین را دارند یا نه باید عمل کندلینگ انجام پذیرد. تک تک تخم ها را در اتاقی تاریک در مقابل یک منبع نور قرار داده و حجم ابر مانند مربوط به جنین را مشاهده و بررسی نمایید. این جنین ها همزمان با رشد و نمو خود در معرض دما و رطوبت داخل دستگاه قرار گرفته و به همین دلیل نیازمند اکسیژن و تهویه مطبوع بیشتری خواهند بود.

نرخ هچ تخم های نطفه دار:

این را به یاد داشته باشید که حتی تحت بهترین شرایط ، نمی توانید انتظار داشته باشید که همه تخم ها هچ کنند. در صورت دقت و مراقبت صحیح فقط 50 الی %75 تخم ها قابلیت هچ خواهند داشت.

زمان هچ تخم های بلدرچین:

این زمان وابسته به گونه پرنده می باشد. به عنوان مثال زمان هچ تخم بلدرچین “باب وایت” روز 23 ام الی 24 ام می باشد که آن نیز وابسته به دما و رطوبت صحیح داخل دستگاه می باشد. برخی گونه ها در روز 22ام و برخی دیگر در روز 25 ام دوره انکوباسیون هچ خواهند نمود.

 

پس از هچ…

پس از به دنیا آمدن جوجه ها در انتقال آنان به بیرون از دستگاه جوجه کشی عجله نکنید. چرا که جوجه ها نیاز دارند تا زمان خشک شدن کامل در داخل انکیباتور باقی بمانند. در طول این مدت جوجه ها از مواد باقیمانده در کیسه زرده تغذیه نموده و لذا نیازی به آب و غذا نخواهند داشت. لازم است جوجه های تازه هچ کرده به مدت 24 الی 48 ساعت داخل دستگاه قرار گرفته و سپس به دستگاه مرغ مادر مصنوعی منتقل شوند.

تا اینجا درباره نحوه ی جوجه کشی و هچ تخم های نطفه دار بلدرچین بحث نمودیم، اگر می خواهید در زمینه نحوه پرورش صحیح جوجه های بلدرچین اطلاعات کسب نمایید در بخش های بعدی با ما همراه باشید.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

1 × 1 =