راهنمای کامل جوجه کشی از تخم قرقاول

مقالات

جوجه کشی از تخم قرقاول

راهنمای کامل جوجه کشی از تخم قرقاول:

  1. انتخاب دستگاه جوجه کشی:

انواع بسیار متنوعی از دستگاه های جوجه کشی در بازار وجود دارند. هرچند نحوه و معیارهای انتخاب این دستگاه ها از حوصله ی این بحث خارج است اما قصد داریم در این مجال به نکاتی چند در این رابطه اشاره نماییم که در نظر گرفتن این موارد می تواند به شما در انتخاب صحیح کمک کند.

دستگاه های جوجه کشی با جریان هوای چرخشی (فن دار) در مقایسه با انواع بدون فن دارای سیستم تهویه ی مطبوع بهتری بوده و در حالت کلی مدیریت این نوع دستگاه ها (به دلیل سیستم اتومات آن) آسان تر می باشد. هرچند برخی مطالعات نشان می دهند که اغلب دستگاه های جوجه کشی بدون فن با کیفیت در جوجه کشی از تخم قرقاول نتایج بهتری را به دست می دهند.

قبل از خرید و راه اندازی دستگاه جوجه کشی دفترچه راهنمای آن را به دقت مطالعه نمایید. نصب و راه اندازی غلط دستگاه و یا قرار نگرفتن آن در مکان صحیح می تواند آن را دچار تنش گرمایی شدید بکند.

  1. آماده سازی دستگاه جوجه کشی:

قبل از شروع فرایند جوجه کشی دستگاه را بطور کامل تمیز و ضدعفونی نمایید. (جهت کسب اطلاعات و جزئیات کامل درباره ی نح.ه ی ضدعفونی و نظافت دستگاه جوجه کشی به اینجا مراجعه کنید). سپس آن را در معرض هوا قرار دهید تا کاملاً خشک شود. لازم است حداقل 2 روز قبل از انتقال تخم ها به داخل دستگاه، آن را روشن نموده و تنظیمات مربوط به دما، رطوبت و … را انجام دهید. این فرصت 2 روزه به دستگاه اجازه می دهد که دما و رطوبت داخل آن به ثبات برسد.

  1. ذخیره ی تخم های جوجه کشی:

پس از ورود تخم ها به هچری، آنها را به اتاقی با هوای خنک و مرطوب منتقل نمایید. تخم ها باید به نحوی ذخیره شوند که انتهای نوک تیزشان تحت زاویه ی 45 درجه به سمت پایین قرار بگیرد. دما و رطوبت اتاق را بطور روزانه اندازه گیری نمایید. دمای اتاق ذخیره را در حدود 12.7 درجه ی سلسیوس و رطوبت نسبی آن را بین 65 الی 70 درصد حفظ نمایید. نوسانات دمایی حتی به اندازه چند درجه می تواند زیست پذیری تخم ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

تخم ها باید روزانه حداقل 3 بار چرخانده شوند. برای این کار می توانید از همان ابتدا تخم ها را بر روی یک ترنر اتومات قرار داده و یا بصورت دستی این کار را انجام دهید. در اینصورت بهتر است با استفاده از یک مداد کمرنگ در یک طرف تخم ها علامت × و در طرف دیگر علامت O  قرار دهید تا به هنگام چرخش دچار اشتباه نگردید.

ذخیره ی تخم ها نباید بیش از 7 روز بطول بیانجامد. پس از 7 روز قابلیت جوجه درآوری تخم ها به میزان قابل توجهی کاهش می یابد.

  1. دمای جوجه کشی از تخم قرقاول:

دمای دستگاه جوجه کشی فن دار جهت جوجه کشی از تخم قرقاول باید در حدود 37.8 درجه ی سلسیوس و دمای دستگاه جوجه کشی بدون فن در حدود 38.9 الی 39.4 درجه ی سلسیوس حفظ گردد. دماسنج را به اندازه ی 1.3 سانت بالاتر از سر تخم ها قرار دهید. دما را بطور روزانه چک نمایید.

حفظ دمای صحیح جوجه کشی جهت رشد و نمو جنین های داخل تخم فاکتوری بسیار ضروری می باشد. یک دماسنج مبنای بسیار دقیق (دقت اندازه گیری 0.1 درجه ی سلسیوس) را در مکانی خنک و با ثبات قرار داده و حداقل سالی 1 بار دماسنج مورد استفاده در دستگاه جوجه کشی را با این دماسنج مبنا مقایسه کنید. در صورت مشاهده ی اختلاف 0.5 درجه ی سلسیوس بین این دو دماسنج، دماسنج مورد استفاده در دستگاه جوجه کشی را تعویض نمایید.

در روزهای گرم و یا در صورت عدم تهویه ی مطبوع کافی در هوای اتاق دستگاه های جوجه کشی براحتی دچار تنش گرمایی می شوند.

  1. چرخش تخم های جوجه کشی:

اگر دستگاه جوجه کشی تان مجهز به ترنر اتومات نمی باشد لازم است تخم ها را بطور روزانه حداقل 3 بار با دست بچرخانید. تک تک تخم ها باید در هر بار چرخش به اندازه ی 180 درجه چرخانده شوند. تعداد دفعات چرخش نیز باید عددی فرد باشد تا تخم ها شب هنگام در وضعیت متفاوتی نسبت به وضعیت اولیه خود (به هنگام صبح) قرار بگیرند.

  1. رطوبت جوجه کشی از تخم قرقاول:

با استفاده از یک دماسنج حباب مرطوب، رطوبت را بطور روزانه اندازه گیری نمایید. رطوبت نسبی یشنهادی توسط اغلب سازندگان دستگاه های جوجه کشی برابر %55 معادل با دمای حباب مرطوب 29.4 درجه ی سلسیوس  می باشد (قرائت شده در دمای هوای 37.8 درجه ی سلسیوس). اگر دمای هوا 37.8 درجه نباشد باید از یک جدول سایکرومتریک جهت تبدیل درصد رطوبت نسبی به دمای حباب مرطوب استفاده نمایید. عدم حفظ رطوبت در محدوده ی صحیح آن می تواند مشکلات جدی بر سر راه رشد و نمو جنینی به بار بیاورد.

جهت افزایش رطوبت، سینی های آب موجود در داخل دستگاه را همواره از آب گرم پر نگه دارید. بسیاری از انواع دستگاه های جوجه کشی سطوح رطوبت را بطور اتوماتیک کنترل و تنظیم می کنند.

تحت رطوبت نسبی صحیح، تخم باید با سرعتی ثابت کاهش وزن یابد بطوریکه در هنگام هچ به %85 از وزن خود (قبل از آغاز فرایند) برسد. جهت صحت و دقت بیشتر در کاهش وزن تخم های جوجه کشی، آنها را در بازه های زمانی معین وزن نموده و جدول روند پیشروی تخم (در رابطه با از دست دادن رطوبت داخل آن و کاهش وزن) را رسم نمایید. اگر بر اساس این جدول سرعت کاهش وزن تخم ها بسیار بالا و یا پایین باشد لازم است سطوح رطوبت دستگاه را بر اساس اطلاعات به دست آمده افزایش و یا کاهش دهید.

  1. تهویه ی هوای داخل دستگاه جوجه کشی:

در دستگاه های جوجه کشی فن د ار، تهویه ی هوای داخل دستگاه بصورت اتوماتیک وار صورت می پذیرد و این در حالی است که دستگاه های جوجه کشی بدون فن فقط دارای روزنه ها و یا دریچه های کوچک هوا جهت تبادل هوای داخل دستگاه و محیط خارجی بوده و به همین دلیل باید در مکانی با تهویه ی مطبوع کافی قرار بگیرند. از آن جائی که دستگاه های جوجه کشی تفاوت های بسیار فاحشی با یکدیگر دارند، بنابراین لازم است جهت دریافت هر نوع اطلاعات در رابطه با دستورالعمل ها و تنظیمات تهویه به دفترچه راهنمای دستگاه مربوطه مراجعه نمایید.

تنظیم سطوح و مقادیر تهویه ی هوای دستگاه می تواند در جهت تغییر سطوح رطوبت به کار گرفته شود اما تنها هدف تهویه تنظیم سطح رطوبت نیست! وظیفه ی اصلی تهویه تبادل اکسیژن و دی اکسید کربن تولیدی توسط جنین های داخل تخم بوده و لذا بدون آن جوجه ها داخل تخم تلف خواهند شد بنابراین کاهش بسیار زیاد تهویه در جهت افزایش سطوح رطوبت اشتباه محض می باشد.

  1. کندلینگ تخم های جوجه کشی:

کندلینگ تخم های جوجه کشی به منظور بررسی نطفه داری و همچنین روند رشد و نمو جنین های داخل تخم انجام می پذیرد. تخم های بدون نطفه و یا با نطفه های دارای جنین مرده باید در اسرع وقت از دستگاه خارج شوند تا از احتمال ترکیدن این تخم ها و آلوده سازی دستگاه و سایر تخم های سالم از میان برود. جهت دریافت اطلاعات کامل درباره ی زمان و نحوه ی کندلینگ اینجا را کلیک کنید.

  1. زمان هچ تخم های قرقاول را بر حسب گونه ی مور د نظر تخمین بزنید.

گونه های معمولی قرقاول پس از 24 الی 25 روز هچ می کنند. زمان هچ سایر گونه ها بین 20 الی 29 روز متغیر می باشد.

  1. تنظیمات لازمه را در نزدیکی زمان هچ انجام دهید.

3 روز قبل از زمان هچ مورد انتظار تنظیمات ذیل را انجام دهید.

تخم ها را به دستگاه هچر منتقل نمایید(اختیاری). دستگاه هچر در واقع یک دستگاه جوجه کشی بدون ترنرهای اتومات می باشد. در طول 3 روز آخر دوره ی جوجه کشی تخم ها را به هیچ وجه نچرخانید. چرا که جوجه ها در این مرحله خود را آماده فرایند هچ نموده و جهت خود را با وضعیت هچ وفق می دهند و لذا چرخاندن تخم ها می تواند باعث گیر افتادن جوجه ها داخل تخم و عدم هچ آنها گردد.

رطوبت نسبی را به %65 افزایش دهید. این کار به نرم تر شدن پوسته ی تخم ها و در نتیجه راحت شکستن شان کمک می کند.

تهویه را افزایش دهید. در طول 3 روز آخر دوره ی جوجه کشی دریچه های تهویه را بطور کامل باز کنید. باز هم یادآوری می کنیم که هرگز و هرگز در طول زمان هچ دریچه ها را جهت افزایش سطوح رطوبت تنگ تر نکنید چرا که جوجه ها در این بازه به میزان بیشتری اکسیژن نیاز دارند و کاهش تهویه می تواند منجر به خفگی آنان گردد.

پس از هر دوره ی جوجه کشی دستگاه جوجه کشی و نیز هچر را بطور کامل نظافت و ضدعفونی نمایید.

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

بیست − سیزده =