اهمیت کیفیت هوا در 14 روز اول سیکل زندگی جوجه های گوشتی

مقالات

اهمیت تهویه هوا در پرورش جوجه های گوشتی

چگونه بهترین استارت برای جوجه های گوشتی را در دو هفته ی اول زندگی فراهم نماییم؟

بخش دوم: اهمیت کیفیت هوا در 14 روز اول سیکل زندگی جوجه های گوشتی:

تهویه ی هوا، گرما را در سراسر سالن توزیع نموده و کیفیت هوا در محیط پرورشی را در حد مطلوبی حفظ می کند. ترکیب هوای ایده آل برای پرنده ها به این صورت است: اکسیژن: %19.5 ، کربن دی اکسید کمتر از 3000 “پی پی ام”، کربن مونواکسید و آمونیاک: کمتر از 10 “پی پی ام” و سطوح گرد و غبار کمتر از 3.4 میلی گرم در هر متر مکعب.

ارتفاعات مختلف (بالاتر از سطح دریا) از لحاظ موجودی اکسیژن دارای سطوح متفاوتی می باشند بطوریکه بالاترین ارتفاع دارای کمترین موجودی اکسیژن می باشد.

بالاترین سطوح کربن مونواکسید به دلیل سوخت ناقص سوخت های فسیلی بوجود می آیند اما مسئله اساسی ترکیب غلظت و زمان قرار گرفتن در معرض این گاز است. پرنده ها قادر به تحمل سطوحی از 600 “پی پی ام” به مدت 30 دقیقه هستند اما 3000 “پی پی ام” می تواند در طول 2 ساعت آنان را از پای در بیاورد. غلظت نرمال کربن دی اکسید موجود در هوا 400 “پی پی ام” است. در زمستان وقتی ما می بینیم که پرنده ها در نردیکی دیواره های سالن نشسته اند، ممکن است در ابتدا فکر کنیم که بخاطر دمای بالای محیط است اما ممکن است مشکل کربن دی اکسید باشد. دلیل آن هم این است که سطوح کربن دی اکسید در داخل سالن بسیار بالا می باشد – عموماً به دلیل نرخ تبادل هوای پایین.

فشار در داخل سالن بسیار پایین بوده و به دلیل وجود روزنه ها و هوای خنک تری که در نزدیکی دیواره ها به سمت پایین سرازیر می گردد، جوجه ها به این مکان (نزدیکی روزنه ها) که اکسیژن بیشتری در دسترس می باشد مهاجرت می کنند. هرچند بستر در این ناحیه سرد بوده و جوجه ها در معرض جریان هوای سرد قرار گرفته و آب و غذایی نیز در اختیار ندارند.

سطوح بالای آمونیاک در سالن نیز برای پرنده ها مضر می باشد. آمونیاک یک گاز بی رنگ، حلال در آب با یک بوی خاص و به سلول های حیوانی سمی می باشد. منشأ تولید آمونیاک در سالن مرغداری بستر است. فضولات طیور در معرض آب تخمیر شده و گاز آمونیاک تولید می کنند. به همین دلیل کاهش رطوبت نسبی در بستر جهت کاهش تولید آمونیاک ضروری است.

هدف اصلی تهویه کمینه تأمین کیفیت خوب هوا بدون سرعت هوا در سطح پرنده است. تهویه کمینه ناکافی و کیفیت هوای ضعیف ناشی از آن باعث افزایش سطوح آمونیاک، کربن دی اکسید و سطوح رطوبت و افزایش تولید سندرم های مرتبط مانند “آسیتس” (آب آوردن شکم) جوجه ها خواهد شد.

لازم است که سطوح آمونیاک همواره در ارتفاع پرنده سنجیده شوند. تأثیرات منفی آمونیاک شامل سوزش کف پا، تاول سینه / حساسیت های پوستی، کاهش وزن، حساسیت و آسیب پذیری بیشتر در مقابل بیماریها و کوری می باشد.

برچسب‌ها:, , , , , , , , ,

پاسخی بگذارید

2 − یک =