جفت گیری طاووس چگونه است

مقالات

طاووس (peacock) به خاطر دم حیرت انگیزش از هزاران سال پیش مورد توجه بشر قرار گرفته است. دم پرنده نر معمولا ترکیبی است از رنگ های آبی و سبز به صورت قطاری قرار می گیرند که ۶۰درصد از طول پرنده را تشکیل می دهد، به این پرنده پرنده هزارچشم نیز گفته می شود که در واقع این حالت همان نقش نگار قهوه ای و طلایی است، هنگامی که طاووس نر چتر می زند، مانند تعداد زیادی چشم باز دیده می شوند و زیبایی شگفت انگیزی ایجاد می کنند.

طاووس ماده

ترکیب رنگ بندی بدن و دم در حیوان نر بسیار متنوع تر و جذاب تر از حیوان ماده است، بدن طاووس ماده قهوه ای و خاکستری است و معمولا زیر گردن سبز رنگ است، زیرا هنگانی که روی تخم می نشینند، بتوانند در طبیعت از دید شکارچیان در امان باشند.

نحوه جفت گیری طاووس

علت اصلی چتر زدن در طاووس جلب نظر پرنده ماده است با این کار ماده بر اساس اندازه و رنگ و کیفیت دم جفت خود را انتخاب می کند و پس از پایان فصل جفت گیری طاووس، دم شروع به ریختن می کند و دم واقعی که دارای پرهای کوچک و خاکستری است باقی می ماند، تا در فصل بعد پرهای جدید و زیبا مجددا نمایان شوند. نکته ای جالب درباره طاووس ها این است که بر خلاف سایر پرندگان که تک همسری هستند، طـاووس ها چند همسری هستند. پرنده ماده از بهار تا تابستان جفت گیری می کند و ۳-۵ تخم می گذارد و تخم ها بعد از ۲۸ روز به دنیا می آیند.

پس از تولد، جوجه ها زرد و قهوه ای هستند و بسیار شبیه به جوجه بوقلمون می باشند. اولین قدم آموزش غذا خوردن است، مادر باید جوجه های خود را آموزش دهد تا جویدن حشرات و دانه ها و برگ ها را یاد گیرند، جوجه نوک خود را کنار نوک مادر قرار می دهد و مادر بعد از پیدا کردن غذای مناسب به آن اشاره کرده و صدای خاصی تحت عنوان grock sound از خود ایجاد می کند و غذا را نگه می دارد تا جوجه اش آن را بخورد.

قدم دوم آموزش پرواز است مادر تصمیم می گیرد به شاخه ای از درخت یا روی فنس های محل نگهداری برود و با ایجاد صدای خاص دیگری جوجه ها را به سمت خود می خواند و صبح روز بعد مادر به لانه می آید و البته معمولا بعضی از جوجه ها در این فرآیند تلف شده اند.

b_13_

برچسب‌ها:, , , ,

پاسخی بگذارید

نوزده − 17 =